Dom doskonały w Zalesiu Górnym
Nowoczesny, harmonijnie urządzony, na wskroś funkcjonalny dom urzeka przestrzenią i światłem, które dodają bryle budynku lekkości. Stonowaną aranżację urozmaicają czarne, granatowe, żółte i złote akcenty.
To pierwszy dom Ani, Arka i ich siedmioletniego syna Antka. Zbudowali go i sprawnie wykończyli w ciągu dwóch lat. Został wzniesiony w Zalesiu Górnym, na działce, która była w rodzinie od pokoleń i czekała na swój moment. A moment przyszedł, kiedy domownicy zebrali wystarczającą ilość pieniędzy, energii i odwagi, aby przystąpić do spełnienia marzenia o zamieszkaniu w domu jednorodzinnym. Budynek powstał na podstawie gotowego projektu o nazwie „Dom Doskonały 3”, autorstwa pracowni Domy z Wizją. Jedyne zmiany, jakie zostały wprowadzone w projekcie, to wydłużenie budynku o metr, co powiększyło przestrzeń garażu, kuchni i dwóch pokoi oraz przeniesienie sypialni i budowa garderoby na piętrze.
Ania i Arek są zachwyceni efektem i całym procesem budowy oraz wykańczania domu. Ten ostatni etap poprowadził architekt Mikołaj Wojciechowski z Pracowni Projektowej Sojka&Wojciechowski.
Pan Mikołaj nie narzucał swoich wizji architektonicznych. Zaproponował założenie wspólnej tablicy w aplikacji Pinterest i wrzucanie tam fotografii rozwiązań, kolorów, wystrojów, które nam się podobały. Na bazie tych inspiracji architekt przygotował pierwszą koncepcję aranżacji wnętrza, która szczerze mówiąc, niewiele różniła się od zrealizowanego oryginału. Zależało nam na funkcjonalności przestrzeni i tutaj niektóre pomysły podpowiedziane przez projektanta bardzo się sprawdziły. To miał być dom doskonały i taki jest. Wcześniej mieszkaliśmy w bloku na jednym z warszawskich osiedli, w dość ciemnym mieszkaniu. Nasz nowy dom jest jego przeciwieństwem. Uwielbiamy dominujące tu światło, wpadające przez duże okna i przestrzeń, która powstała dzięki otwarciu salonu na wyższą kondygnację.
Potężną przestrzeń dzienną domu tworzy jasny, duży, dwupoziomowy salon oraz otwarta na niego jadalnia i kuchnia. Na parterze mieści się również garaż, pomieszczenie techniczne, łazienka oraz pokój gościnny. Kluczowym elementem strefy dziennej są schody i nieskrępowana podziałami ścian przestrzeń wokół nich.
Rozważaliśmy wiele pomysłów na schody. Szukaliśmy dla nich nowoczesnej formy, która nie będzie zakłócać przestrzeni i wystroju salonu. Ze względu na kilkuletniego syna inwestorów chodziło też o dobór bezpiecznej formy barierki, przez którą nie będzie można wypaść. Wspólnie zdecydowaliśmy się na szklaną barierkę, której przezroczysta tafla nie ingeruje w przestrzeń. Wszystkie pionowe czy drabinkowe elementy rozprzęgałyby jednak nieco wnętrze, a tak mamy czystą, przezierną taflę, pozbawioną podziałów. Szklana barierka została zamknięta w stalowym profilu lakierowanym na biało, mocowanym do stropu, więc żadne zbędne pionowe słupki nie zakłócają widoku salonu.
Kolejnym ciekawym motywem wyposażenia nowoczesnego salonu, który stanowi o charakterze wnętrza, są drewniane, przesuwne drzwi. Rozwiązanie to bardzo przypadło do gustu domownikom. Nazywają je pieszczotliwie „drzwiami do stodoły”, ale przyznają, że robią duże wrażenie w powściągliwie urządzonym wnętrzu. Monotonia długiej, pustej ściany oddzielającej strefę pokoju dziennego od części mniej reprezentacyjnej z garażem, gabinetem i łazienką została przełamana wyrazistą formą masywnych drzwi z firmy Reno. Skrzydła drzwi przesuwają się po czarnej, stalowej prowadnicy, a barwione deski dębowe, z których są wykonane, obramowuje stalowy profil. W nawiązaniu do tych rozwiązań materiałowych zaprojektowano schody, które również opierają się na czarnych, stalowych wangach.
Kolorystyka kuchni, łazienki oraz meblowej zabudowy wiatrołapu konsekwentnie uzupełnia przyjęty wystrój salonu. Bazą jest barwa jasnego dębu w połączeniu z bielą i delikatną szarością wybranych ścian, a urozmaica ją królewski granat w towarzystwie złotych akcentów. Wyjątkiem jest usytuowana na piętrze sypialnia rodziców, której aranżację wymarzyła sobie Ania. Miało być przytulnie, ciepło, z elegancką tapetą i stylizowaną boazerią.
