Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łóżko kontynentalne - co to jest? Budowa, zalety, wady

Ewa Staręga

Łóżko kontynentalne – masywne, wysokie, stabilne – wspaniale wygląda i wprowadza do wnętrza poczucie luksusu. Zbudowane z trzech warstw materacy zapewnia wysoki komfort snu. A wyściełane, tapicerowane wezgłowie jest wygodne do opierania się i czytania lub relaksu przy telewizorze czy laptopie.

Łóżko kontynentalne
Łóżko kontynentalne Seleken do kupienia w sklepie selsey.pl. Mebel jest wyposażony w topper o wysokości 5 cm, dalej 20-centymetrowy materac główny, wypełniony sprężynami bonelowymi oraz pianką T-25, a także w dwa pojemne schowki na pościel umieszczone po bokach umożliwiające przechowywanie wszystkich tekstyliów, a także np. rzadziej używanych rzeczy (rozmiary 80/200 oraz 90/200 posiadają jeden pojemnik).
Fot. selsey.pl

Łóżko kontynentalne pochodzi z XIX w., z Ameryki Północnej. Zagościło tam w bogatych mieszczańskich domach, przenosząc się na stałe do hoteli i pensjonatów. Kojarzy się z luksusem bogato wyposażonych apartamentów, w których obszerne sypialnie mogły pomieścić sporych rozmiarów meble.

Kontynentalne łóżko jest większe i wyższe niż tradycyjne łóżko z ramą i stelażem, na których spoczywa materac. Składa się bowiem z kilku materacy oraz z zagłówka, a w niektórych wersjach dodatkowo na samym jego dole jest zintegrowany pojemnik na pościel. Całość jest wykończona tym samym rodzajem materiału.

Łóżko kontynentalne co to? Jak jest zbudowane?

Łóżko kontynentalne Florence z Salonów Agata
Łóżko kontynentalne Florence z Salonów Agata. Komfort użytkowania zapewniają trzy warstwy powierzchni spania: podstawa łóżka wypełniona sprężynami bonellowymi stanowi podłoże dla dwóch materacy o wysokości 18 cm, wykonanych ze sprężyn kieszeniowych. Materac dzięki temu jest sprężysty i świetnie dopasowuje się do ułożenia sylwetki. Aby zwiększyć wygodę, a jednocześnie uniknąć niedogodności związanych ze szczeliną na miejscu styku obu materacy, górną warstwę łóżka stanowi materac nawierzchniowy (topper) wykonany z pianki. Całkowita wysokość łóżka od podłoża sięga 66 cm.
Fot. Salony Agata

Wygląda jak kilka nałożonych na siebie, zintegrowanych materacy, w połączeniu z tapicerowanym zagłówkiem. Bazowa, najniższa część łóżka, wsparta najczęściej na bardzo niskich, minimalnych nóżkach, to skrzynia, czyli boxspring. Nawet najmniejsza odległość łóżka od podłogi zapewnia dodatkową wentylację materaca od dołu. W środku skrzyni znajduje się materac sprężynowy, ze sprężynami bonnelowymi lub kieszeniowymi. Sprężyny bonnelowe są szczególnie wytrzymałe i trwałe. Mają kształt klepsydry i na całej powierzchni materaca są połączone ze sobą drutem. Materac jest więc przewiewny i dobrze się wentyluje. Sprężyny kieszeniowe o kształcie walców są natomiast oddzielone od siebie i pracują niezależnie. Wykazują dużą elastyczność punktową, dopasowując się do ciała śpiącej osoby.

Skrzynia z dolnym materacem jest najczęściej obłożona pianką poliuretanową i tapicerowana tym samym materiałem, co reszta materacy i zagłówek. W skrzyni mogą też znajdować się dodatkowe pojemniki/szuflady na przechowywanie rzeczy.

Tak przygotowana podstawa łóżka kontynentalnego stanowi podporę do kolejnego materaca – głównego, również zbudowanego ze sprężyn bonnelowych lub kieszeniowych. Materac ten dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Stanowi oparcie dla kręgosłupa, który powinien się regenerować podczas snu. Warto pamiętać o wyborze tej warstwy łóżka z uwzględnieniem odpowiedniej dla danej osoby twardości materaca, która występuje w kilku rodzajach.

Całość domyka materac nawierzchniowy tzw. topper, który ma za zadanie chronić łóżko przed zabrudzeniem i zniszczeniem materaca głównego. Toppery często mają zdejmowany pokrowiec, który można uprać. Ta najcieńsza warstwa łóżka, jeszcze bardziej zwiększająca komfort snu.

