Łóżko do sypialni

WYBÓR I TEKST: Edyta Jabłońska

Wygodne i funkcjonalne łóżko to gwarancja dobrego snu nocą, a dobry sen to lepsze samopoczucie i więcej energii potrzebnej za dnia.

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Zajmuje w niej dużo miejsca i „urządza” całe wnętrze. Jednak nie tylko dlatego jest takie istotne. Pamiętajmy, że spędzamy w nim jedną trzecią życia i to właśnie w nim regenerujemy siły na pozostałe dwie trzecie doby.

Łóżko drewniane

Drewno jest eleganckie i przyjemne w dotyku. Jeśli o taki mebel zadbamy, przecierając go co jakiś czas preparatem do drewna, długo pozostanie ładny. Alternatywą dla drewnianego może być łóżko z płyt meblowych (te również powstają z drewna). Łóżka z płyt zazwyczaj są tańsze od drewnianych, więc to dobry wybór, jeśli mamy mniejszy budżet lub lubimy często zmieniać wystrój sypialni. Konserwacja płyty meblowej jest prosta – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Łóżko do sypialni - jak puzzle

W sprzedaży rzadko oferowane są łóżka kompletne, zazwyczaj dobieramy każdy element osobno: ramę, stelaż, materac, czasem także zagłówek i pojemnik na pościel. Co prawda musimy zastanawiać się nad każdym elementem, ale takie łóżko będzie najwygodniejsze i najzdrowsze dla naszego kręgosłupa, ponieważ będzie dokładnie odpowiadało naszym potrzebom.

Łóżko metalowe

Bardzo ładnie wyglądają w klasycznie urządzonych wnętrzach – zwłaszcza te z ozdobnym zagłówkiem. Proste modele sprawdzą się np. w loftach. Metalowa konstrukcja sprawia wrażenie niezwykle lekkiej, więc mebel nie przytłacza wnętrza, zwłaszcza gdy pozostawimy pod spodem pustą przestrzeń. Metal nie wymaga specjalnej konserwacji, jest wytrzymały, więc taki mebel posłuży nam wiele lat.

Łóżko do sypialni - ważne wymiary

Dobrze się wyśpimy tylko wówczas, gdy będziemy mieć wystarczająco dużo miejsca. Wielkość łóżka należy więc dobrać do wzrostu korzystających z niego osób.
1. Długość łóżka (a właściwie umieszczonego w nim materaca) powinna być o około 20 cm większa niż wzrost użytkownika.
2. Minimalna szerokość dla jednej osoby to 80 cm, ale zdecydowanie wygodniej będzie na 90 cm. Gdy na łóżku śpią dwie osoby, materac powinien mieć minimum 160 cm szerokości. Ale im szerszy, tym lepiej.
3. Ważna jest też wysokość łóżka i to z dwóch powodów – wygody podczas wstawania oraz poprawnej wentylacji materaca. Żeby zapewnić swobodny dostęp powietrza, między materacem a podłogą powinno pozostać 25 cm prześwitu.

Skomentuj:

Łóżko do sypialni