Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dofinansowanie do węgla w 2023 roku. Komu należy się dodatek węglowy? Sprawdź!

Robert Gutowski

Dodatek węglowy zasilił w 2022 roku budżety domowe gospodarstw, których źródłem ogrzewania był węgiel lub paliwa węglopochodne. Wiele osób już teraz zastanawia się, czy na podobną pomoc będzie mogło liczyć także w tym roku.

Dodatek węglowy to określenie świadczenia, które zasili budżety domowe gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania węgiel lub paliwa węglopochodne. Podobny cel – pomoc finansową właścicielom domów – mają pozostałe dopłaty (dodatek energetyczny, dopłaty do prądu i inne formy „osłonowe”)
Dodatek węglowy to określenie świadczenia, które zasili budżety domowe gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania węgiel lub paliwa węglopochodne. Podobny cel – pomoc finansową właścicielom domów – mają pozostałe dopłaty (dodatek energetyczny, dopłaty do prądu i inne formy „osłonowe”)
Shutterstock.com

Dopłaty do węgla – dla kogo?

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można było składać do 30 listopada 2022 r. Przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Kto mógł ubiegać się o dodatek węglowy w 2022?

O dodatek węglowy mogli ubiegać się wszyscy właściciele gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania są piece na paliwo stałe zasilane węglem. Nie było w tym rozwiązaniu żadnych kryteriów dochodowych. Głównym warunkiem otrzymania dodatku był wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy a budynek wielorodzinny

Tym, co wyróżniało przyznawany dodatek węglowy od poprzednich form tego typu wsparcia było odejście od zasady „jeden adres, jeden dodatek”. Dzięki temu istniała możliwość uzyskania dodatku węglowego przez kilka gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem.

Źródła ogrzewania a dodatek węglowy

O tym, które źródło ogrzewania jest głównym, decydują wnioskodawcy we wniosku. Pamiętajmy jednak, że składamy oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej. W  gospodarstwach korzystających ze źródła gazowego i węglowego, z reguły to kocioł gazowy pełni funkcję głównego źródła ciepła. W przypadku wątpliwości, gmina może wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień/dokumentów lub przeprowadzić wywiad środowiskowy. Dodatek węglowy może zostać przyznany również, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy jest kocioł wielopaliwowy, który - zgodnie z deklaracją CEEB - może być zasilany węglem i faktycznie jest nim opalany.

Jak dostać dofinansowanie w 2023 roku?

Decyzją rządu w ramach zeszłorocznego dodatku węglowego każde gospodarstwo domowe ogrzewane tym paliwem mogło liczyć na wsparcie w wysokości 3000 zł. Czy w 2023 roku taka dotacja będzie również możliwa? To pytanie, które coraz częściej pojawia się wśród osób planujących już przyszły sezon grzewczy. A nie ma się co dziwić, ceny i dostępność wielu paliw w ostatnim czasie dały nam w kość.

Ile wynosi dopłata do węgla 2023?

Wśród pojawiających się nowych form wsparcia od rządu w tym roku, jak np. zwrot podatku VAT dla osób, których źródło ogrzewania domu stanowi gaz ziemny, pojawia się pytanie, czy w tym roku także gospodarstwa domowe ogrzewane węglem będą mogły liczyć na wsparcie. Otóż niestety jeszcze nie znamy decyzji. Trzeba zaznaczyć, że zeszłoroczne wsparcie podyktowane było wysokimi cenami węgla, stąd też decyzja rządu o jego dofinansowaniu. Jak zapewnia minister Anna Moskwa, w tym roku nikomu nie zabraknie węgla. Można więc wnioskować, że jeżeli nie będzie problemów z zakupem węgla i jego ilość będzie zaspokajała potrzeby Polaków to i jego cena nie będzie tak drastycznie rosła w górę jak to obserwowaliśmy jeszcze niedawno. Jednak jak będzie naprawdę, dowiemy się na pewno dopiero za jakiś czas.

Gdzie znaleźć wzór wniosku o dodatek węglowy?

O tym, czy będą dopłaty do węgla w 2023 roku dowiemy się w późniejszym terminie. Pamiętajmy jednak, że jeżeli w naszym gospodarstwie domowym główne źródło ogrzewania stanowi węgiel, nadal możemy ubiegać się o jego zakup w preferencyjnej cenie od gminy. W ramach tego programu gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od podmiotów wprowadzających węgiel kamienny do obrotu za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Z możliwości tej skorzystało wiele jednostek, które informację o sprzedaży dla mieszkańców zamieściły w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli gmina, w której mieszkamy nie włączyła się do programu, można skorzystać z zakupu węgla w preferencyjnej cenie od gmin sąsiednich.

Jak wypełnić wniosek? Wytyczne Ministerstwa

Wniosek o zakup węgla w preferencyjnej cenie można złożyć w gminie lub poprzez internet. Aby to zrobić potrzebny jest profil zaufany, e-dowód lub certyfikat kwalifikowany. Wówczas wniosek zostanie przekazany do urzędu gminy właściwej dla danego gospodarstwa domowego. Wniosek złożysz tutaj: https://serwis.epuap.gov.pl/mlpz/login?ORIGIN=nforms_ZakupWegiel&requiredContextType=FIZ

Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy?

W sezonie grzewczym 2022-2023 każde gospodarstwo może kupić na preferencyjnych warunkach 3000 kg węgla. Jak można przeczytać w serwisie rządowym "na okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r. możesz złożyć wniosek o zakup preferencyjny węgla dla swojego gospodarstwa domowego do 15 kwietnia 2023 r. Nie musisz wykorzystywać od razu całego limitu. Możesz kupić węgiel na preferencyjnych warunkach więcej niż raz, aż wyczerpiesz limit. Gospodarstwo, które złożyło wniosek na okres grzewczy do 31.12.2022 r., ale nie wykorzystało całego limitu, może wykorzystać jego pozostałą część w okresie grzewczym od 1 stycznia 2023 roku." Ostatnie informacje wskazują jednak na to, że możliwość zakupu węgla od gminy będzie przedłużona do końca czerwca.

Jak sprawdzić informację o przyznanym dodatku węglowym?

Po złożeniu wniosku o zakup węgla w preferencyjnej cenie pozostaje nam już tylko czekać na informację zwrotną z urzędu gminy. Urząd rozpatrzy wniosek i poinformuje o tym telefonicznie lub prześle ci informację na adres e-mail lub listownie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dofinansowanie do węgla w 2023 roku. Komu należy się dodatek węglowy? Sprawdź!