Aranżacja mieszkania inspirowana różnymi stylami
Trochę nowego, trochę starego. Tu trochę Anglii, tam nieco Wietnamu i Tajlandii. W łazience rośnie miękki mech, w kuchni króluje nietypowy kredens. Codzienność przeplata się ze wspomnieniami z podróży.
Kto tu mieszka? Joanna i Grzegorz z synkiem Jasiem. Gdzie? W Warszawie, 3 pokoje
Odebraliśmy to mieszkanie wtzw. stanie deweloperskim. Miało niezbyt korzystny układ idwa długie korytarze. Żeby zyskać więcej miejsca na pokój dla synka, wszystkie ściany, zwyjątkiem nośnej, zostały przesunięte, niektóre tylko o5–10 cm. Tak naprawdę zburzono je ipostawiono odnowa. Część znich zastąpiono pomysłowym kubikiem – niezwykle pojemną konstrukcją, w której mieści się pokoik trzylatka. Wściankach kubika zaprojektowano mnóstwo szaf iszafek. Ten stolarski majstersztyk, pokryty tkaniną, znajduje się w centrum mieszkania. To pomysł Klaudii Wagner, projektantki odpowiadającej za przebudowę. Wiedziałam, że mogę jej zaufać, bo to osoba, która słucha i układa sobie w głowie projekt oddający ducha domu. Ponadto świetnie gospodaruje kosztami. Dobrze wie, na co warto wydać więcej, agdzie można odrobinę zaoszczędzić, bez szkody dla trwałości iurody materiałów icałości wystroju
– tłumaczy Joanna.
Aranżacja mieszkania - skąd wzięła się inspiracja
A jaki miał być ten duch domu? Gospodyni chciała, by jej mieszkanie było... niespójne. Trochę Anglii, nieco Bangkoku. Przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, zmienia się również klimat i styl. Właściciele dużo podróżują, więc Joanna marzyła o tym, żeby do własnego domu przenieść nastrój tych wypraw, przywołać klimat miejsc, które zapadły im w pamięć. Takie wspomnienia doskonale się sprawdzają, zwłaszcza w gorszych chwilach. Gdyby musiała się przeprowadzić, kolejne mieszkanie urządziłaby według tej samej zasady. Zapewnia, że to działa. I właśnie dlatego na podłodze w łazienkach jest drewno tekowe – gdy po kąpieli staje się na nim gołymi stopami, można się poczuć jak na wakacjach w Tajlandii. Na ścianach wiszą obrazy przywiezione z Wietnamu i z Afryki, których wartość sentymentalna znacznie przewyższa i tę artystyczną, i tę materialną.
Niektóre elementy wyposażenia domu Joanna uwielbia zmieniać nawet kilka razy w roku. Ma już pomysł na nowy dywan i lżejszą optycznie sofę (na nóżkach) w żywszym kolorze, co urozmaici wystrój szarego pokoju dziennego. Na razie wystarczy zawiesić nowe zasłony, rozłożyć odpowiednie poduszki, by w mieszkaniu zapanował całkiem nowy nastrój. Inny latem, inny jesienią, a jeszcze inny zimą. Zawsze jednak zgodny z duchem domu.
Aranżacja mieszkania inspirowana różnymi stylami - prezentacja wnętrz
Wnęka na książki jest podświetlona i wytycza nocnym markom drogę z sypialni do pokoju dziennego i kuchni. Do odcienia zmywalnej tkaniny, którą wykończono ścianki kubika, dobrano kolor mebli i dodatków.
Szare ściany wydzielające pokój dziecinny, do którego wchodzi się z przedpokoju, to tak naprawdę... fronty szafek. Nawet za tym z telewizorem znajduje się schowek; za innym ukryto podświetlany barek.
Jak przełamać biel? Pomiędzy minimalistyczne białe szafki można wstawić kolorowe, np. w odcieniu jasnego fioletu, które przypominają kredens. Taki sam kolor ma rozkładany stół (na 12 osób). Mebel ma odporny blat, pełni więc również funkcję dodatkowego blatu roboczego. Drewniane nogi - tak samo jak kredens - są zdobione pilastrami. Wiekowe krzesła kupiono przez internet w Danii. Zostały odnowione przez tapicera i panią domu. Żyrandol to zdobycz z bazaru w Sopocie.
W przedpokoju jedną ze ścian w całości pokrywa lustro, w które wkomponowano drzwi do jednej z łazienek. Obrazy z odbijającymi się w wodzie domami i łódkami to pamiątka z Wietnamu. Na podłodze - duże płyty gresu (120 x 100 cm) w ramie z dębowych desek.
Łazienkę od sypialni oddziela podwójna szyba. Obudowę wanny i ścianę przy niej wykończono płytkami trzeciego sortu. Były nie tylko trzy razy tańsze, ale - co ważniejsze - nieco niedoskonałe. I dlatego piękne, niepowtarzalne. Podczas kąpieli można sprawdzić godzinę na zegarze Pałacu Kultury i Nauki. A gdy osoba korzystająca z łazienki potrzebuje całkowitej prywatności, musi tylko nacisnąć przycisk, by rozciągnąć sterowaną elektrycznie zasłonę.
Egzotyczne rośliny na tapecie, sztukaterie, kryształowy żyrandol, podłoga z teku - łazienka przy sypialni gospodarzy jest inspirowana wystrojem wnętrz hotelu Peninsula w Bangkoku. Ręcznie malowana szafka, w której zamontowano umywalkę, pochodzi z Dalekiego Wschodu.
W drugiej, mniejszej łazience nad ścianką instalacyjną sedesu zrobiono szafki na kosmetyki. Na niektórych frontach zamocowano panele z mchu (sol-techdesign.pl), które stały się najciekawszym elementem wystroju. Mech nie potrzebuje światła, nie wymaga nawożenia, przycinania, pielęgnacji, wystarczy mu tylko odpowiednia wilgotność, o co w łazience nietrudno. Tafla lustra sięga od samej podłogi do sufitu, przedziela ją tylko blat z umywalką.
Aranżacja mieszkania inspirowana różnymi stylami - rzut mieszkania, 85 m kw.
- Więcej o: