Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W 2027 roku zakazane będzie stosowanie kotłów gazowych w nowych budynkach

MP

Czy to początek prawdziwego boomu na pompy ciepła? Kraje europejskie coraz częściej wprowadzają zakaz stosowania kotłów gazowych w nowych lub remontowanych budynkach. W najbliższym czasie wielu producentów urządzeń grzewczych planuje zaprzestanie produkcji pieców gazowych. Polska również doczeka się zmian. Okazuje się, że tak. W trosce o bezpieczeństwo energetyczne i politykę klimatyczną Unia Europejska chce w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzić zakaz stosowania kotłów gazowych. Intensywnie promowane są również pompy ciepła jako wydajne i ekologiczne źródło ogrzewania. Czy pompy ciepła są u progu wielkiego boomu? Czy warto już teraz zainwestować w takie urządzenie?

Piece gazowe zmiany
Piece gazowe zmiany
Fot. Euros Energy

Największym źródłem zanieczyszczeń z powietrza jest ogrzewanie budynków mieszkalnych. Unia Europejska od lat pracuje nad poprawą jakości środowiska. Istnieje wiele programów finansowych, z których można skorzystać, aby wesprzeć zakup i montaż ekologicznych urządzeń lub modernizację niektórych instalacji. Jednym z takich programów jest "Czyste Powietrze", który pomaga w wymianie starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem grzewczym w programie "Czyste Powietrze" jest kocioł gazowy. Okazuje się jednak, że UE planuje w ciągu najbliższych kilku lat zakazać stosowania pieców gazowych w nowych domach. Dlaczego?

Unia Europejska chce zakazać używania kotłów gazowych

Komisja Europejska chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych. Oznacza to wycofanie kotłów spalających gaz. Zakaz ten jest częścią projektu Fit for 55, który ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o 55% do 2030 roku. Ma on na celu zwiększenie efektywności energetycznej i stopniowe przechodzenie na energię odnawialną.
Inwazja Rosji na Ukrainie przyspieszyła tę transformację. Częścią projektu Fit for 55 jest plan REPowerEU. Został on opracowany w odpowiedzi na wysokie ceny paliw i energii oraz niepewność co do dostaw surowców energetycznych (w tym paliw kopalnych), spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Unia Europejska stwierdza, że nowe warunki geopolityczne i trudna sytuacja na rynkach paliwowych wymagają natychmiastowego uniezależnienia się od rosyjskich surowców.

Obecnie planowane jest zakończenie wsparcia finansowego dla modernizacji urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa kopalne i gaz. W 2027 roku zakazane będzie stosowanie kotłów gazowych w nowych budynkach. Z zakazu zwolnione będą również budynki modernizowane. Warto rozważyć alternatywy dla kotłów gazowych. Najlepszym wyborem są pompy ciepła, które bazują na energii cieplnej z otoczenia, z wody, powietrza lub gruntu. Tomasz Walczak jest CTO w firmie Euros Energy, produkującej pompy ciepła.

Pompy ciepła zyskują na popularności

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które efektywnie wykorzystuje energię odnawialną. z dwóch źródeł: dolne, czyli grunt, powietrze lub wody powierzchniowe/podziemne, oraz górne, tj. instalacja grzewcza. Pompa pobiera energię z dolnego źródła, i przekazuje ją do swojego górnego źródła. Ogrzewa wnętrza, jak również wodę użytkową.
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku. Według Komisji Europejskiej do 2026 roku będzie 20 000 000 nowych pomp ciepła, a do 2030 roku 60 milionów. Wynika to ze wzrostu wdrażania OZE w energetyce, przemyśle i transporcie. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PHTOD) do 2022 roku w Polsce ma zostać sprzedanych około 180 000 pomp ciepła. W 2023 roku liczba nowych urządzeń może osiągnąć 200 tys. a w 2027 roku 300 tys. Dlaczego nie zainwestować w pompę ciepła już dziś?

Pompa ciepła - ekologiczna, ekonomiczna i najbardziej komfortowa

Pompa ciepła jest bezpieczna dla ziemi. Nie wytwarza dymu, popiołu ani żadnych innych szkodliwych substancji. Może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 20% w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych. Może być zasilana fotowoltaiką i staje się urządzeniem całkowicie ekologicznym.
Kupując pompę ciepła dokonujesz inwestycji w swoje bezpieczeństwo i komfort. Jest ona praktycznie bezobsługowa. Urządzenie jest całkowicie bezobsługowe. Oszczędzamy również czas. 

Jest łatwa w montażu, ma niskie koszty eksploatacji i nie stwarza zagrożenia wybuchem. Pompa nie potrzebuje zbiornika na paliwo i może być zainstalowana w każdym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje również jej wieloletnia niezawodność. Można oczekiwać, że pompa będzie wydajnie pracować przez około 30 lat.

Ile można dostać dotacji na pompę ciepła?

Warto już dziś zainwestować w pompę ciepła, zwłaszcza gdy mamy wsparcie finansowe na zakup i montaż. Bezzwrotne dotacje w wysokości od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji dostępne są w ramach programu Moje Ciepło. Od 7 000 do 21 000 zł. Z dotacji mogą skorzystać współwłaściciele i właściciele domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Warunkiem skorzystania z pomocy finansowej jest wyższy standard energetyczny. Program będzie trwał do 31 grudnia 2026 roku lub do wyczerpania puli 600 mln dedykowanych środków.

    Więcej o:

Skomentuj:

W 2027 roku zakazane będzie stosowanie kotłów gazowych w nowych budynkach