Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i wiaty - co warto o nim wiedzieć?

MP

Drewno kojarzy się z meblami, podłogami, schodami, blatami i posadzkami w domu. Wykorzystywane jest również latem do budowy tarasów. Od wielu tysiącleci jest wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych. Jak wybrać odpowiednie drewno do budowy pergoli, ganku czy tarasu? Jakie są zalety drewna konstrukcyjnego? To pytanie zadaliśmy ekspertowi.

Drewno konstrukcyjne na altany i pergole
Drewno konstrukcyjne na altany i pergole
Fot. DLH

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowego pytania o to, czym jest drewno konstrukcyjne. Jest to czterostronne strugane, suszone komorowo, wysokiej jakości drewno, które zostało starannie wyselekcjonowane i wyprodukowane zgodnie z surowymi normami. Drewno to może być wykorzystywane w budownictwie szkieletowym i  małej architekturze ogrodowej takiej jak: altany i pergole.

Jakie są rodzaje drewna konstrukcyjnego ?

Można wyróżnić trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego:

  • KVH, 
  • BSH
  • oraz lite C24.

Sprawdźmy, co kryje się pod tymi symbolami.

Czym cechuje się drewno konstrukcyjne KVH? 

KVH jest 4-stronnie struganym drewnem konstrukcyjnym, którego wilgotność wynosi 15%. Mikrowczepy łączą belki ze sobą, co pozwala na uzyskanie większych długości drewna i efektywne zarządzanie odpadami. Każda belka jest sprawdzana pod względem wytrzymałości i jakości. Drewno KVH jest oznaczone znakiem CE i spełnia wymagania normy EN 1912 klasa A24. Andrzej Domeradzki wyjaśnia, że jest to gwarancja bezpieczeństwa i jakości produktu.

Ten rodzaj drewna znany jest ze swojej wytrzymałości i stabilności. Zostało ono poddane specjalnemu procesowi, który obejmuje czterostronne struganie, suszenie komorowe i odpowiednie fazowanie krawędzi.

KVH ma wysoki stopień stabilności wymiarowej i niską podatność na skręcanie. Charakteryzuje się również niską tendencją do pękania. Wynika to ze specjalnego procesu cięcia i profesjonalnego suszenia. Drewno KVH nie jest produkowane z rdzeniem, ponieważ surowiec jest cięty tak, aby go nie miał. Zdaniem eksperta efektem jest mniejsza podatność produktu na pękanie. Podkreśla, że efektem końcowym jest materiał budowlany o niezwykłych zaletach, gdy łączy się ekonomię, tłumienie dźwięku i drgań.

Możemy zmniejszyć występowanie mostków termicznych poprzez zastosowanie nośnych elementów drewnianych KVH do budowy ścian zewnętrznych i dachów. Dzięki temu możemy budować bardziej wydajne budynki. Czterostronne struganie materiału daje mu większą odporność biologiczną i ogniową.

Drewno klejone KVH  - wymiary

  • można nabyć w standardowych długościach belek do 13m,
  • w wysokościach od 50 do 160mm
  • i szerokościach od 80 do 320mm.

 Można je kupić w dwóch klasach jakości: wizualnej SI – dla konstrukcji widocznych (ma min. mniejszą ilość sęków) oraz przemysłowej NSI – dla konstrukcji niewidocznych.

Drewno konstrukcyjne klejone BSH

Drewno klejone można określić jako drewno konstrukcyjne, które zostało sklejone warstwowo. Składa się ono z pojedynczych lameli o wilgotności około 12%, które są połączone wzdłuż ich długości, a następnie sklejone razem. Lamele te są łączone przy użyciu specjalnie odpornych na warunki atmosferyczne i przyjaznych dla środowiska żywic melaminowych. Drewno to charakteryzuje się wysoką stabilnością wymiarową i wytrzymałością, nie kurczy się i nie zmienia pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i wilgoci.

Klejenie daje możliwość uzyskania większych przekrojów i długości. Za jego sprawą drewno konstrukcyjne BSH jest również stabilniejsze oraz wytrzymalsze od drewna litego. W rezultacie klejenia spada m.in. ryzyko powstawania pęknięć, które spotykamy przy drewnie litym. W praktyce pęknięcia w drewnie BSH zdarzają się rzadko i na ogół są drobne oraz powierzchniowe, co przekłada się także na wysokie walory estetyczne.

Andrzej Domeradzki, expert DLH

Z tego zaawansowanego technologicznie produktu można uzyskać bardzo długie belki o doskonałej wytrzymałości, które mają szerokie zastosowanie. Produkt ten jest idealny do budowy dużych basenów, dużych magazynów czy hal sportowych. Mała kurczliwość jest kolejną cechą charakterystyczną drewna klejonego. Wynika to po części z zastosowania lameli, których maksymalna wilgotność wynosi 12%.

Niska wilgotność drewna sprawia, że jest ono bardziej odporne na pleśń i grzyby. Belki z drewna klejonego nie są poddawane impregnacji chemicznej. Belki te mogą być stosowane tam, gdzie potrzebna jest ponadprzeciętna wytrzymałość i stabilność wymiarowa. Można je stosować jako alternatywę dla stali i żelbetu. Wykonuje się z niego pergole, zadaszenia, altany i wiaty. Dodatkowo kratownice, a także stropy o dużej rozpiętości w magazynach, basenach i halach. Wreszcie elementy gięte.

Drewno BSH można nabyć w klasie wytrzymałości na zginanie GL24. DLH oferuje ją również w dwóch poziomach jakości, przemysłowym NSI lub wizualnym SI.(wersja zalecana do widocznych elementów konstrukcyjnych).

Drewno BSH występuje w różnych rozmiarach. Standardowa długość drewna BSH wynosi 13 m. Można ją ciąć w przyrostach od 80 do 1240mm, a szerokość wynosi 80 - 240 mm na 20 mm.

Drewno konstrukcyjne lite C24 

Drewno lite C24, trzecia kategoria wymieniona we wstępie, jest produktem powszechnie stosowanym w budownictwie szkieletowym. Drewno lite C24 jest pozbawione kleju i mikrowczepów. Dzięki temu ma mniejsze wymiary niż KVH czy BSH.

Jest dostępne w grubościach 45 i 60 mm. Szerokość każdej sekcji wzrasta o 25 mm, a długość pojedynczego kawałka sięga 6 metrów.

Podobnie jak KVH i BSH, również lite C24 jest suszone komorowo do wilgotności ok 15% i czterostronnie strugane. Ma również znakomitą wytrzymałość i zachowuje doskonałą sztywność, dzięki czemu świetnie sprawdza się do wznoszenia domów drewnianych. Każda sztuka posiada fabryczne oznakowanie klasy wytrzymałości. Poza tymi trzema podstawowymi produktami, w kategorii drewna konstrukcyjnego DLH oferuje m.in łaty, kontrłaty, wszelkiego rodzaju kantówki i deski wykończeniowe, a także deski podłogowo-sufitowe zwane również stropopodłogami. – Stawiamy na jakość, dlatego oferujemy produkty wyłącznie suszone komorowo oraz czterostronnie strugane. Gwarantujemy, że po stronie klienta nie wymagają już sortowanie.

Andrzej Domeradzki, DLH
    Więcej o:

Skomentuj:

Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i wiaty - co warto o nim wiedzieć?