Nowoczesne płytki na podłogi i na ściany
Producenci płytek znaleźli alternatywę dla kwadratowych i prostokątnych kafli. Teraz na ściany i podłogi proponują trójkąty, romby, heksagony, plastry miodu, rybie łuski i gorseciki.























Nowoczesne płytki mają dwie zalety. Po pierwsze, dają bardzo ciekawy efekt, bo można tworzyć z nich nieregularne kompozycje – na przykład pod prysznicem układa się je tak, by w sposób „niekontrolowany” wychodziły poza obręb kabiny. Po drugie, idealnie tuszują niedoskonałości wnętrz: pomagają ukryć nierówności ścian, optycznie podwyższają niskie pomieszczenia lub skracają zbyt długie.
Nietypowe płytki, ale popularne
Romby – można skomponować z nich wzór przypominający kwiat lub gwiazdę, swoisty dywan, który stanie się głównym akcentem we wnętrzu.
Heksagony, czyli regularne sześciokąty – dobrym pomysłem jest dobranie płytek w dwóch lub trzech kolorach. Umiejętnie dopasowane odcienie dadzą wrażenie przestrzenności i głębi. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznych łazienkach z designerską armaturą i nowoczesnymi materiałami, takimi jak szkło i połyskliwy, chromowany metal.
Ośmiokąty – po ułożeniu nie zakrywają całej powierzchni. Na styku czterech płytek zostają kwadratowe „dziury”, które uzupełnia się malutkimi płytkami, najczęściej w kontrastującym kolorze.
Rybie łuski – najlepiej prezentują się w odcieniach granatu i zieleni, na wysoki połysk; w wyłożonej nimi kabinie prysznicowej poczujemy się jak w morskiej toni. Zgrabnie tuszują nierówne kąty ścian.
Mozaika – ale nie ta dobrze nam znana, z drobnych kwadracików, lecz z nierówno przyciętych i nieregularnie ułożonych kamyków.
Gorseciki – w przedwojennej Warszawie zdobiły posadzki w stylowych kamienicach (np. słynnej kamienicy Wedla przy ul. Puławskiej), dziś wracają do współczesnych łazienek inspirowanych stylem retro. Nazwa wzięła się od gorsetu – wcięte w „talii” terakotowe kafelki przypominają część damskiej bielizny. Najpopularniejsza jest do dziś kompozycja z biało-czarnych gorsecików, ale jeśli puścimy wodze fantazji i użyjemy kilku kolorów, płytki będą migotały jak opartowskie obrazy czy wschodnie kobierce.
Uwaga: oryginalne gorseciki były płaskie i matowe; współczesne, np. projektu Macieja Zienia, są wypukłe i błyszczące.
PAMIĘTAJ
Glazura to dość cienki i kruchy materiał, dlatego układa się ją wyłącznie na ścianach. Porowata terakota jest nasiąkliwa, nieodporna na uderzenia ani na duży mróz, nie nadaje się więc raczej na tarasy. Gres porcelanowy i nieszkliwiony jest najtrwalszy, świetnie zdaje egzamin na podłodze. Nasza rada: Ważne w przypadku mozaiki: fuga pomiędzy poszczególnymi plastrami powinna być dokładnie taka sama, jak między poszczególnymi kostkami.
Kolorowe mozaiki projektu Macieja Zienia nie tylko do łazienki
Wzorzyste płytki. 12 najmodniejszych wzorów płytek
Mozaika znów modna - małe płytki powracają
Naprawa okładzin z płytek ceramicznych
Nowoczesne płytki na podłogi i na ściany
Natalia marzyła o nowej łazience. Odnowiła ją sama za niecałe 600 zł. Efekt?
Nowe limitowane kolekcje płytek od Ceramiki Paradyż
Trend: Ściany z efektem 3D