Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak chronić wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem?

Monika Utnik-Strugała

Z utęsknieniem czekamy na słońce. A gdy się wreszcie pojawia, zaraz się przed nim chowamy. Jak cieszyć się dobrą pogodą, ale się nie męczyć? Zadbać o odpowiednie przesłony na okno!

Zdaniem ekspertów najskuteczniejszą ochronę przed nagrzewaniem pomieszczenia zapewniają przesłony zewnętrzne, czyli markizy i rolety fasadowe. Zatrzymują bowiem promieniowanie cieplne, zanim dotrze ono do szyby, odbijają je i emitują na zewnątrz. Najbardziej praktyczne i efektywne są markizy, które zacieniając wnętrze i zapewniając mieszkańcom prywatność, nie zasłaniają jednocześnie widoku. Co więcej, przy rozłożonej markizie światło rozkłada się w pomieszczeniu równomiernie. Nie tworzą się też refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze.

Solarne sterowanie

Zapomnij o ręcznym rozsuwaniu markiz. Wiele pojawiających się na rynku modeli jest sterowanych pilotem. Niektóre nie potrzebują nawet zasilania z sieci elektrycznej – ich silnik jest napędzany energią słoneczną, a rolę czujnika pełni panel fotowoltaiczny, który reaguje na promieniowanie słoneczne. Gdy temperatura rośnie, markiza sama się rozsuwa, chroniąc pomieszczenie przed nagrzaniem. Przy pochmurnej pogodzie automatycznie się zwija.

Sprawdź, zanim kupisz

To, ile energii słonecznej przedostaje się do pomieszczenia przez szybę, określa współczynnik przepuszczania energii słonecznej g. Im większa jego wartość (wyrażona w procentach), tym bardziej wnętrze się nagrzewa. Wiedza ta może się przydać, gdy będziemy wybierać przesłony na okna. Porównaliśmy kilka z nich.

Współczynniki dla różnych przesłon:
• jasna roleta wewnętrzna półprzezroczysta – około 37 proc.
• roleta wewnętrzna zaciemniająca – około 34 proc.
• markiza z siateczki – około 13 proc.
• roleta zewnętrza aluminiowa – około 3 proc.

Dobra alternatywa

• Roleta, twoim zdaniem, zaciemnia za bardzo, a na markizę nie masz miejsca? Rozwiązaniem będzie markizoroleta (zdjęcie po lewej), która łączy funkcje obu przesłon i idealnie nadaje się do okien w mieszkaniach.
• Mieszkasz w bliźniaku i chciałbyś ukryć się nie tylko przed słońcem, ale i przed sąsiadami zza ściany? Wybierz markizę boczną. Możesz zamówić model ze skośną górną krawędzią, który dopasujesz do tradycyjnej markizy balkonowej.
• Nie chce ci się ciągle zwijać i rozwijać markizy? Kup markizę stałą, zwaną modułową.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak chronić wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem?