Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejnik idealnie dopasowany do wnętrza, czyli diabeł tkwi w szczegółach. Jaki grzejnik wybrać?

sponsorowany

Kiedyś odstraszały i były wstydliwie chowane za zasłonkami. Obecnie grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale odpowiednio dobrane stają się ozdobą mieszkania. Dziś przyglądamy się nowoczesnym grzejnikom – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Grzejnik Zehnder Zenia
Grzejnik Zehnder Zenia
Fot. Zehnder

Ogrzewanie budynków w naszym klimacie jest niezbędne. Nowoczesne grzejniki powinny być energooszczędne, praktyczne i dopasowane do wystroju wnętrza. Na szczęście są już takie wyroby, które z powodzeniem łączą wszystkie te cechy. Mają znakomite parametry techniczne i doskonałe wzornictwo. Nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale też są częścią jego aranżacji.

Grzejniki żeberkowe - klasyka w nowoczesnym wydaniu

Grzejniki żeberkowe były obecne w każdym mieszkaniu. Wykonane z żeliwa były masywne, mocno odstawały od ściany i długo się nagrzewały. Obecnie oferowane grzejniki żeberkowe to konstrukcje stalowe, dużo lżejsze i szybko się nagrzewające. Ich wielką zaletą jest możliwość doboru rozmiaru. W małych wnętrzach wystarczą 2-3 żeberka, w dużych można zainstalować nawet 50 żeberek. Co więcej, nowoczesne grzejniki żeberkowe mogą mieć rozmaitą wysokość (nawet powyżej 2 metrów), co sprawia, że można z nich uczynić element dekoracyjny.

Stalowe grzejniki członowe – żeberkowe to rozwiązania na miarę XXI wieku. Sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i loftowych wnętrzach. Znakomicie dopasowują się do nowych mieszkań, jak i remontowanych. Ich modułowa konstrukcja pozwala nie tylko osiągnąć optymalne parametry, ale również nadać im kształt łuku lub kąta prostego. Dzięki temu można je instalować np. na półokrągłej ścianie lub w narożniku.

 

Grzejnik Zehnder Charleston
Grzejnik Zehnder Charleston
Fot. Zehnder

Pierwszym na świecie stalowym grzejnikiem żeberkowym był Zehnder Charleston. Powstał w 1930 roku i stale unowocześniany wciąż jest wydajnym i uniwersalnym modelem. Dzięki dbałości o formę i detale Zehnder stał się numerem jeden segmentu grzejników dekoracyjnych na świecie.

Wielkie wrażenie robią np. owalne profile stalowe, elektryczne lub z powierzchnią technoline.  Długie poziome żeberka optycznie obniżą wysokie pomieszczenie, a zawieszone pionowo podwyższą. Grzejniki żeberkowe Zehnder Charleston wcale nie muszą przy tym być montowane na ścianie – na nóżkach, w fantazyjnym kształcie i niebanalnym kolorze wydzielą przestrzeń w dużych pomieszczeniach. W pokojach sprawdzi się smukły, pionowy grzejnik z rurkami, połączonymi w całość estetyczną spoiną, w ponadczasowej powłoce chromowej.

Grzejnik Zehnder Charleston
Grzejnik Zehnder Charleston
Fot. Zehnder
Grzejnik Zehnder Charleston
Grzejnik Zehnder Charleston
Fot. Zehnder

Profile stalowe można również wykorzystać do eleganckiego przedłużenia ściany. Znakomicie sprawdzają się jako ścianki działowe. Taka ażurowa konstrukcja daje ciepło, ale nie przysłania drugiego pomieszczenia. Zapewnia lekkość i przejrzystość. Odpowiedni rozstaw paneli warunkuje wysoką wydajność przy zachowaniu płaskiego frontu.

Grzejnik Zehnder Excelsior jako ścianka działowa
Grzejnik Zehnder Excelsior jako ścianka działowa
Fot. Zehnder

Grzejnik łazienkowy – estetyczny i funkcjonalny        

Firma Zehnder to także grzejniki najpowszechniej stosowane w łazienkach – tzw. drabinkowe. Połączyły one estetykę z funkcjonalnością. Obecnie spotykamy się z klasycznymi drabinkami i ich bardziej zaawansowanymi odmianami. Horyzontalnie ułożone profile stalowe mogą być kwadratowe (np. Zehnder Quaro) lub okrągłe (np. Zehnder Subway).

Grzejnik Zehnder Quaro (z lewej) i Zehnder Subway (z prawej)
Grzejnik Zehnder Quaro (z lewej) i Zehnder Subway (z prawej)
Fot. Zehnder

W dużych łazienkach świetnie sprawdza się pionowy grzejnik z funkcjonalnym uchwytem na ręczniki i zawieszkami np. na szlafroki.  

