Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Regał: funkcjonalny i dekoracyjny. Jak zagospodarować regał?

Edyta Jabłońska/MŚ

Regał nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia wnętrza, ale warto go mieć w mieszkaniu. Dlaczego? Pięknie wyeksponowane tomy, dekoracje, pamiątki oraz rośliny domowe uatrakcyjnią wygląd wnętrza, a najładniej zaprezentują się właśnie na regale. Zebraliśmy inspirujące aranżacje, które pokazują, jak można zagospodarować regał - i jak dopasować go do wnętrza.

regał
System Orto, aluminium i płyta meblowa, na zamówienie
komandor.pl

Który regał wybrać?

Warto mieć regał w mieszkaniu, bo żaden inny mebel nie wyeksponuje tak ładnie kolekcji dekoracyjnego szkła, bogatego księgozbioru, ulubionych bibelotów, pamiątek lub zdjęć. Odpowiednio dobrany, podkreśli też styl pomieszczenia, np. prosty metalowy model doda salonowi loftowego charakteru, a drewniany na tłoczonych nogach idealnie sprawdzi się w klasycznym gabinecie. Możesz wybrać regał o fantazyjnym kształcie, który sam w sobie jest ozdobą, a jeśli chcesz, by to przedmioty na półkach były gwiazdami, kup mebel o prostych półkach (najlepiej w kolorze ściany), który będzie niemal niewidoczny. Wybierając regał, zmierz najpierw przestrzeń, w której ma stanąć i dopasuj wielkość mebla do tych wymiarów (nie musi wypełniać całej powierzchni, ani sięgać aż do sufitu).

regał
Regał Ribbon, metal i płyta MDF, 77 x 34 cm, wys. 163,5 cm, 2190 zł
vox.pl

Zwróć też uwagę na wysokość i głębokość półek, jakie znajdują się w regale. Te wymiary warto dostosować do przedmiotów, które mają na nich stanąć, np. książki nie potrzebują aż tak wysokiej przestrzeni co płyty winylowe czy duży wazon. Nie warto też kupować bardzo głębokich mebli i na jednej półce układać książek w dwóch rzędach – co prawda więcej ich się pomieści, ale dostęp do nich będzie utrudniony, więc mogą zostać zapomniane. Poszukując odpowiedniego dla siebie regału, możesz spotkać się z pytaniem sprzedawcy, czy wolisz mebel klasyczny czy modułowy, otwarty czy zamykany? Klasyczny regał to najprostszy mebel, czyli kilka stojących półek, modułowy, to taki, który sprzedawany jest w pojedynczych elementach i to ty decydujesz jaki ostatecznie kształt i jaką wielkość będzie miał regał. Otwarty to ten, który ma tylko półki, a zamykany wzbogacony jest o drzwiczki lub szuflady.

Zobacz: Regały na książki - który wybrać i jak dopasować do wnętrza? Jak zrobić regał samemu? >>

Prosty sposób na regał

Regał w wydaniu klasycznym może przybierać rozmaite kształty i być prawdziwą ozdobą salonu. Modne, ażurowe modele (zazwyczaj metalowe) dodadzą wnętrzu lekkości, drewniane zamienią salon w pałacową bibliotekę lub elegancki gabinet, natomiast schodkowe - i te o nieregularnych półkach - wprowadzą do wnętrza odrobinę dynamizmu.

Zobacz: Pomysły na przechowywanie książek w mieszkaniu >>

Regał: jak klocki

Regał zbudowany z modułów to ciekawa alternatywa dla klasycznego modelu, ponieważ umożliwia stworzenie różnych konfiguracji. Takie regały sprzedawane są w różnych formach, np. jeden element to niezależny mebel, a kupując kilka - i ustawiając obok siebie - powiększasz go do żądanych wymiarów. Można też kupić pojedyncze półki i łączyć je ze sobą, tworząc regał. Innym systemem jest stelaż, do którego przymocowuje się półki dostępne w różnych rozmiarach.

Zobacz: Zrób to sam: regał modułowy >>

Zobacz także: Przedpokój: Złóż sobie regał >>

Regał: wszystko dobrze ukryte

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest regał wzbogacony o szafki lub szuflady. Na odkrytych półkach wyeksponować można najładniejsze przedmioty, a w zamykanych ukryć mniej estetyczne. Modele zamknięte swoim wyglądem przypominają komody lub meblościanki. Ale ukryć można też... sam regał. Jeśli tylko mamy w mieszkaniu lub domu wnękę o niezbyt dużej głębokości, warto przemyśleć zagospodarowanie jej pod funkcję regału. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy kupować gotowego mebla, a jedynie elementy, którymi wypełnimy wnękę. Ponadto możemy sami zdecydować o tym, jak dużo półek się tam znajdzie - i w jakim układzie. Po zamontowaniu wszystkich części nasz "regał" nie będzie wystawał, więc nie ma ryzyka, że się o niego potkniemy - nie będzie też zawadzał w przejściu.

Zobacz: Półki i regały z przymrużeniem oka >>

Regał Ikea

Meble z tej znanej na całym świecie sieciówki są niezwykle popularne również w naszym kraju. Kupujemy je tak chętnie między innymi dlatego, że mamy do wyboru nie tylko pojedyncze modele, ale również całe komplety mebli. Regał Ikea może zatem stanowić część większej całości, jeśli zależy nam na jednej linii wzorniczej we wnętrzu. Jeśli mebel ulegnie uszkodzeniu, bez problemu wymienimy go na nowy, ponieważ większość oferty tego producenta jest stale dostępna. Regał Ikea sprawdzi się w aranżacjach utrzymanych w różnych stylach - Kallax będzie odpowiedni do wnętrza minimalistycznego, Havsta i Lommarp do rustykalnego, a Bekant do industrialnego.

Regał na zabawki

Regał na zabawki w pokoju dziecka to niemal obowiązkowy element wyposażenia. Możemy zaplanować przechowywanie drobiazgów również w koszach i innych pojemnikach - ale te ustawiamy na podłodze, więc zajmują więcej miejsca. Regał pozwala na zorganizowanie tej funkcji w inny sposób - i pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Biorąc pod uwagę, że maluch prawdopodobnie będzie próbował wspinać się na mebel po jego półkach, warto od razu go unieruchomić poprzez przymocowanie go do ściany. Regał na zabawki nie musi być nudny - wielu producentów oferuje meble dedykowane pokojom dziecięcym, charakteryzujące się oryginalnymi kształtami i wykończone w bogatej palecie kolorystycznej.

Regał w pokoju nastolatka. W oczywisty sposób potrzeby i upodobania małego dziecka różnią się od tych nastolatka. Młodzież nie tylko nie potrzebuje regału na zabawki - same zabawki też z czasem stają się zbędne. Regał w pokoju nastolatka jego użytkownik wypełni książkami, pamiątkami z podróży oraz dekoracjami odnoszącymi się do jego pasji i zainteresowań. Warto zadbać, by wybrany regał miał nie tylko półki, ale również zamykaną część - w postaci szafek i szuflad, gdzie nastolatek schowa to, czego nie chce przechowywać na widoku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Regał: funkcjonalny i dekoracyjny. Jak zagospodarować regał?