Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracja okna: firany, zasłony, rolety, żaluzje. Modna dekoracja okien

Redakcja/Tekst: Edyta Jabłońska/Małgorzata Krośnicka

Dekoracja okna to wisienka na torcie w urządzaniu wnętrz. Nie tylko widok z niego może być piękny, ale i samo okno często zachwyca - zwłaszcza, gdy je ładnie ozdobimy. Mamy do dyspozycji tak szeroką gamę produktów, że nie musimy się ograniczać do wyboru jednego rodzaju - można je śmiało ze sobą łączyć, a także wymieniać wraz ze zmianą sezonu czy stylu we wnętrzu. Jaka dekoracja okna sprawdzi się w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać?

dekoracja okna
Dekoracja okna - zasłony na kółkach z kolekcji Velvet
Dekoria

Dekoracja okna: do wyboru, do koloru

Firany, zasłony, rolety, żaluzje – wszystkie one mają za zadanie osłonić nas przed słońcem i wzrokiem przechodniów lub sąsiada, ale dodatkowo mogą być prawdziwą ozdobą wnętrza. Mamy bardzo duży wybór, jeśli chodzi o dekorację okna. Można przebierać nie tylko w rodzajach przesłon, ale również w tkaninach, kolorach, fakturach i wzorach. Nie musisz też decydować się na jedną z przesłon, z powodzeniem można je dowolnie łączyć. Oprócz tradycyjnego zestawu – firana i zasłona, popularnymi parami stały się rolety rzymskie lub żaluzje i zasłony. Dzięki takiej kompozycji dekoracja okna nie tylko uzupełnia aranżację pomieszczenia, ale też dodaje przytulności.

Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego? >>

dekoracja okna
Wymieniaj aranżację okna wraz ze zmianą sezonów. Latem najładniej wygląda wzór kwiatowy.
Cellbes

Dekoracja okien: firany i zasłony

Kiedyś taka dekoracja okna była obowiązkowym elementem wyposażenia domu, niezawodna para – firana i zasłona. Dziś podejście się nieco zmieniło. Chętnie odsłaniamy okno i otwieramy wnętrze na to, co jest na zewnątrz. Jednak nadal lubimy wieszać tkaniny w oknach, choćby dla ozdoby. A one potrafią być naprawdę piękne – w różnych kolorach, wzorach i rodzajach tkanin. Na to, jak będzie się prezentowała taka dekoracja okna, duży wpływ ma też rodzaj upięcia i gęstość fałd.

Okienny dylemat: zasłony, rolety czy żaluzje? Podpowiadamy, co wybrać >>

Dekoracja okna: ozdobne rolety

Rolety wewnętrzne i żaluzje są popularną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Taka dekoracja okna pozwala lepiej panować nad ilością wpadającego do środka światła. I nadaje się do wszystkich typów okien, także dachowych. Roleta to tkanina lub mata zasłonowa umocowana na obrotowym drążku, przymocowanym do ościeżnicy okna lub na ścianie powyżej ościeża. Na rynku są rolety z tkanin bawełnianych, poliestrowych lub ich mieszanek (maty - ze słomy, z drewnianych listewek lub kijków bambusowych - należą do najprostszych typów rolet). W sprzedaży są także rolety z tkanin poliestrowych o dodatkowych właściwościach: o różnym stopniu zaciemniania, czy odbijające promienie słoneczne. Tkanina jest na dole obciążona listwą, która ułatwia równomierne odwijanie rolety - podnosi się ją i opuszcza za pomocą sznurka albo łańcuszka.

Dekoracja okna w postaci rolety może być montowana do ścian, sufitów (zwłaszcza w przypadku stolarki aluminiowej, której nie można nawiercać) i okien. Nowoczesne mocowania umożliwiają zawieszenie rolety na skrzydle okna dzięki specjalnemu rodzajowi zaczepów, nie uszkadzających ich powierzchni. Montuje się je na listwie przyszybowej, co nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu okna. Boczne prowadnice uniemożliwiają trzepotanie tkaniny, np. w przeciągu. Prowadnice dodatkowo zapobiegają utracie ciepła i przedostawaniu się światła do wnętrza. Różne przedmioty ustawione na parapecie, np. kwiaty doniczkowe, dzięki takiemu rodzajowi zasłony nie są narażone na uszkodzenie. Górna, półokrągła osłona odstaje zaledwie na 2,5 cm od powierzchni ramy, przez co nie psuje wyglądu całego okna. Ustawienie rolety i zatrzymanie w dowolnej pozycji umożliwia łańcuszek kulkowy, który może być zastąpiony przez zdalnie sterowany napęd elektryczny.

