Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologia w łazience – trend czy coś więcej?

Artykuł sponsorowany

Projektując łazienkę zawracamy uwagę na to, jak będzie wyglądała. Przeglądamy trendy wnętrzarskie w Internecie, szukamy inspiracji na portalach społecznościowych, oglądamy katalogi producentów wyposażenia. I dobrze! Design jest ważny, ponieważ wnętrza w których przebywamy powinny cieszyć nas za każdym razem, gdy z nich korzystamy. Warto podążać za trendami, ale z rozsądkiem. Jaki jest zatem równie ważny trend w projektowaniu łazienki? Odpowiedź może być tylko jedna: ekologia.

Umywalkowa bateria podtynkowa Otava wyposażona w ekologiczny napowietrzacz
Umywalkowa bateria podtynkowa Otava wyposażona w ekologiczny napowietrzacz
KFA

Ekologia – czyli co?

Czy mówiąc ekologiczna łazienka mamy na myśli wannę z drewna? Z pewnością nie, choć na rynku dostępne są piękne modele umywalek wykonanych z tego surowca. Ekologia to przede wszystkim takie zaprojektowanie łazienki, aby korzystanie z niej wymagało jak najmniejszego zużycia wody. To dobór odpowiednich baterii umywalkowych, postawienie na deszczownie zamiast klasycznego natrysku i stosowanie się do kilku sztuczek, do czego serdecznie zachęcamy.

Małe nawyki, wielkie efekty

Czy wiesz, że oszczędzając wodę, redukujemy również emisję gazów cieplarnianych? Przemysł wodny jest jednym z największych konsumentów energii na świecie. Ograniczając zużycie wody, możemy pomóc zmniejszyć ilość energii potrzebnej do jej transportu i uzdatniania. Dodatkowo marnotrawstwo wody powoduje wyczerpywanie się wód gruntowych, co w konsekwencji prowadzi do osiadania ziemi i może powodować trwałe szkody w krajobrazie. Takich przykładów jest naprawdę wiele, dlatego warto pamiętać, że wprowadzenie drobnych nawyków, może nieść za sobą cały szereg pozytywnych dla środowiska zmian.

Jak zatem oszczędzać wodę w łazience?

Po pierwsze to strefa umywalki. Tu liczy się każda kropla wody. Warto więc wymienić baterie umywalkowe na oszczędnościowe, wyposażone w ekologiczny napowietrzacz – mogą one zmniejszać zużycie wody nawet o połowę. KFA Armatura oferuje wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie. Szczególną uwagę warto zwrócić na nowość – baterie z kolekcji Otava. W tego typu bateriach przepływ wody wynosi tylko 6 litrów na minutę. Dla porównania – w przypadku baterii bez odpowiedniego napowietrzacza wartość ta waha się od 10 do nawet 13 litrów. Zastosowanie baterii ekologicznych może dać zatem rocznie oszczędność na poziomie 24 tysięcy litrów wody, a komfort mycia rąk jest taki sam.

Skąd to wiemy? Weźmy pod lupę 4-osobową rodzinę mieszkającą w mieszkaniu (bez ogródka). Zużycie wody możemy podzielić na kategorie, aby było łatwiej liczyć. Pierwsza: umywalka + zlewozmywak (25%) i druga: wanna/natrysk + WC + pralka, zmywarka (75%). Baterie typowe zużywają ok. 12 l/min, a baterie oszczędnościowe, zaledwie 6 litrów na minutę. Jeśli miesięczne zużycie wody w takim gospodarstwie to około 16m³/m-c, a dzięki bateriom oszczędnościowym może je zredukować o 12,5% to mamy rocznie 24 tysiące litrów wody mniej! A to jedynie wymiana baterii na takie wyposażone w odpowiedni, ekologiczny napowietrzacz.

Przy okazji seria Otava wyróżnia się ciekawym designem, trwałą powłoką i dostępna jest w dwóch wykończeniach: chromie oraz matowej czerni. Idealnie wpasuje się więc do każdej łazienki.

Bateria umywalkowa Otava z przepływem wody na poziomie 6l/min
Bateria umywalkowa Otava z przepływem wody na poziomie 6l/min
KFA

Wanna czy prysznic?

