Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne grzejniki łazienkowe, czyli idealnie dopasowane do wnętrza. Jaki grzejnik wybrać?

red. Kinga Porta

Kiedyś odstraszały i były wstydliwie chowane za zasłonkami. Obecnie grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale odpowiednio dobrane stają się ozdobą mieszkania. Dziś przyglądamy się nowoczesnym grzejnikom – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Grzejnik Zehnder Zenia
Grzejnik Zehnder Zenia
Fot. Zehnder

Ogrzewanie budynków w naszym klimacie jest niezbędne. Nowoczesne grzejniki powinny być energooszczędne, praktyczne i dopasowane do wystroju wnętrza. Na szczęście są już takie wyroby, które z powodzeniem łączą wszystkie te cechy. Mają znakomite parametry techniczne i doskonałe wzornictwo. Nie tylko ogrzewają pomieszczenia, ale też są częścią jego aranżacji.

Nowoczesne kaloryfery

Nowoczesne grzejniki współpracujące z wydajnym źródłem ciepła (kotłem kondensacyjnym na gaz czy pompą ciepła) i wyposażone w zawory termostatyczne zapewniają odpowiednią temperaturę w domu. Wiele z nich może być także ciekawym elementem wystroju wnętrza. Na rynku znajdziemy płyty, żeberka, modele dekoracyjne oraz przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka. Są też i takie grzejniki, których nie widać, ale zamontowane w specjalnym kanałach tworzą kurtynę powietrzną przed oknami, nawet w rozmiarze XXL. Mamy zatem z czego wybierać.

Grzejnik nowoczesny czyli płyty nie tylko w wersji standard

Panel przedni, czyli płyta, może być profilowana lub idealnie gładka albo też mieć delikatne żłobienia poziome bądź pionowe. W tej grupie grzejników znajdziemy przede wszystkim modele płytowe stalowe, ale także określane jako dekoracyjne. Te ostatnie często dostępne są zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej. Zwykle zawieszenia, korek i odpowietrznik dostarczane są w komplecie z urządzeniem. Tego typu grzejniki doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym.

Grzejniki żeberkowe, czyli nowoczesny kaloryfer do salonu

Grzejniki te składają się z elementów grzejnych, które produkuje się najczęściej z takich materiałów, jak stal i aluminium. W zależności od konstrukcji grzejnika liczba ogniw może być pojedyncza lub podwójna. Tego typu modele umieszcza się w różnych pomieszczeniach – salonach, sypialniach, kuchniach oraz korytarzach.

Grzejniki żeberkowe były obecne w każdym mieszkaniu. Wykonane z żeliwa były masywne, mocno odstawały od ściany i długo się nagrzewały. Obecnie oferowane grzejniki żeberkowe to konstrukcje stalowe, dużo lżejsze i szybko się nagrzewające. Ich wielką zaletą jest możliwość doboru rozmiaru. W małych wnętrzach wystarczą 2-3 żeberka, w dużych można zainstalować nawet 50 żeberek. Co więcej, nowoczesne grzejniki żeberkowe mogą mieć rozmaitą wysokość (nawet powyżej 2 metrów), co sprawia, że można z nich uczynić element dekoracyjny.

Stalowe grzejniki członowe – żeberkowe to rozwiązania na miarę XXI wieku. Sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i loftowych wnętrzach. Znakomicie dopasowują się do nowych mieszkań, jak i remontowanych. Ich modułowa konstrukcja pozwala nie tylko osiągnąć optymalne parametry, ale również nadać im kształt łuku lub kąta prostego. Dzięki temu można je instalować np. na półokrągłej ścianie lub w narożniku.

 

Grzejnik Zehnder Charleston
Grzejnik Zehnder Charleston
Fot. Zehnder

Pierwszym na świecie stalowym grzejnikiem żeberkowym był Zehnder Charleston. Powstał w 1930 roku i stale unowocześniany wciąż jest wydajnym i uniwersalnym modelem. Dzięki dbałości o formę i detale Zehnder stał się numerem jeden segmentu grzejników dekoracyjnych na świecie.

Wielkie wrażenie robią np. owalne profile stalowe, elektryczne lub z powierzchnią technoline.  Długie poziome żeberka optycznie obniżą wysokie pomieszczenie, a zawieszone pionowo podwyższą. Grzejniki żeberkowe Zehnder Charleston wcale nie muszą przy tym być montowane na ścianie – na nóżkach, w fantazyjnym kształcie i niebanalnym kolorze wydzielą przestrzeń w dużych pomieszczeniach. W pokojach sprawdzi się smukły, pionowy grzejnik z rurkami, połączonymi w całość estetyczną spoiną, w ponadczasowej powłoce chromowej.

Grzejnik Zehnder Charleston
Grzejnik Zehnder Charleston
Fot. Zehnder
Grzejnik Zehnder Charleston
Grzejnik Zehnder Charleston
Fot. Zehnder

Profile stalowe można również wykorzystać do eleganckiego przedłużenia ściany. Znakomicie sprawdzają się jako ścianki działowe. Taka ażurowa konstrukcja daje ciepło, ale nie przysłania drugiego pomieszczenia. Zapewnia lekkość i przejrzystość. Odpowiedni rozstaw paneli warunkuje wysoką wydajność przy zachowaniu płaskiego frontu.