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem
Dwustronnie otwierany schowek umożliwia wyciąganie pościeli, co ułatwia metalowy mechanizm otwierania. Model łóżka kontynentalnego Genua Basic Line z Salonów Agata posiada w standardzie materac na drewnianej ramie, materac kieszeniowy oraz materac nawierzchniowy (topper). Jest przykładem łóżka, w którym pojemnik na pościel nie wyeliminował jednej z warstw materacy.
Fot. Salony Agata

W sprzedaży znajdują się łóżka kontynentalne z pojemnikiem do przechowywania, umieszczonym na samym dole łóżka, do którego jest dostęp poprzez praktycznie bezwysiłkowe podniesienie do góry materacy. Do wyboru są również łóżka kontynentalne z szufladami wysuwanymi do przodu lub na boki, w zależności od wielkości sypialni czy ustawionych w nich mebli. W funkcjonalnych pojemnikach można trzymać pościel lub dodatkowe poduszki czy koce, wyjmowane z łatwością w razie potrzeby. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w małych sypialniach, na przykład dzieci, w których nie ma miejsca na dodatkowe przechowywanie pościeli.

Jednak wyposażenie łóżka w takie pojemniki odbywa się czasem kosztem dolnego materaca, który najczęściej zostaje całkowicie zamieniony na skrzynie do przechowywania i budowa łóżka kontynentalnego składa się wtedy z dwóch materacy - głównego oraz powierzchniowego tapera. Wtedy mamy do czynienia z łóżkiem kontynentalnym, ale nie w klasycznym jego rozumieniu. Warto zwrócić na to uwagę, przy wyborze modelu łóżka.

Łóżko kontynentalne wymiary

Zasadniczą cechą odróżniającą łóżko kontynentalne od tradycyjnego jest jego wysokość. Dzięki zastosowaniu trzech warstw, ostatnia, najwyższa powierzchnia do spania, znajduje się na wysokości 60-70 cm na powierzchnią podłogi. Gdzie przy tradycyjnym łóżku, jego optymalna wysokość mieści się w przedziale 40-50 cm.

Łóżko typu boxspring, czyli kontynentalne, zwane czasem hotelowym jest więc nie lada wysokim meblem. Ta cecha utrudni wspinanie się do łóżka małych dzieci, goszczących w naszych sypialniach, ale z kolei ułatwi osobom dorosłym, nie mówiąc już o starszych, łatwe wstawanie i siadanie na łóżku.

Dobór szerokości łóżka to sprawa indywidualna. Minimalne łóżko kontynentalne dwuosobowe ma szerokość 140 cm. Ci, którym to nie wystarcza, mogą zdecydować się na wymiar 160 cm szerokości. W dużych sypialniach, w których jest miejsce na sporej wielkości mebel, zmieści się łóżko kontynentalne 180 lub 200 cm szerokości. Standardowa długość łóżka kontynentalnego jest taka sama jak tradycyjnego i waha się w okolicach 200 cm. Jednak osobom o wzroście powyżej 180 cm, wygodniej będzie spać na łóżku o długości 220 cm. Do wyboru są również jednoosobowe łóżka kontynentalne o wymiarach 90x200 czy 100x200 cm.

Łóżko kontynentalne czy zwykłe?

Zalety łóżka kontynentalnego są znaczące:

- komfort snu podparty trzema lub dwoma warstwami materacy,

- wygodne siadanie i wstawanie z wysokiego na 60-70 cm materaca,

- wygodne ścielenie wysokiego łóżka – nie trzeba się do niego schylać, tak bardzo jak do tradycyjnego o wysokości 40-50 cm,

- dzięki braku ramy ze stelażem (z których zbudowane jest tradycyjne łóżko), materac umieszczony na samym dole w skrzyni jest podparty równomiernie na całej powierzchni, co czyni go bardzo stabilnym,

- estetycznie wykonane, duże łóżko kontynentalne, wygląda bardzo elegancko, tworząc atmosferę luksusu,

- miękki zagłówek pozwala wygodnie czytać albo oglądać telewizję, czy pracować z laptopem.

Jak każdy mebel, łóżko kontynentalne ma też jednak wady. Jest zazwyczaj o wiele droższe od łóżka tradycyjnego. Ceny za podwójne łóżko kontynentalne zwykle zaczynają się od ok. 2500-3000 zł, a sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ponad to łóżko kontynentalne zabiera sporo przestrzeni i w niedużej sypialni może wyglądać zbyt masywnie i w efekcie nieestetyczne.

Obejrzyj galerię łóżek kontynentalnych:

Skomentuj:

Łóżko kontynentalne - co to jest? Budowa, zalety, wady