Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa biblioteka - miejsce w salonie

Edyta Jabłońska/Redakcja

Domowa biblioteka jest marzeniem każdego mola książkowego. Wiele osób musi się jednak zadowolić jedynie skromnym regałem, w którym z największą starannością przechowuje każdy egzemplarz posiadanej książki. Wszystko z powodu braku odpowiedniej ilości miejsca. Bez względu na posiadany metraż warto zadbać, aby domowa biblioteka była przytulnym kątem do czytania, co docenimy szczególnie w długie jesienne i zimowe wieczory.

domowa biblioteka
Czarny regał La Forma Norfort
bonami.pl

Domowa biblioteka - wyjątkowe miejsce

Nawet jeśli nie korzystasz już z tradycyjnych wydań książek, a używasz elektronicznego czytnika, wygodny fotel z pewnością ci się przyda. Jeśli jesteś tradycjonalistą, kochającym zapach druku, będziesz też potrzebować domowej biblioteki. Zobacz kilka pomysłów na to, jak urządzić obie te przestrzenie.

Domowa biblioteka: komfort czytania w salonie

Nie ma to jak być pogrążonym w ciekawej lekturze z kubkiem herbaty mając do dyspozycji cichy, spokojny kącik czytelniczy. Jeśli tylko znajdziesz odpowiednie miejsce w domu (najlepiej ustronne, jeśli podczas lektury nie musisz np. spoglądać na bawiące się dziecko) z łatwością je urządzisz. Przede wszystkim wybierz wygodny fotel. Najlepiej taki, który da podparcie całym plecom, aż do karku. Zwróć też uwagę, czy ma odpowiednią dla ciebie głębokość siedziska. Warto to sprawdzić siadając na wybrany model. Jeśli plecy maksymalnie przesuniesz do oparcia, kolana powinny delikatnie wystawać poza siedzenie, tak by móc je swobodnie zgiąć. Podczas lektury przydadzą się też szerokie podłokietniki.

Do czytania niezbędne jest też odpowiednie oświetlenie. Zapewni je lampa podłogowa lub biurkowa. Wybierz model z ruchomym, nieprzejrzystym kloszem, by móc skierować światło bezpośrednio na strony książki lub czasopisma. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówki, najlepiej gdy jest zbliżona do światła dziennego, czyli ma barwę białą neutralną (ok. 3500-4500K).

Ostatnim ważnym elementem do urządzenia domowej czytelni jest niewielki stolik, na który będzie można odłożyć książkę lub położyć filiżankę herbaty.

Domowa biblioteka - zobacz też:

Regały na książki - który wybrać i jak dopasować do wnętrza? Jak zrobić regał samemu? >>

Domowa biblioteka: książki i nie tylko

Aranżując domową bibliotekę warto wziąć pod uwagę ilość posiadanych książek oraz przestrzeń, którą dysponujesz. Jeśli jest to spory księgozbiór, warto zastanowić się nad zaaranżowaniem półek na całą jedną ścianę. Warto taki mebel zrobić na zamówienie, wówczas maksymalnie wykorzystana zostanie przestrzeń. Wysokość i głębokość półek dostosuj do konkretnych tomów. Pamiętaj, o tym, że książki są dość ciężkie, zwłaszcza w większej ilości. Mebel musi więc być stworzony z materiału, który nie będzie się pod nimi uginał lub powinien zostać odpowiednio wzmocniony. Jeśli twoje zbiory nie są aż tak pokaźne można wybrać zwykły regał (choć i w tym przypadku powinien być dość solidny). Jeśli ktoś z domowników jest uczulony na roztocze, zamiast otwartych półek, można wybrać witrynę – szkło zabezpieczy przed osiadaniem kurzu, a książki pozostaną widoczne.

Nie zapomnij też o miejscu na czasopisma w domowej bibliotece  – wystarczy zwykły stojak, który można ustawić przy fotelu, a już nigdy nie będziesz szukać ulubionego magazynu.

Domowa biblioteka - zobacz także:

Warto posiadać własną domową bibliotekę – nie tylko po to by, stworzyć piękne i dekoracyjnie wnętrze, ale też by znaleźć chwilę dla siebie na codzienny relaks i odpoczynek.

domowa biblioteka
Dobrze, gdy kącik czytelniczy urządzisz przy biblioteczce. Nowy tom będzie na wyciągnięcie ręki.
Leroy Merlin
Duży metraż - szerokie możliwości
Duży metraż - szerokie możliwości
Fot. Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa biblioteka - miejsce w salonie