Czy można obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego?
Sposobów na ogrzewanie domu jest obecnie co najmniej kilka. Do wyboru masz między innymi ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie to ma wiele zalet, na pewno należy do tych, które są wyjątkowo wygodne. Jest też jednym z bardziej ekologicznych rodzajów ogrzewania. Wbrew pozorom koszt ogrzewania domu prądem elektrycznym wcale nie musi Cię wiele kosztować. Dobra izolacja cieplna budynku sprawi, że koszty ogrzewania nie będą wysokie. Są też inne sposoby na to, aby obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego.
Jakie są rodzaje ogrzewania elektrycznego?
W chwili obecnej do wyboru masz bardzo różne systemy ogrzewania elektrycznego. Do wyboru masz:
- akumulatory ciepła;
- piece akumulacyjne;
- kotły elektryczne;
- ogrzewanie kablami, foliami bądź matami grzewczymi;
- termowentylatory;
- grzejniki na podczerwień.
Najszybciej odczujesz ciepło decydując się na elektryczne grzejniki na podczerwień. Również termowentylatory nagrzewają się stosunkowo szybko, wolniej działa ogrzewanie podłogowe niezależnie od tego, czy jest oparte na folii, matach czy kablach grzewczych. Wolno rozgrzewają się też piece akumulacyjne. To, które rozwiązanie wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że od wyboru sposobu ogrzewania zależeć będzie zarówno koszt jego instalacji, jak i późniejsze koszty eksploatacji. Na koszty ogrzewania domu duży wpływ będzie miało źródło energii.
Jakie zalety ma ogrzewanie elektryczne?
Jeśli na ogrzewanie elektryczne zdecyduje się już na etapie projektowania i budowy domu, już w tym momencie możesz wiele zaoszczędzić. Przy ogrzewaniu elektrycznym nie jest potrzebny komin. Nie musisz też budować kotłowni ani miejsca, w którym będziesz składować opał. Z ogrzewaniem elektrycznym, niezależnie od jego rodzaju, nie wiążą się też żadne dodatkowe koszty. Nie musisz martwić się o regularne przeglądy. Nie bez znaczenia jest też to, że jest ono naprawdę bezpieczne. Docenisz też to, że przy ogrzewaniu elektrycznym jest w domu czysto. Zaletą ogrzewania elektrycznego jest też to, że wyjeżdżając na dłużej możesz je wyłączyć bez obawy, że podczas dużych mrozów instalacja zamarznie. Wadą tego rodzaju ogrzewania są wyższe koszty. Za korzystanie z tego ogrzewania wcale jednak nie musisz znacznie więcej płacić. Istnieją sposoby, które pozwolą Ci kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania elektrycznego.
W jakim domu ogrzewanie elektryczne sprawdzi się najlepiej?
Na niższe koszty ogrzewania elektrycznego możesz liczyć, jeśli jesteś właściciele domu, w którym jest dobra izolacja cieplna. Taki dom jest bardzo dobrze zabezpieczony przed stratami ciepła. Oznacza to, że zapotrzebowanie na ciepło jest w nim mniejsze niż w domu, w którym nie ma termoizolacji. Jeżeli chcesz się cieszyć zaletami, które posiada ogrzewanie elektryczne, a jednocześnie nie chcesz martwić się wysokimi rachunkami za prąd, zadbaj o to, aby Twój dom być naprawdę dobrze ocieplony. Dobra izolacja cieplna to nie jedyny sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania domu prądem elektrycznym.
W jaki sposób kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania elektrycznego?
Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów ogrzewania elektrycznego jest wykorzystywanie energii z tańszej taryfy. Rozwiązanie to najlepiej się sprawdzi, gdy zdecydujesz się na piece akumulacyjne. Prąd jest tańszy nocą, co oznacza, że urządzenia te powinny nagrzewać się w godzinach nocnych, a ciągu dnia, gdy prąd jest droższy, będą oddawać ciepło do pomieszczenia. Piece akumulacyjne są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji. Istotne jest też źródło energii, z którego korzysta Twój dom. Możesz kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli zdecydujesz się na jej montaż, to wybór urządzenia grzewczego nie będzie miał w zasadzie żadnego znaczenia. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd ze słońca. Dzięki niej Twoje rachunki za ogrzewanie elektryczne mogą być kilkukrotnie mniejsze, a inwestycja w wykonanie instalacji fotowoltaicznej zwróci Ci się naprawdę szybko. Koszty wykonania małej, przydomowej elektrowni słonecznej nie należą do najniższych. Nie musisz się tym jednak martwić. Możesz skorzystać z dofinansowania w ramach różnych programów krajowych bądź lokalnych. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć na przykład w ramach rządowego programu „Mój Prąd”. Kwota dofinansowania tylko na panele może wynieść 6 tysięcy złotych.
Jak sterować ogrzewaniem elektrycznym?
Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym jest naprawdę proste. Aby nim sterować nie musisz kupować żadnych specjalistycznych, a co za tym idzie kosztownych urządzeń mechanicznych. Zarówno elektryczne ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki na podczerwień są wyposażone w termostat. Dzięki temu urządzeniu możesz w pomieszczeniu utrzymać optymalną temperaturę. Jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej przez Ciebie wartości, termostat włączy grzejniki. Ponadto możesz go zaprogramować tak, aby w określonym czasie, na przykład nocą, temperatura była niższa. Jest to również skuteczny sposób na to, aby Twoje rachunki za ogrzewanie elektryczne były niższe.
- Więcej o:
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?