Nawilżacze powietrza - który warto wybrać?
Jesienią i zimą, gdy ogrzewamy dom lub mieszkanie, powietrze zazwyczaj staje się zbyt suche. Cierpią na tym nasze zdrowie i uroda. Na szczęście w prosty sposób można temu zaradzić - kupić nawilżacz powietrza.
Na nasze dobre samopoczucie duży wpływ ma poziom wilgoci w powietrzu. Jego optymalna wartość to 45–60 proc. Gdy jest zbyt niska, wdychane przez nas powietrze wysusza błony śluzowe dróg oddechowych, a to prowadzi do podrażnień. Naprawdę warto więc mierzyć poziom wilgotności w mieszkaniu i w razie potrzeby zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.
Jeśli po włączeniu grzejników wilgotność powietrza spada nieznacznie, zwykle wystarczy zawiesić na nich proste nawilżacze. W sklepach znajdziemy modele ceramiczne, stalowe i z tworzywa sztucznego, o różnych kształtach i kolorach (niektóre mogą być ciekawą ozdobą). Znajdująca się w nich woda zostaje podgrzana i paruje, przez co powietrze staje się wilgotniejsze.
Rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza
• Parowe podgrzewają wodę do wysokiej temperatury, a następnie ją wypuszczają w postaci pary. Takie urządzenia mogą też służyć jako inhalator.
• Ewaporacyjne (mechaniczne) wciągają powietrze i nawilżają je, przepuszczając przez zwilżoną matę. Następnie wypuszczają je z powrotem w formie niewidocznej pary wodnej. To najzdrowszy sposób nawilżania, ale warto wiedzieć, że działające urządzenie delikatnie szumi.
• Ultradźwiękowe rozbijają wodę (za pomocą ultradźwięków) na drobne cząstki, a te następnie wypuszczają w powietrze. Modele te są wyposażone w filtry, które należy systematycznie wymieniać.
Ich zaletami jest niski pobór energii elektrycznej oraz to, że ani nie chłodzą, ani nie podgrzewają powietrza, można ich więc używać zarówno w lecie, jak i w zimie. Ale mają też pewną wadę – ultradźwięki nie są co prawda słyszalne dla ludzi, ale mogą przeszkadzać zwierzętom domowym.
Każdy rodzaj nawilżaczy elektrycznych może mieć dodatkowe funkcje: oczyszczania powietrza (wtedy są wyposażone w filtr, np. HEPA) , jonizacji, aromaterapii, a bardziej zaawansowane modele – funkcję automatycznego pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniu i dostosowywania do niej trybu pracy. ?
Na zwrócić uwagę, kupując nawilżacz powietrza
• Wydajność – w zależności od producenta może być podana w litrach lub gramach na godzinę. Przyjmuje się, że do pomieszczenia o powierzchni 25 m kw. potrzebne jest urządzenie o wydajności około 0,2 litra na godzinę. Część producentów określa tylko wielkość pomieszczenia, które urządzenie jest w stanie nawilżyć.
• LICZBĘ trybów pracy – czyli regulację siły nawilżania.
• Automatyczne wyłączenie – urządzenie samo się wyłącza, gdy w pojemniku zabraknie wody.
- Więcej o:
- wyposażenie wnętrz
Pomysł na prezent: AGD pod choinkę
Ekspres do kawy - klasyczny czy na kapsułki? (wady i zalety)
Jaką pościel kupić? Modne komplety do sypialni
Zwierzaki w domu: pod papugami
Tropikalna wyspa w salonie
Moc zwierciadła
Czujniki domowe - warto w nie inwestować
Biokominki, czyli kominek dla każdego. Wybraliśmy najciekawsze