Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drabina aluminiowa przystawna czy składana? Która lepsza?

Artykuł sponsorowany

W sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie jakiejś pracy na niewielkiej wysokości, większość osób korzysta z drabiny. Obecnie najpopularniejsze są aluminiowe, które jednak mogą różnić się między sobą, chociażby konstrukcją. Do wyboru są zarówno modele przystawne, jak i składane. Oba typy mają wady i zalety. Kiedy wobec tego lepiej wybrać drabinę przystawną, a kiedy składaną?

Drabina aluminiowa przystawna czy składana? Która lepsza?
Drabina aluminiowa przystawna czy składana? Która lepsza?
Leroy Merlin

Czym charakteryzują się drabiny składane?

Drabiny składane określane są również mianem rozstawnych. Posiadają stabilną konstrukcję, która po rozłożeniu przypomina literę A. Bardzo często można na nie wejść z dwóch stron. Co więcej, drabiny aluminiowe składane mogą być używane w różnych konfiguracjach, np. jako warianty przystawne, rozstawne, czy nawet jako rusztowania. Mimo że są składane, nowoczesne drabiny tego typu są zaprojektowane tak, aby zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom. W zależności od potrzeb można wybrać model posiadający od dwóch do dziewięciu stopni.

Czym charakteryzują się drabiny składane?
Czym charakteryzują się drabiny składane?
Leroy Merlin

Najważniejsze cechy drabiny przystawnej

Drabiny przystawne można podzielić na przegubowe i teleskopowe. Konstrukcja tych pierwszych pozwala na łamanie ich w taki sposób, który zapewni użytkownikowi potrzebne ustawienie. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które może nawet pełnić funkcję drabiny składanej. Modele teleskopowe wymagają oparcia na przykład o ścianę, a jeśli są wyposażone w specjalne haki, to można je zawieszać. Wykorzystanie stabilizatorów znajdujących się na dole zapewnia bezpieczeństwo, gdyż drabina nie wychyla się wtedy na boki.

Są również drabiny przystawne, które nie posiadają ruchomych części, co zmniejsza ryzyko awarii i jednocześnie zapewnia większą trwałość. Takie modele są jednak mniej uniwersalne, a ze względu na ich rozmiary wymagają więcej miejsca na przechowywanie. Kolejną istotną cechą drabin przystawnych jest ich wysokość. Zwykle są one dłuższe od składanych, dzięki czemu zapewniają lepszy dostęp do bardzo wysoko położonych miejsc.

W jakiej sytuacji sprawdzi się drabina składana, a w jakiej przystawna?

Wybór odpowiedniej drabiny zależy w dużej mierze od rodzaju oraz miejsca wykonywanej pracy. Wewnątrz budynków zazwyczaj wykorzystywane są warianty rozkładane, natomiast do prac na zewnątrz częściej zaleca się modele przystawne. Trzeba przy tym pamiętać, że bardziej zaawansowane prace mogą wymagać użycia rusztowań lub specjalistycznych podestów.

Drabiny rozkładane bardzo często wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak duży podest, haczyki oraz w dodatkowe pręty do trzymania się. Te udogodnienia mogą okazać się bardzo przydatne w przypadku prac, które wymagają dłuższego przebywania na wysokości. Dzięki haczykom i podestowi można umieścić na drabinie potrzebne narzędzia lub zawiesić wiaderko z farbą, co znacznie ułatwia pracę, gdyż nie trzeba co chwilę schodzić na dół.

Drabiny przystawne z kolei sprawdzą się, gdy konieczne jest wykonanie prac na większej wysokości, na przykład czyszczenie rynien, prace konserwacyjne na dachach niewielkich budynków (np. domek narzędziowy czy altanka), czy też, gdy konieczne jest wejście na wysoką konstrukcję, a nie praca z drabiny. To narzędzie wykorzystywane jest także przy pielęgnacji drzew, gdy istnieje możliwość stabilnego oparcia o pień.

W jakiej sytuacji sprawdzi się drabina składana, a w jakiej przystawna?
W jakiej sytuacji sprawdzi się drabina składana, a w jakiej przystawna?
Leroy Merlin

Na co zwracać uwagę, kupując drabinę aluminiową?

Jest kilka rzeczy, na które powinno się zwracać uwagę bez względu na to, czy wybór padnie na drabinę przystawną, czy składaną. Przede wszystkim istotna jest jej trwałość. Drabina nie powinna być wykonana ze zbyt cienkiej, a co za tym idzie – giętkiej blachy. Na szczęście jest to materiał odporny na korozję, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu, nawet jeśli jest wykorzystywany w niesprzyjających warunkach, takich jak wilgoć, czy niskie lub wysokie temperatury.

Kolejną istotną cechą jest stabilność. Szukając odpowiedniej drabiny, warto sprawdzić, czy posiada ona odpowiednio wyprofilowane szczeble. Dobrym rozwiązaniem są również dodatkowe stabilizatory, a także zastosowanie elementów antypoślizgowych.

Kupując tego typu przedmioty, należy się zastanowić, do czego będą najczęściej wykorzystywane, jaki powinien być ich zasięg roboczy. Znaczenie ma również nośność, która powinna być dopasowana do wagi osoby, która najczęściej będzie korzystać z drabiny.

Sama konstrukcja drabiny jest istotna także ze względu na to, gdzie ma być ona przechowywana i ile miejsca jest dla niej przeznaczone.

Drabina przystawna czy składana – podsumowanie

Jak widać, nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z drabin jest najlepsza i całkowicie spełni oczekiwania jej użytkowników. Bardzo dużo zależy od konkretnych wymagań. Osoby, które często wykonują prace na wysokościach, mają bez wątpienia większe oczekiwania od tych, którzy potrzebują drabiny do sporadycznego użytku domowego. Niemniej zawsze na pierwszym miejscu powinno być brane pod uwagę bezpieczeństwo. Tego typu sprzęt powinien spełniać europejskie wymogi. Według nich każda drabina przystawna, której wysokość przekracza 3 metry, musi posiadać stabilizatory. Warto o tym pamiętać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drabina aluminiowa przystawna czy składana? Która lepsza?