Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czyste powietrze: Unikalna kolekcja roślin oczyszczających powietrze w domu

MP

To że mamy bardzo zanieczyszczone powietrze już wiemy. Problem smogu w naszych miastach nasila się w sezonie jesienno-zimowym. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy  staje się realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Powinniśmy więc zadbać o jakość powietrza przynajmniej we własnych domach, aby uniknąć problemów z oddychaniem i innych komplikacji zdrowotnych.

Kalatea
Kalatea
Fot. Shutterstock/ Dmytro Leschenko

W pomieszczeniach zamkniętych pomagają nam w tym urządzenia do oczyszczania powietrza (wyposażone w filtry HEPA )jak i naturalne filtry w postaci roślin.

Rośliny oczyszczające powietrze

Warto wiedzieć, że rośliny doniczkowe są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w nawilżaniu i odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach. Kilka odpowiednio dobranych i dorodnych roślin doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu oraz, co równie istotne dla zdrowia, zwiększyć wilgotność powietrza. Rośliny powinniśmy uprawiać nie tylko w domu, ale także w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych, w szkołach, przedszkolach itp.

Każda roślina produkuje tlen, ale niewiele gatunków posiada zdolność oczyszczania powietrza. Badania naukowe potwierdzają, że niektóre gatunki roślin potrafią wydajniej zamienić CO2 w tlen niż inne. Ponadto redukują one zawartość szkodliwych substancji w powietrzu. W nowej kolekcji „Air So Pure” Leroy Merlin znajduje się 10 specjalnie wyselekcjonowanych roślin, które są w stanie zadbać, aby:

 • Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu zostały zneutralizowane poprzez ich wchłonięcie i rozłożenie
 •  Zwiększyła się wilgotność powietrza
 •  Poprawiona została zdrowotność powietrza poprzez bardziej wydajne przetworzenie CO2 w tlen.


W skład kolekcji wchodzą: 

 1. Spathiphyllum Air So Pure'® (Skrzydłokwiat),
 2. Hedera Mix Air So Pure'® (Bluszcz),
 3. Phlebodium Blue Star Air So Pure'® (Paproć Flebodium),
 4. Asplenium Mix Air So Pure'® (Paproć Zanokcica),
 5. Spathiphyllum Pearl Air So Pure'® (Skrzydłokwiat),
 6. Dracaena Marginata Air So Pure'® ( Dracena),
 7. Areca Air So Pure'® (Palma Areka),
 8. Monstera Deliciosa Air So Pure'® (Monstera dziurawa),
 9. Calathea Mix Air So Pure'® (Kalatea),
 10. Nephrolepsis Green Lady Air So Pure'® (Paproć Nefrolepis)                  

Ile roślin oczyszczających powietrze powinno być w pomieszczeniu

Liczbę roślin potrzebnych do oczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu można wstępnie oszacować. Oczywiście – im są większe i bardziej dorodne tym lepiej dla naszego zdrowia. Można jednak przyjąć następującą zasadę: 350 gramów masy liściowej z gatunku rośliny średnio lub dobrze oczyszczającej powietrze na osobę. Przyjmuje się więc, że do pomieszczenia o powierzchni do 30 m2 powinniśmy zaprosić 2 – 3 dorodne roślinny w doniczkach o średnicy min. 17 cm.

Pochłanianie substancji z powietrza – jak to działa?

Rośliny posiadają zdolność przetwarzania substancji szkodliwych w inne, które służą im jako pokarm. Pobierany z powietrza w procesie fotosyntezy  CO2 (dwutlenek węgla) zostaje przyswojony przez roślinę, która w procesie fotosyntezy zamienia go w węglowodany i tlen. Tlen zostaje  wydzielony do powietrza. Pozostałe obecne w powietrzu szkodliwe substancje przechodzą do rośliny. Natomiast woda wyparowuje nawilżając pomieszczenie.

Pochłanianie przez liście substancji z powietrza jest przez roślinę jest bardzo zaawansowanym procesem. W liściach znajdują się specjalne aparaty szparkowe, konieczne do wymiany gazowej między otoczeniem a rośliną. Szparki otwierają się pod wpływem światła tylko wtedy, gdy roślina chce pobrać CO2, aby wyprodukować węglowodany konieczne do jej wzrostu.Szparki zamykają się wtedy, gdy wyparuje zbyt dużo wody i roślinie grozi wyschnięcie. Obecność naturalnych „oczyszczaczy powietrza” zapewnia nam życie i pracę w zdrowszym, bardziej komfortowym środowisku, poprawi kondycję, samopoczucie i wydajność pracy oraz zmniejszy liczbę zachorowań.

Kolekcja roślin oczyszczających powietrze „Air So Pure” znajduje się we wszystkich sklepach Leroy Merlin w Polsce.

Rośliny oczyszczające powietrze cena

 • Skrzydłokwiat 19,95 zł.
 • Monstera dziurawa 44,90 zł.
 • Paproć Nefrolepis 14,95 zł.
 • Kalathea 14,95 zł.
 • Paproć Flebodium 19,95 zł.
 • Paproć 19,95 zł. 
 • Palma Areka od 69 zł.
 • Bluszcz 6,50 zł.
 • Paproć Zanokcica 24,95  zł.
 • Dracena 29,95 zł

               

  Więcej o:

Skomentuj:

Czyste powietrze: Unikalna kolekcja roślin oczyszczających powietrze w domu