Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce?
Mieszkania w Polsce stale drożeją – wpływ na tę sytuację ma wiele różnych czynników. Przygotowujesz się do inwestycji w nieruchomość? Wiedza o tym, co kształtuje ceny rynkowe, może pomóc Ci w lepszym zainwestowaniu kapitału i wyłapaniu „złotych okazji”. Sprawdź, co kształtuje ceny mieszkań na polskim rynku oraz od czego zależy wycena nieruchomości.
Kupno nieruchomości to bezpieczna inwestycja, która pozwala na zabezpieczenie środków finansowych, ale też umożliwia łatwy zysk. Polski rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo dynamicznie — popyt na nieruchomości stale rośnie. Samych mieszkań jednak brakuje, co przekłada się na dość wysokie ceny.
Ile przeciętnie kosztuje mkw w Polsce?
Wysokość zarobków Polaków stale rośnie, a wraz z nimi – ceny mieszkań w Polsce. Tylko w 2019 roku ceny za metr kwadratowy zaliczyły kilkunastoprocentowy wzrost do roku ubiegłego. W 2020 roku za mkw mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić średnio ponad 10 000 zł (dane raportu RynekPierwotny.pl). Stolicy po piętach depcze Trójmiasto, gdzie ceny plasowały się na wysokości 9600 zł/mkw. Na trzecim miejscu jest natomiast Kraków, który zanotował dość spore spadki cen w związku z pandemią.
Co kształtuje ceny mieszkań?
Rynkowe standardy kształtują ceny mieszkań – większość sprzedawców swoją wstępną wycenę bazuje na porównaniu ofert w okolicy. Na wartość nieruchomości wpływ mają takie aspekty, jak:
- lokalizacja – to najważniejszy aspekt, który ma ogromny wpływ na cenę mieszkania, w większych aglomeracjach bardzo duże znaczenie ma oczywiście dzielnica, w której znajduje się nieruchomość, największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście lokale położone w centrum oraz w dzielnicach willowych;
- typ budownictwa – kamienice cieszą się niesłabnącą popularnością nie tyle ze względu na jakość budownictwa, co na lokalizację (zazwyczaj można znaleźć je w centrum), coraz mniej chętnie wybierane są bloki z tzw. wielkiej płyty, budowane w czasach PRLu, największy popyt jest na nowe budownictwo — mieszkania prosto od dewelopera, na strzeżonych osiedlach;
- piętro – wysokie piętra dają lepszy widok i gwarantują lepsze nasłonecznienie, jednak w ich przypadku niezbędny jest dostęp do windy, mieszkania na parterze są gorzej wyceniane ze względu na mniejszą prywatność;
- metraż – tutaj zależność jest powszechnie znana — im większa przestrzeń, tym wyższa cena, nie bez powodu mieszkania wycenia się w metrach kwadratowych, warto jednak pamiętać, że tzw. mikromieszkania, popularne ostatnimi czasy na rynku, w ostatecznym rozrachunku nie są najkorzystniejszą inwestycją — cena za mkw jest nierzadko wyższa niż w przypadku większych mieszkań, mimo że cena za całość wydaje się przystępna;
- nasłonecznienie – bardzo istotny aspekt, wpływający na cenę mieszkania, im niższy poziom nasłonecznienia, tym niższa jest zazwyczaj cena.
Jak sprawdzić, czy wycena mieszkania jest trafna?
Przeglądając oferty mieszkań, warto zweryfikować, czy cena interesujących Cię nieruchomości idzie w parze z rynkowymi standardami. Jak to zrobić? Najlepiej za pośrednictwem internetowych kalkulatorów. Darmowy dostęp do tego rodzaju narzędzia oferuje na przykład Homly – https://homly.to/. Działa ono na podstawie algorytmu, który porównuje informacje dostępne w sieci na temat podobnych ofert do tej, którą rozważasz. Aby go użyć, wystarczy wpisać dane dotyczące mieszkania — nie tylko adres, ale również takie informacje jak standard, liczba pomieszczeń i pięter, piętro, typ budownictwa i tym podobne.
Przymierzając się do zakupu mieszkania i porównując oferty, warto przede wszystkim poznać przepisy prawne i sprawdzić, czy proponowana cena nie jest zawyżona. Często sprzedający proponują nieco wyższe kwoty, które są skłonni negocjować. Warto zweryfikować więc możliwość negocjacji przed podjęciem decyzji. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto zlecić operat szacunkowy — procedurę, w której rzeczoznawca ustala wartość nieruchomości. To najlepszy sposób na zweryfikowanie zasadności ceny.
- Więcej o:
Ile kosztuje nowa kawalerka?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Dlaczego warto remontować mieszkanie?
Skarby ziemi: minerały i kamienie szlachetne
Letnie promocje na mieszkania – co oferują deweloperzy?
Najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce - gdzie są?
Jak przygotować się na upalne dni?
Warszawa latem – na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę?