Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologiczne żłobki i przedszkola

AS

Przepisy prawne dotyczące zużycia energii w budynkach stają się coraz bardziej restrykcyjne. Już od 2021 roku wartość zużywanej w ciągu roku energii nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/m2 (obecnie 95 kWh/m2). Wytyczne dotyczą także budynków użyteczności publicznej, takich jak żłobki i przedszkola. Wyzwaniem staje się stworzenie placówek energooszczędnych, komfortowych oraz spełniających wymagania sanitarne i przeciwpożarowe. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie drewniane.

Szkoła w gdańsku
Szkoła w Gdańsku
Zbiory Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe

Bez ograniczeń

Drewno konstrukcyjne staje się świetną alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych takich jak cement i stal. Jednym z czynników rosnącego zainteresowania naturalnym surowcem są zmiany klimatyczne, które postępują z roku na rok. Co prawda daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie ok. 90% populacji mieszka w ekologicznych budynkach[1], jednak coraz częściej możemy dostrzec w polskim krajobrazie drewniany dom jednorodzinny, a nawet całe osiedla. Zmianę  sposobu myślenia zauważa także Tomasz Balcerowski, przedstawiciel jednej z firm działających w branży budowlanej

W czasie moich studiów to była swego rodzaju awangarda, bo temat przewijał się w bardzo nielicznych publikacjach naukowych, czy na zajęciach bardziej przebojowych wykładowców. Dziś ekologiczne budownictwo to już nie ciekawostka czy fanaberia, a wymóg i pozytywna moda.

Tomasz Balcerowski, przedstawiciel jednej z firm działających w branży budowlanej

Współczesne technologie i materiały sprawiają, że prefabrykowane budynki nie mają praktycznie żadnych ograniczeń. Wystarczy spojrzeć na Dworzec w Sztokholmie czy osiedle mieszkaniowe w szwedzkim Vaxjo, by przekonać się jak wytrzymałe i plastyczne są drewniane konstrukcje.

Żłobek w Halinowie
Żłobek w Halinowie
Zbiory Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe

Modułowa ekspresowa budowa

Kolejnym krokiem w stronę zrównoważonego budownictwa jest przeniesienie modułowej technologii drewnianej do sektora publicznego. Do jednych z najbardziej wymagających placówek z pewnością należą żłobki i przedszkola. Takie budynki muszą być odporne m.in. na wilgoć, ogień i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie spełniać wymogi sanitarne. Okazuje się, że konstrukcje na bazie drewna spełniają nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Budynki modułowe realizowane w technologii prefabrykowanej cechuje energooszczędność i nowoczesność. Bardzo dobre parametry termiczne drewna połączone z systemem wentylacji, ogrzewaniem podłogowym oraz panelami fotowoltaicznymi tworzą ekologiczne i bezpieczne placówki oświaty. Nie bez znaczenia jest także czas wykonania inwestycji, który w tym wypadku wynosi od trzech do pięciu miesięcy.

Żyjemy w świecie, gdzie chcemy mieć wszystko tu i teraz. Szybkość to domena naszych czasów. Taki styl życia przenosi się również na budownictwo

dodaje pan Tomasz

Prefabrykacja drzewa odbywa się w halach produkcyjnych, tym samym nie jest zależna od pory roku czy warunków atmosferycznych. Moduły najczęściej wykonywane są w oparciu o drewno klejone warstwowo i forniry klejone warstwowo (LVL), belki dwuteowe oraz konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe. W budownictwie tradycyjnym musimy zaangażować znacznie liczniejszą ekipę fachowców, niż w podczas realizacji inwestycji w technologii modułowej, co znacznie wpływa na koszty inwestycji. Szybki czas pracy nie przekłada się na gorszą jakość. Budynek oddany do użytku spełnia wszystkie europejskie kryteria, jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, nie odkształca się, jest wytrzymały oraz energooszczędny.

Zdrowy mikroklimat

Jeszcze jedną, niematerialną funkcją spełnianą przez prefabrykowane budownictwo jest wartość edukacyjna. Drewniane żłobki i przedszkola uświadamiają społeczeństwo. Pokazują, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii po prostu się opłaca. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii budynki osiągają niski współczynnik przenikania, a inwestor zyskuje znaczne oszczędności w utrzymaniu budynku.

Skupiliśmy się na tym, żeby ściany miały odpowiednią grubość i współczynniki przenikania ciepła. Ściany, których używamy do konstrukcji modułów są dyfuzyjnie otwarte, co oznacza, że kropla wody wytworzona wewnątrz migruje na zewnątrz. Doszliśmy do tego, że w porównaniu do budynku murowanego ocieplanego styropianem, zużycie energii cieplnej w domach jest trzykrotnie mniejsze

wyjaśnia pan Tomasz

Jedną z naturalnych właściwości drewna jest pochłanianie szkodliwego dwutlenku węgla z otoczenia. W dodatku przegrody wewnątrz budynków są dyfuzyjnie otwarte, to oznacza, że budynek „oddycha”, zapewniając wymianę powietrza. Wybierając ekologiczne żłobki i przedszkola, wybieramy wysoką jakość oraz bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci.

Artykuł został przygotowany w ramach kampanii Ministerstwa Klimatu pn. „Dom z klimatem”.

Więcej informacji na temat nowoczesnych technologii bazujących na wykorzystaniu drewna w konstrukcji, znajdziesz również na stronie internetowej kampanii Ministerstwa Klimatu: www.domzklimatem.gov.pl.

Logotyp
Logotyp
Ministerstwo Klimatu

[1] Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, Raport Środowiskowe Aspekty Nowoczesnego Budownictwa Drewnianego, str. 6.

Skomentuj:

Ekologiczne żłobki i przedszkola