Grzejnik Zehnder Vitalo Spa
Grzejnik Zehnder Vitalo Spa
Fot. Zehnder

Mimo wszystko nie lubicie widoku kaloryferów na ścianie? Nowoczesne grzejniki Zehnder mogą przybierać rozmaite kształty, inspirowane np. bryłami lub obiektami architektonicznymi. Zawieszone na ścianie, w odważnych kolorach staną się dziełem sztuki, niezwykłym obrazem.

Zehnder ma też w ofercie grzejniki do zabudowy. W grzejniku Zehnder Zenia termowentylator szybko ogrzeje pomieszczenie, a ręczniki ukryte za szklaną, otwieraną powierzchnią wyschną w kilka minut.  Co więcej, „drzwiczki” generują przyjemne ciepło, a to dzięki technologii podczerwieni. Ten model jest niezależny od systemu grzewczego, bo elektryczny.

 

Grzejnik Zehnder Zenia
Grzejnik Zehnder Zenia
Fot. Zehnder

Inny model - Zehnder Deseo Verso ma tylne, łatwo wysuwane uchwyty, dzięki którym umieszczone na nich tkaniny będą przyjemnie ciepłe. Powierzchnia grzewcza dostępna jest w błyszczącej, szklanej czerni lub bieli, ale też w postaci lustra.

Nowoczesny design w zestawieniu z funkcjonalnością spowoduje, że nasze łazienki staną się prawdziwymi salonami kąpielowymi.

Grzejnik Zehnder Deseo Verso
Grzejnik Zehnder Deseo Verso
Fot. Zehnder

Grzejniki konwektorowe - do jakich wnętrz?

W wielu pomieszczeniach znakomicie sprawdzają się konwektory. Bardzo atrakcyjnie prezentującą się opcją są grzejniki konwektorowe stojące. Stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest maksymalna moc w minimalnej przestrzeni. Świetnie wyglądają w mocno przeszklonych pomieszczeniach. Ich obudowa wykonana jest z blachy stalowej o gładkiej powierzchni, a ciepło konwekcyjne oddawane przez wymiennik (umieszczony pod obudową) w sposób naturalny (np. Radiavector) lub wymuszony (np. Stana Neo).

Z lewej: grzejnik Zehnder Radievector; z prawej: grzejnik Zehnder Stana
Z lewej: grzejnik Zehnder Radievector; z prawej: grzejnik Zehnder Stana
Fot. Zehnder

Grzejnik konwektorowy ze wspomaganiem wentylatorowym, jest odpowiedni do zastosowania w niskotemperaturowych systemach grzewczych.

Grzejnik Zehnder Stana Neo
Grzejnik Zehnder Stana Neo
Fot. Zehnder

Nowoczesny design mają również konwektory wiszące.  

Grzejnik Zehnder Lateo
Grzejnik Zehnder Lateo
Fot. Zehnder

Coraz więcej zwolenników zyskują konwektory kanałowe. Montuje się je w podłodze pomieszczenia, które ma zostać ogrzane, zwykle wzdłuż okien i drzwi wychodzących na taras oraz wzdłuż wszystkich innych przeszklonych fragmentów ścian budynków mieszkalnych. Konwektory kanałowe występują z konwekcją naturalną lub wymuszoną, mogą mieć również funkcje chłodzenia (np. Zehnder Terraline Fresh).

W podłodze jedynymi widocznymi elementami grzejnika jest dekoracyjna ramka okalająca i kratka w wersji zwijanej lub linearnej. Regulacja konwektorów kanałowych odbywa się poprzez pojedyncze termostaty pokojowe z nastawą wielostopniową lub systemowo (BMS).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed zakupem oprócz lokalizacji, wyglądu i typu grzejnika warto przemyśleć kwestię zasilania - możemy wybierać wśród grzejników wodnych, elektrycznych lub wodno-elektrycznych. Zwróćmy uwagę na moc grzejnika – za średnią temperaturę wewnętrzną w pokojach przyjmuje się 20 st. C, a w łazience 24 st. C.

Nowoczesny grzejnik może być też elementem dekoracyjnym. Warto więc zwrócić uwagę na nietypowe powierzchnie niektórych modeli. Przykładem może być matowy kolor Technoline, który nadaje grzejnikowi unikatowy wygląd. Surowa stal pokryta lakierem bezbarwnym to idealne rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych, jak i ultranowoczesnych. Grzejniki Zehnder mają opcję z powłoką antybakteryjną Zehnder TOP CARE, która pozwala zablokować rozwój bakterii i dzięki temu zredukować ryzyko infekcji, podnosząc jakość higieniczną powierzchni.

Grzejniki Zehnder, są laureatami licznych międzynarodowych nagród tj. Red Dot Design Award, iF Design Award czy tych przyznawanych na targach branżowych. Warto postawić na mariaż nowoczesnej technologii, doskonałego wzornictwa i najwyższej jakości.

 

 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Grzejnik idealnie dopasowany do wnętrza, czyli diabeł tkwi w szczegółach. Jaki grzejnik wybrać?