Jest takie porzekadło, które mówi, że „pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie”. My zbudowaliśmy nasz pierwszy dom i od razu zrobiliśmy to dla siebie, w dużej mierze dzięki panu Mikołajowi.
Dom doskonały w Zalesiu Górnym - prezentacja wnętrz
Efektowne usytuowanie domu na zadrzewionej działce pozwoliło uniknąć tematu zasłaniania okien. Jedyna zasłonka w salonie, na tle której stoi telewizor, raczej ociepla wystrój wnętrza i zapewnia lepszą akustykę niż chroni przed słońcem. Szary kolor tkaniny został dobrany do jasnoszarego koloru obudowy kominka.
Głęboki, ciepły granat mebli i dodatków idealnie łączy się z jasnym odcieniem drewna w kolorze dębu. Złote akcesoria są najbardziej odpowiednim wyborem w tej konfiguracji. Aranżację stołu tworzą podkładki ze sklepu NAP oraz miski, szklanki i sztućce – do kupienia w Zara Home.
Schody oraz widoczne za nimi drewniane drzwi przesuwne to dwa najbardziej charakterystyczne elementy strefy dziennej. Spójne z wystrojem całego domu schody sprawiają wrażenie lekkich i nie ingerują formą w aranżowaną przestrzeń.
Domową, przyjazną atmosferę wnętrza tworzą drewniane meble, dodatki i materiały wykończeniowe. Świetnie komponują się z czernią, granatem i złotem.
Nowoczesną bryłę budynku podkreślają proste, współczesne meble. Podłużny, otwarty regał ustawiony za „plecami” kanapy działa jak podręczna konsola, na której można odłożyć książkę, filiżankę, ozdobny wazon (na zdjęciu z Zara Home i Comforty), czy też postawić wdzięczną, różową lampkę, wykonaną przez Katarzynę Ostrowską, właścicielkę marki Oslo-other things. Inna, czarna lampa projektu pani Katarzyny stanęła przy żółtym fotelu w salonie.
Cechą charakterystyczną projektu wnętrz domu Ani i Arka jest wydzielanie i podkreślanie stref oraz szczególnych miejsc za pomocą materiałów i kolorów. Białą zabudowę kuchenną kończy bryła spiżarni, zaakcentowana szarą barwą ścian.
Ozdobna, tapicerowana wnęka zaprojektowana w zabudowie meblowej znajduje się na parterze domu, w wiatrołapie. Kolor i sposób zabudowy przedsionka odnoszą się stylem do reszty aranżacji domu. Jako dodatki do wystroju swoje miejsce znalazł tu kosz ze sklepu BM Housing, granatowy pled BoConcept oraz poduszka ze wzorem od NAP.
Szklana balustrada podkreśla nowoczesny wystrój domu. Dzięki swej transparentności nie dzieli przestrzeni i nie wprowadza niepotrzebnych, graficznych podziałów. To mocny akcent estetyczny wnętrza. Schody i drewnianą barierkę wykonała firma Milowy Krok.
Stylizowana, wysoka boazeria na ścianach powstała z kompozycji malowanych, styrodurowych listew marki Orac Decor, które tworzą efekt rozrzeźbionych paneli. Ściany powyżej boazerii zdobi piękna tapeta z kolekcji Cole&Son z motywem roślinnym. Jej delikatny róż idealnie koresponduje z intensywnym kolorem pikowanego zagłówka łóżka, łagodnym różem stolika ze sklepu BM Housing oraz tkaninami w tym odcieniu (poduszka od BoConcept).
Jasne, ciepłe kolory, subtelny rysunek roślin na eleganckiej tapecie oraz mnóstwo naturalnego światła tworzą przytulne, sprzyjające wypoczynkowi wnętrze.
Niewielkie przesunięcia ścian działowych na piętrze pozwoliły wygospodarować tu osobną pralnię i suszarnię. Dzięki temu łazienka rodzinna zyskała harmonijną aranżację, w której miejsce znalazły tylko najpotrzebniejsze urządzenia sanitarne.
W łazience na piętrze nie mogło zabraknąć odniesień do wystroju całego domu. Tu również króluje kolor drewna, wyróżniający się na tle jasnych, niemal białych płytek. Podłogę i obudowę wanny wykonano z gresu imitującego dębowe deski podłogowe. A szafka umywalkowa została wykończona odpornym na wilgoć laminatem dobranym do koloru podłogi.
Pastelowy brudny róż to efektowny kolor do dekoracji wnętrz. W połączeniu z jasnym drewnem tworzy przytulny nastrój. Wprowadza elegancję i wdzięk do monochromatycznego pomieszczenia.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach