Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moja droga do bloga o wnętrzach Jabloniee.pl

Edyta Jabłońska, redaktorka jabloniee.pl

W ostatnich latach blogosfera wnętrzarska bardzo się rozwinęła. Powstało wiele ciekawych blogów, pełnych inspiracji i projektów DIY. Chcielibyśmy je Wam przybliżyć, dlatego najciekawsze z nich będziemy prezentowaćw nowej rubryce. Zaczynamy od bloga redaktorki, która prowadzi tę rubrykę.

Ta komoda przeszła już trzy metamorfozy, zmienia się wraz z moimi upodobaniami.
Ta komoda przeszła już trzy metamorfozy, zmienia się wraz z moimi upodobaniami.
Fot. Edyta Jabłońska

Edyta Jabłońska prowadzi bolga jabloniee.pl. Z nami dzieli się swoimi początkami w blogosferze:

Pomysł na stworzenie własnej strony był wynikiem niefortunnych zdarzeń w moim życiu. Straciłam pracę i z dnia na dzień zyskałam mnóstwo wolnego czasu. Ponieważ jestem osobą aktywną, nie lubię nic nie robić, zajęłam się ozdabianiem przedmiotów techniką decoupage'u. Informacji na ten temat i instrukcji krok po kroku szukałam w internecie, przede wszystkim właśnie na blogach i forach. To był mój pierwszy kontakt z blogosferą. Zauważyłam, że autorki stron z kręgu moich zainteresowań tworzą społeczność nawzajem się wspierającą się i inspirującą, kiedy więc powstały moje pierwsze prace, chciałam je im pokazać, zapytać, co o nich sądzą. I tak powstał blog.

Dołączyłam do tej społeczności i wraz z nią poszerzałam swoje zainteresowania. Co jakiś czas próbowałam innych dziedzin rękodzieła – lepiłam z  masy solnej, trochę haftowałam, zdobiłam ceramikę, zaczęłam malować meble, później także rysować. Najbardziej lubię tworzyć i przerabiać rzeczy do domu. Zanim cokolwiek kupię – komodę, lampę, poduszkę – zastanawiam się, czy mogę zrobić ten przedmiot sama lub przerobić ze starych sprzętów czy dodatków. Nawet kiedy zdecyduję się np. na nowy mebel, często go przerabiam, dostosowując do stylu mojego domu. Tak powstają projekty DIY, które prezentuję na blogu. I właśnie to znajdziecie na mojej stronie: pomysły, jak pomalować starą komodę, wykonać półkę, lampę czy udekorować poduszki. Co będę robiła dalej? I jak rozwinie się mój blog? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania. Jest tak wiele możliwości tworzenia, że trudno mi przewidzieć, którą z kolejnych dziedzin zapragnę poznać. Co mnie inspiruje? Oczywiście treści na innych blogach. Często zaglądam na: minifilcus.blogspot.com, starepianino.pl, sandrynka.pl, anarietta.blogspot.com, madekasiulka.blogspot.com, marzeniami-malowane.blogspot.com.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Jak zacząć blogowanie?

Gdy już masz pomysł na blog, zastanów się, gdzie go stworzyć. Jest kilka platform, na których można umieszczać swoje treści. Większość z nich jest darmowa, nie trzeba też kupować własnej domeny.

Blogger – jedna z popularniejszych bezpłatnych platform. Wymaga konta mailowego na gmail.com. Platforma zapewnia miejsce na serwerze i domenę, którą tworzymy według schematu własnanazwa.blogspot.com. Można też podpiąć własną domenę np. własnanazwa.pl. System jest prosty w obsłudze. Do wyboru mamy dużo szablonów odpowiedzialnych za wygląd graficzny strony. Niestety, jest mało elastyczny i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb nie jest niemożliwe.

Wordpress.com – coraz popularniejsza platforma, łatwa w obsłudze i dająca wiele możliwości personifikacji bloga. Zapewnia miejsce na serwerze i domenę własnanazwa.wordpress.com; można zrezygnować z końcówki .wordpress.com na rzecz samego .pl, ale za to trzeba dodatkowo zapłacić.

Wordpress.org – wymaga własnej domeny i serwera, na którym będą przechowywane treści (za co musimy płacić roczny abonament). Daje za to wiele możliwości rozbudowy strony, np. o sklep internetowy. Niestety, wymaga podstawowej wiedzy informatycznej – nie jest tak prosty w obsłudze jak wyżej opisane platformy.

Blox.pl – wymaga posiadania konta mailowego na stronie gazeta.pl. Zapewnia miejsce na serwerze oraz domenę nazwawłasna.blox.pl. Program umożliwiający wrzucanie treści na stronę jest łatwy w obsłudze, każdy sobie z nim poradzi.

Tumblr.com – wymaga zalogowania. Bardzo prosty w obsłudze, idealny do prowadzenia bloga z krótkimi wpisami z plikami graficznymi, plikami mp3, wideo. Sprawdza się na urządzeniach mobilnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Moja droga do bloga o wnętrzach Jabloniee.pl