W projektowaniu ekologicznej łazienki, równie ważną sprawą jest takie zaplanowanie wnętrza, aby możliwe było korzystanie z prysznica, a nie jedynie z wanny. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie z niej zrezygnować – wystarczy zastosować sprytne rozwiązania, takie jak parawan nawannowy plus deszczownia z wylewką wannową i baterią termostatyczną. Taka bateria pozwala bowiem zredukować ilość wody nawet o kilkanaście procent, dzięki podawaniu jej we właściwej temperaturze. W praktyce możemy zaoszczędzić nawet 150 litrów wody w ciągu tygodnia.

Bateria termostatyczna Moza w unikatowym kolorze szczotkowanego złota
Bateria termostatyczna Moza w unikatowym kolorze szczotkowanego złota
KFA

Ciekawe rozwiązanie posiada również kolekcja deszczowni Logon ze składaną wylewką, która pomoże nam zadbać o mniejsze zużycie wody jeśli kąpiel w wannie wybierzemy jedynie okazjonalnie. Produkty marki KFA Armatura z tej serii dostępne są w matowym czarnym wykończeniu, które jest hitem ostatnich sezonów jeśli chodzi o trendy w projektowaniu łazienek. Komfort kąpieli pod deszczownią jest naprawdę wspaniały, a oszczędność wody przy jednorazowej rezygnacji z napełniania wanny to nawet kilkadziesiąt (!) litrów.

Deszczownia z baterią natryskową i składaną wylewką wannową Logon Black
Deszczownia z baterią natryskową i składaną wylewką wannową Logon Black
KFA

Wymieniaj, nie wyrzucaj

Innym sposobem na stworzenie ekologicznej łazienki zadbanie o swoje baterie – jeśli coś cieknie, kapie, czasem wystarczy wymienić uszczelkę lub przełącznik. Producenci tacy jak KFA Armatura dbają o dostępność części zamiennych. A jeśli z kranu kapie woda, to można zmarnować nawet kilka tysięcy litrów wody rocznie.

Zamówienia części zamiennych w KFA Armatura to prosty proces. Intuicyjna wyszukiwarka dostępna na stronie producenta pomaga szybko znaleźć właściwe komponenty spośród obszernej bazy. Wystarczy określić, co wymaga wymiany, a następnie wybrać odpowiedni produkt. System błyskawicznie przedstawi dostępne opcje. Jeśli okazałoby się, że potrzebnej części nie ma, można skontaktować się z doradcą telefonicznie lub mailowo.

Decyzja o naprawie zamiast wymiany baterii łazienkowej ma w końcu bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zmniejszenie ilości generowanych odpadów, a także oszczędność wody sprawia, że nasza łazienka jest zdecydowanie bardziej przyjazna planecie. Wiele awarii wydaje się bardziej skomplikowanych niż jest w rzeczywistości. Często wystarczy trochę chęci, zakup odpowiednich elementów i trochę pracy, aby przywrócić armaturze "drugie życie".

Ekologiczna bateria umywalkoa Otava dostępna w kolorze matowej czerni
Ekologiczna bateria umywalkoa Otava dostępna w kolorze matowej czerni
KFA

Łazienkowe life-hacki

Warto też poznać kilka tricków, które ułatwią dbanie o nasze środowisko. Są to proste sposoby, dzięki którym realnie zmniejszymy zużycie wody, a żaden z nich nie wymaga wielkich inwestycji. Jednym z nich jest zakup specjalnego stopera pod prysznic (najtańszy z przyssawką to wydatek dosłownie kilku złotych). Jedna minuta lania wody to 8-12 litrów wody czyli skrócenie czasu korzystania z prysznica z 10 do 5 minut to oszczędność nawet 60 litrów (!) wody.

Kolejnym jest uruchamianie pralki tylko, gdy jest pełna i koniecznie korzystanie z programów EKO, które zużywają mniej wody i energii. Kupując nową pralkę sprawdź ile wody zużywa na cykl prania. Wybierz tę najbardziej oszczędną. A na koniec pamiętaj, żeby zawsze zakręcać wodę podczas mycia zębów.

Proste? Proste!

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekologia w łazience – trend czy coś więcej?