Najbardziej efektowna dekoracja okna to jednak roleta rzymska. Mogą się one układać się w fałdy lub zwijać w rolkę związaną dekoracyjnymi wstążkami. Ale nawet prosty model na rolce ozdobi okna, jeśli będzie miał ciekawy wzór lub ładny kolor. Dekoracją wnętrz urządzonych w stylu eko lub boho coraz częściej są żaluzje drewniane, natomiast nowoczesnym wnętrzom uroku dodadzą metalowe modele.

Rolety dzień noc - wady i zalety >>

Rolety i żaluzje - typy osłon, zalety, zastosowanie >>

Dekoracja okna: żaluzje w aranżacji

Bardzo popularne na początku lat 90., przeżywają swój renesans głównie za sprawą drewna, z którego zaczęto wykonywać lamelki. Dzięki temu żaluzje poziome przestały kojarzyć się z biurowymi wnętrzami, i stały pełnoprawną dekoracją domu. Nie oznacza to, że żaluzje aluminiowe zniknęły.

Jak działa taka dekoracja okna? Wszystkie żaluzje poziome zbudowane są z listewek, zwanych lamelkami, o różnej szerokości od 16 do 50 mm (najpopularniejszy "rozmiar" to 25 mm). Lamelki zawieszone są na szynie kryjącej cięgno. W dekoracyjnych, drewnianych modelach, szynę często osłania listwa maskująca. Samo mocowanie listewek może być różne, zwykle do ich zawieszenia pod szyną służy żyłka. W standardowych żaluzjach do podnoszenia i opuszczania żaluzji służy sznurek, a drążek - do ustawiania kąta nachylenia lamelek. W wersji dla sybarytów, żaluzje wyposażone są w ukryty w szynie napęd elektryczny, sterowany przyciskiem lub pilotem.

Żaluzje mocowane na ramach okiennych mogą być wyposażone w boczne prowadnice, które "dociskają" je do okna. Takie modele sprawdzają się na oknach dachowych czy uchylnych, gdyż pozwalają je swobodnie otwierać bez konieczności zwijania żaluzji. Żaluzje mają jedną wadę - trudno się je odkurza. A to dość istotne, gdy mamy w domu alergików i taka dekoracja okna mogłaby stanowić problem. Rozwiązaniem są specjalne szczotki przeznaczone do czyszczenia żaluzji, albo przy zamawianiu okien wyposażenie ich w żaluzje międzyszybowe (umieszczone między taflami szkła).

Żaluzje drewniane wewnętrzne. Jak wybrać, zamontować i czyścić? >>

Dekoracja okna: pomysły na skosy

Okna dachowe są trudniejsze w aranżacji od tradycyjnych, ale i tutaj jest spory wybór przesłon. Producenci oferują specjalnie do nich przeznaczone żaluzje i rolety, aby dekoracja okna stanowiła z nim idealną kompozycję. Dostępne w różnej kolorystyce i grubości całkowicie zacieniają wnętrze lub delikatnie przepuszczają światło. Zwolennicy zasłon mogą wybrać tę formę dekoracji. Jeśli zamontujesz dwa karnisze – na górze i dole okna, utrzymają one tkaninę przy ścianie.

Aranżacje okien: zwiewny baldachim >>

Dekoracja okna: wisienka na torcie

Warto jeszcze bardziej postarać się, aby dekoracja okna była urozmaicona - upinając fantazyjnie zasłonę lub dekorując ją biżuterią okienną. Klamry, spinki, chwosty czy taśmy dodadzą urody i sprawią, że okolice okna będą wyjątkowe.

Pomysły na dekorację okna. Ubierz okno w dobrym stylu >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracja okna: firany, zasłony, rolety, żaluzje. Modna dekoracja okien