Dom jednorodzinny w Warszawie - projekt pracowni Fuga Architektura Wnętrz
Prezentowany dom znajduje się w sercu warszawskiej dzielnicy Włochy, w otoczeniu kojącej zieleni i z dala od miejskiego gwaru. Projekt aranżacji wnętrz wzbogacił przestrzeń o elegancję, funkcjonalność i domowe ciepło.
Ten 200-metrowy dom sąsiaduje z malowniczym parkiem – idealnym miejscem na relaksujące spacery. Właściciele, młoda para z zamiłowaniem do podróży i sztuki użytkowej, zapragnęli stworzyć przestrzeń łączącą tradycję z nowoczesnością. W efekcie powstało wnętrze, w którym każda strefa opowiada własną historię.
– Już od progu przy inwentaryzacji wnętrz wiedziałyśmy, że tę nieruchomość czeka totalna rewolucja – zarówno pod względem układu funkcjonalnego, jak i większości materiałów – tłumaczy architektka Katarzyna Burak.
Przemyślany układ funkcjonalny na kilku poziomach
Każde z czterech pięter domu ma jasno określoną funkcję. Piwnica mieści garaż, a parter to strefa dzienna z przestronną kuchnią otwartą na salon. W jadalni, która łączy te dwie przestrzenie, króluje oranżeria – przeszklona przestrzeń wypełniona roślinnością. Oranżeria harmonizuje z otaczającą dom zielenią i pełni rolę miejsca spotkań towarzyskich. Na tym poziomie znajduje się również toaleta gościnna, garderoba oraz wiatrołap z dużą ilością miejsca do przechowywania.
Na piętrze zaprojektowano przestrzeń prywatną: master bedroom z salonem kąpielowym i garderobą, a także gabinet do pracy. Ostatnia kondygnacja to miejsce przeznaczone na domową siłownię, będącą ważnym elementem stylu życia właścicieli.
Salon – subtelne połączenie sztuki i designu
Centralnym punktem salonu jest regał wykonany z czarnej stali, zaprojektowany przez architektki specjalnie na potrzeby ekspozycji dwóch unikatowych grafik – prezentu ślubnego właścicieli. Mimo dużych rozmiarów konstrukcja zachowuje wizualną lekkość i stanowi subtelne tło dla sztuki. Ściana wykończona drewnem idealnie komponuje się z czarnymi elementami regału, dodając przestrzeni ciepła i domowego charakteru.
Istniejący kominek w rogu salonu został zachowany w oryginalnej formie. Prosta, ale dopracowana stylistyka kominka zachwyca, a ustawiona naprzeciw niego sofa NAP z zaokrąglonymi liniami i miękkimi poduszkami zaprasza do relaksu. Salon stał się miejscem idealnym na wieczory z rodziną lub przyjaciółmi, w atmosferze harmonii i komfortu.
Kuchnia – nowoczesność z szacunkiem dla przeszłości
– W naszej pracowni kierujemy się zasadą traktowania z szacunkiem elementów, które można zachować, dlatego kuchnia w tym domu przeszła tylko drobny lifting. Wymieniłyśmy w niej fronty i blaty, natomiast korpusy szafek pozostały bez zmian. Lubimy ratować rzeczy dobrej jakości i w dobrym stanie – podkreśla architektka Antonina Sadurska.
Dzięki takiemu podejściu kuchnia zyskała świeży, nowoczesny wygląd, zachowując solidne, oryginalne elementy. Dodatkiem, który wyróżnia to wnętrze, jest przeszklona witryna w zabudowie – miejsce na elegancką ekspozycję porcelany i kieliszków.
Jadalnia w otoczeniu naturalnego światła i zieleni
Kuchnia płynnie łączy się z jadalnią, gdzie centralnym punktem jest solidny, drewniany stół marki TON. Przeszklony wykusz oranżerii wpuszcza do wnętrza mnóstwo naturalnego światła i tworzy przestrzeń sprzyjającą wspólnym posiłkom. Poranna kawa w tej części domu to moment wyciszenia w otoczeniu bujnej roślinności, a wieczorne kolacje przy świecach nabierają wyjątkowej atmosfery dzięki ciepłu światła i naturalnym materiałom.
Toaleta gościnna – minimalistyczna, ale wyrafinowana
Toaleta na parterze to kwintesencja elegancji w minimalistycznym wydaniu. Kamienna umywalka z kamienia Viscount White doskonale harmonizuje z podtynkową baterią i ciepłymi płytkami gresowymi na ścianach. Całość zachwyca subtelnym wyrafinowaniem i nowoczesną estetyką.
Sypialnia z salonem kąpielowym i garderobą – luksus i komfort
Pierwsze piętro domu zaaranżowano jako prywatną strefę właścicieli, przypominającą luksusowy apartament. Sypialnia, otulona drewnem, emanuje ciepłem i spokojem. Łóżko wykonane na zamówienie przez tapicera współpracującego z pracownią Fuga jest idealnie dopasowane do charakteru wnętrza.
Dwuskrzydłowe, przesuwne drzwi prowadzą do przestronnego salonu kąpielowego z wolno stojącą wanną i szafką podumywalkową zaprojektowaną na zamówienie. Wrażenie robi lampa Ramko, której okrągły kształt odbija się w lustrzanej powierzchni, nadając wnętrzu oryginalnego charakteru. Garderoba, wykonana przez stolarza współpracującego z pracownią, spełnia marzenia o przestronnej, funkcjonalnej przestrzeni na odzież i akcesoria.
Spełnione marzenia właścicieli
– Myślę, że zaspokojenie wysokich oczekiwań inwestorów, również pod względem wizualnej części projektu, było największym wyzwaniem. Stworzenie wizji, która ich zachwyci, a potem dopilnowanie detali w realizacji, to proces wymagający, ale dający ogromną satysfakcję – mówi Antonina Sadurska.
– Do tej pory inwestor wysyła nam zdjęcia domu wykonane w różnych momentach padania światła słonecznego, pokazując, jak wnętrze „pracuje” w trakcie zmieniających się pór dnia i roku. Klienci żartobliwie oskarżyli nas o zmianę ich stylu życia na domatorów – tak pokochali wnętrze domu i tak dobrze się w nim czują – dodaje Katarzyna Burak.
Projekt tego domu to harmonijne połączenie nowoczesności i tradycji, gdzie estetyka spotyka się z funkcjonalnością. To miejsce, które spełnia marzenia swoich właścicieli i staje się wyjątkową przestrzenią do życia.
- Więcej o:
Dom jednorodzinny w Warszawie - projekt pracowni Fuga Architektura Wnętrz
Przestrzeń dla konesera – harmonia luksusu i funkcjonalności
Restauracja SASSY w Gdańsku - wnętrza zaprojektowane przez Biuro Kreacja
Inwestycja Flare od Archicom Collection: apartamenty na Grzybowskiej
Luksusowa willa w Alpach: harmonia tradycji i nowoczesności
Kawalerka w industrialnym stylu
Świąteczna elegancja: jak zaaranżować mieszkanie na Boże Narodzenie?
Wielkomiejski eklektyzm, czyli oryginalne mieszkanie w Gdyni