Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracyjne meble: komody, witryny, regały

Tekst: Magdalena Graczyk

Służą do przechowywania innych rzeczy, a jednocześnie stanowią wyjątkową ozdobę wnętrza. Mają również tę zaletę, że potrafią ukryć przedmioty nieestetyczne, a wyeksponować dekoracyjne.

Wokół komody warto stworzyć dekoracyjną przestrzeń. Na ścianie można powiesić obraz lub plakat a na blacie ustawić lampę, wazon i bibeloty.
Wokół komody warto stworzyć dekoracyjną przestrzeń. Na ścianie można powiesić obraz lub plakat a na blacie ustawić lampę, wazon i bibeloty.
westwing.pl

Komody, witryny, regały – to meble, które uatrakcyjnią wygląd każdego wnętrza. Pochowają to, co nie powinno pozostawać na widoku, a wyeksponują to, co jest warte pokazania. Ich cechą jest niezwykła uniwersalność, ponieważ pasują do dowolnego wnętrza. Sprawdzą się w salonie, sypialni, gabinecie, pokoju dziecka, a nawet w kuchni czy przedpokoju. Kolejną zaletą jest ich bogata oferta, zarówno pod względem stylistyki, koloru, jak i materiałów, z których są zrobione. Z pewnością znajdziemy model pasujący do każdego stylu. Można więc dzięki nim podkreślić lub zmienić charakter wnętrza. Wiele z tych mebli stanowi część kolekcji, która pozwoli na umeblowanie całego pokoju, tworząc harmonijną całość. Inne modele to pojedyncze sztuki, często bardzo dekoracyjne, które od razu skupiają na sobie uwagę. Decydując się na konkretny mebel – komodę, regał lub witrynę, zastanówmy się, czy chcemy wyeksponować, czy raczej ukryć przechowywane w nim przedmioty.

Drewniane fronty komody Dakota są ręcznie rzeźbione, co nadaje jej oryginalny wygląd. Dekoracyjny efekt podkreślono, malując komodę techniką przecierek.
Drewniane fronty komody Dakota są ręcznie rzeźbione, co nadaje jej oryginalny wygląd. Dekoracyjny efekt podkreślono, malując komodę techniką przecierek.
loberon.pl

Schowane w komodzie

Stworzona przez Charlesa Boulle’a w drugiej połowie XVII wieku szafka z szufladami uważana jest za pierwszą komodę. Szybko zyskała popularność i rozpowszechniła się w całej Europie. Wówczas meble te przeznaczone były głównie do sypialni i służyły do przechowywania wyprasowanych rzeczy lub bielizny (stąd polskie nazwy – praska i bieliźniarka).

Współcześnie mianem komody określa się niskie meble wyposażone właśnie w szuflady, ale też szafki zamykane drzwiczkami. Już dawno „wyszły” z sypialni, stając się ozdobą niemal wszystkich wnętrz w domu. Do komód chowamy przeróżne rzeczy, a ich blaty to miejsce do eksponowania bibelotów, lamp stołowych czy zdjęć ustawionych w ramkach. Często wokół komody tworzymy ciekawe aranżacje, np. na ścianie nad nią wieszamy lustro lub galerię obrazów. To wyjątkowe miejsce we wnętrzu, które łączy funkcjonalność z estetyką.

(Nie)ukryte za szkłem

W okresie klasycyzmu modne stało się kolekcjonowanie i eksponowanie bibelotów oraz cennych naczyń z porcelany. Często przedmioty te przywożono z podróży, a ich posiadanie wiązało się z prestiżem i świadczyło o zamożności. Dlatego właścicielom zależało na wyeksponowaniu ich. Z tej potrzeby narodziły się przeszklone meble – witryny. Ich cenna zawartość była bezpieczna za drzwiczkami mebla, a jednocześnie ukazywała urodę przedmiotów. Obecnie funkcja ta nie zmieniła się. Współczesne witryny przechowują piękną porcelanę, szkło, rzeźby, ale też książki czy płyty, które chcemy zabezpieczyć przed kurzem. Zmienił się jednak wygląd tych mebli, nie są już tak bogato zdobione, a często mają wręcz minimalistyczny wygląd.

Poukładane na półkach - regały

Popularność regałów oraz etażerek również związana jest XVIII- -wieczną modą na gromadzenie pamiątek, bibelotów oraz książek. Duże regały zdobiły biblioteki i gabinety, mniejsze i lżejsze etażerki stały w salonach. Na tych ostatnich oprócz tomów stawiano dekoracje, pamiątki, naczynia. Obecnie nie ma aż tak dużego rozróżnienia tych dwóch rodzajów mebli, gdyż regały dostępne są w różnych wymiarach, stały się też „lżejsze”, więc granica pomiędzy nimi a etażerkami zatarła się. Nie ma też rozróżnienia w ich przeznaczeniu – i jedne, i drugie służą nam do eksponowania książek, bibelotów, rzeźb, zdjęć czy pamiątek z podróży, które ustawiamy w taki sposób, by mebel i jego zawartość zdobiły wnętrze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracyjne meble: komody, witryny, regały