Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak stworzyć wygodną otwartą kuchnię?

red.

Zuzanna i Maciej chcieliby otworzyć swoją kuchnię. Teraz jest zamknięta. Jak ją mądrze urządzić? Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
red.

Nasza kuchnia ma kształt zbliżony do kwadratu i okno na jednej ścianie. W tej chwili jest zamkniętym pomieszczeniem, a my chcielibyśmy ją otworzyć przynajmniej na przedpokój. Jak ją urządzić - gdzie rozmieścić szafki, gdzie znaleźć miejsce na stół? Zastanawiamy się również nad łazienką i cały czas nie możemy się zdecydować, czy zamontować w niej wannę, czy kabinę prysznicową. Zuzanna i Maciej

ROZWIĄZANIE 1: Widno i przestronnie
Magdalena Żmihorska-Tomasik

Kuchnię otworzyłam zarówno na przedpokój, jak i na salon, dzięki czemu powstała przestronna i pełna światła strefa dzienna. Na umownej granicy między częścią wypoczynkową a kuchenną stoi duży stół.

W kuchni zaprojektowałam funkcjonalną zabudowę w kształcie litery L; długi blat roboczy, przeznaczony do wykonywania prac kuchennych, usytuowałam wzdłuż ściany z oknem. Stół stoi w miejscu, gdzie przedtem znajdowała się ścianka oddzielająca kuchnię od pokoju. Kąt wypoczynkowy jest wyposażony w dwie sofy i stolik kawowy; przy oknie proponuję umieścić długą zabudowę z miejscem na sprzęt RTV – telewizję będzie można oglądać siedząc zarówno na kanapie, jak i przy stole; ekran dobrze widać nawet z kuchni.

Sypialnia jest na tyle przestronna, że swobodnie mieści się w niej dostępne z dwóch stron duże łóżko z szafkami nocnymi oraz pojemna szafa (druga jest w przedpokoju). Ścianę łazienki poprowadziłam skosem, co pozwoliło nieco poszerzyć wąski przedpokój. W łazience proponuję zainstalować wannę 170 x 70 cm (ewentualnie z parawanem nawannowym), dużą umywalkę (szer. 100 cm), podwieszony sedes i pralkę (60 x 60 cm).

ROZWIĄZANIE 2: Z wysoką zabudową
Michał Grzelak

Kuchnię z przedpokojem łączy otwarte przejście, a z pokojem dziennym – szeroki prześwit z podwyższonym barkiem, który pełni funkcję stolika śniadaniowego.

Kuchenny ciąg roboczy ma kształt litery U. Po prawej stronie od wejścia zaprojektowałem wysoką zabudowę, w której ukryłem m.in. pralkę. Po lewej jest ścianka z wnękami na lodówkę oraz (od strony salonu) płytki regał. Prześwit, w którym znajduje się barek, ma szerokość 80 cm; tyle wystarczy, by dwie osoby mogły zjeść tu szybki posiłek. Duży stół stoi na przedłużeniu ścianki z wnękami. Ściana oddzielającą przedpokój od salonu została skrócona – teraz tworzy wnękę na jedną z przedpokojowych szaf. Miejsce na drugą szafę wygospodarowałem kosztem łazienki.

Łazienka jest mniejsza niż na planie wyjściowym, ale dzięki przeniesieniu pralki do kuchni nadal można ją wygodnie urządzić. W tej wersji proponuję zastąpić wannę narożną kabiną prysznicową o wymiarach 90 x 90 cm – mam nadzieję, że po porównaniu obu rozwiązań łatwiej będzie Państwu podjąć decyzję.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak stworzyć wygodną otwartą kuchnię?