Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Potrzebny pokój dla dziecka

red.

W 40-metrowym mieszkaniu jest tylko jeden pokój. Para spodziewa się dziecka i chce wygospodarować dla niego oddzielny pokój. Czy da się zrobić pokój w miejscu obecnej kuchni? Architekci proponują dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
red.

Czy w naszym jednopokojowym mieszkaniu da się wygospodarować miejsce na drugi pokój, przeznaczony dla dziecka? Myślę o urządzeniu go w miejscu kuchni - tylko gdzie ją wtedy przenieść i jak zaaranżować? Liczę na waszą fachową pomoc. Liliana

ROZWIĄZANIE 1: Z kuchnią przy wejściu
Justyna Burdow-Gołoś

Zgodnie z sugestią pokój dla dziecka urządziłam w kuchni, zmieniając nieco kształt tego pomieszczenia. Kuchnię natomiast przeniosłam do przedpokoju – zabudowa zajmuje przestrzeń na lewo od drzwi wejściowych.

Ścianę dziecięcego pokoju nieco przesunęłam i załamałam, poszerzając to pomieszczenie kosztem salonu. Zlikwidowałam również wąskie przejście prowadzące przedtem z przedpokoju i włączyłam ten fragment w przestrzeń nowej kuchni. Dzięki tym zmianom pokój dziecka zrobił się ustawniejszy, bez problemu da się w nim ustawić łóżko, biurko (przy oknie) i sporą szafę.

Kuchenna zabudowa ma kształt litery L; w ciągu szafek zmieściły się wszystkie niezbędne urządzenia AGD (lodówka, płyta grzejna, zlewozmywak). Żeby po otwarciu drzwi do mieszkania nie wchodzić bezpośrednio na blat kuchenny, zmieniłam je z lewych na prawe, co jest znacznie wygodniejsze.

W przedpokoju, którego ścianę również nieznacznie przesunęłam w stronę salonu, zmieściły się dwie szafy, ustawione naprzeciwko siebie. Przez tak powstałą „garderobę” przechodzi się do łazienki. W niej proponuję zainstalować asymetryczną wannę narożną (150 x 90 cm), umywalkę o szer. 60 cm, podwieszony sedes oraz dużą pralkę (60 x 60 cm), oddzieloną od wanny ścianką.

ROZWIĄZANIE 2: W centrum
Krzysztof Radzanowski

Kuchnia została przeniesiona na środek mieszkania i otwarta na pokój dzienny. Z zabudową sąsiaduje długi barek, pełniący również funkcję tradycyjnego stołu.

Pokój dziecka, urządzony w dawnej kuchni, także w tej wersji został skrócony oraz poszerzony kosztem salonu, który jednak nie stracił na funkcjonalności – mieści się w nim rozkładana kanapa (miejsce spania rodziców) i szafka RTV. Zabudowa w usytuowanej centralnie kuchni ma kształt litery U; od przedpokoju oddziela ją ściana pełnej wysokości. Urządzenia AGD będzie można podłączyć do łazienkowego pionu wodno-kanalizacyjnego.

Przy drzwiach wejściowych do mieszkania udało się wydzielić garderobę; przy niej zmieściła się niewielka szafa (druga szafa stoi w pokoju dziecka, schowków na ubrania nie powinno więc brakować). W łazience przy jednej ścianie umieściłem prostokątną wannę (150 x 70 cm) i podwieszony sedes. Przy ścianie naprzeciwko jest długi blat z dwiema umywalkami oraz płytka pralka (60 x 46 cm), ukryta w minischowku zamykanym składanymi drzwiami.

Skomentuj:

Potrzebny pokój dla dziecka