Grzejnik Zehnder Excelsior jako ścianka działowa
Grzejnik Zehnder Excelsior jako ścianka działowa
Fot. Zehnder

Nowoczesne grzejniki łazienkowe – estetyczne i funkcjonalne  

W łazienkach i salonach kąpielowych przeważają grzejniki drabinkowe, ale to nie jedyne rozwiązanie. Aby tego typu modele były odporne na korozję (która jest wynikiem dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza po kąpieli) wykonywane są ze stali nierdzewnej lub zwykłej, ale pokryte specjalną warstwą galwaniczną oraz farbą proszkową utwardzaną w wysokiej temperaturze. Niektórzy producenci oferują te grzejniki z grzałką elektryczną, dzięki czemu można z nich korzystać, gdy nie działa ogrzewanie.

To także grzejniki najpowszechniej stosowane w łazienkach – tzw. drabinkowe. Połączyły one estetykę z funkcjonalnością. Obecnie spotykamy się z klasycznymi drabinkami i ich bardziej zaawansowanymi odmianami. Horyzontalnie ułożone profile stalowe mogą być kwadratowe (np. Zehnder Quaro) lub okrągłe (np. Zehnder Subway).

Grzejnik Zehnder Quaro (z lewej) i Zehnder Subway (z prawej)
Grzejnik Zehnder Quaro (z lewej) i Zehnder Subway (z prawej)
Fot. Zehnder

W dużych łazienkach świetnie sprawdza się pionowy grzejnik z funkcjonalnym uchwytem na ręczniki i zawieszkami np. na szlafroki.  

Grzejnik Zehnder Vitalo Spa
Grzejnik Zehnder Vitalo Spa
Fot. Zehnder

Mimo wszystko nie lubicie widoku kaloryferów na ścianie? Nowoczesne grzejniki Zehnder mogą przybierać rozmaite kształty, inspirowane np. bryłami lub obiektami architektonicznymi. Zawieszone na ścianie, w odważnych kolorach staną się dziełem sztuki, niezwykłym obrazem.

Zehnder ma też w ofercie grzejniki do zabudowy. W grzejniku Zehnder Zenia termowentylator szybko ogrzeje pomieszczenie, a ręczniki ukryte za szklaną, otwieraną powierzchnią wyschną w kilka minut.  Co więcej, „drzwiczki” generują przyjemne ciepło, a to dzięki technologii podczerwieni. Ten model jest niezależny od systemu grzewczego, bo elektryczny.

 

Grzejnik Zehnder Zenia
Grzejnik Zehnder Zenia
Fot. Zehnder

Inny model - Zehnder Deseo Verso ma tylne, łatwo wysuwane uchwyty, dzięki którym umieszczone na nich tkaniny będą przyjemnie ciepłe. Powierzchnia grzewcza dostępna jest w błyszczącej, szklanej czerni lub bieli, ale też w postaci lustra.

Nowoczesny design w zestawieniu z funkcjonalnością spowoduje, że nasze łazienki staną się prawdziwymi salonami kąpielowymi.

Grzejnik Zehnder Deseo Verso
Grzejnik Zehnder Deseo Verso
Fot. Zehnder

Grzejniki konwektorowe - do jakich wnętrz?

W wielu pomieszczeniach znakomicie sprawdzają się konwektory. Bardzo atrakcyjnie prezentującą się opcją są grzejniki konwektorowe stojące. Stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest maksymalna moc w minimalnej przestrzeni. Świetnie wyglądają w mocno przeszklonych pomieszczeniach. Ich obudowa wykonana jest z blachy stalowej o gładkiej powierzchni, a ciepło konwekcyjne oddawane przez wymiennik (umieszczony pod obudową) w sposób naturalny (np. Radiavector) lub wymuszony (np. Stana Neo).

Z lewej: grzejnik Zehnder Radievector; z prawej: grzejnik Zehnder Stana
Z lewej: grzejnik Zehnder Radievector; z prawej: grzejnik Zehnder Stana
Fot. Zehnder

Grzejnik konwektorowy ze wspomaganiem wentylatorowym, jest odpowiedni do zastosowania w niskotemperaturowych systemach grzewczych.

Grzejnik Zehnder Stana Neo
Grzejnik Zehnder Stana Neo
Fot. Zehnder

Nowoczesny design mają również konwektory wiszące.  

Grzejnik Zehnder Lateo
Grzejnik Zehnder Lateo
Fot. Zehnder

Coraz więcej zwolenników zyskują konwektory kanałowe. Montuje się je w podłodze pomieszczenia, które ma zostać ogrzane, zwykle wzdłuż okien i drzwi wychodzących na taras oraz wzdłuż wszystkich innych przeszklonych fragmentów ścian budynków mieszkalnych. Konwektory kanałowe występują z konwekcją naturalną lub wymuszoną, mogą mieć również funkcje chłodzenia (np. Zehnder Terraline Fresh).

W podłodze jedynymi widocznymi elementami grzejnika jest dekoracyjna ramka okalająca i kratka w wersji zwijanej lub linearnej. Regulacja konwektorów kanałowych odbywa się poprzez pojedyncze termostaty pokojowe z nastawą wielostopniową lub systemowo (BMS).

Nowoczesne grzejniki pokojowe- na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem oprócz lokalizacji, wyglądu i typu grzejnika warto przemyśleć kwestię zasilania - możemy wybierać wśród grzejników wodnych, elektrycznych lub wodno-elektrycznych. Zwróćmy uwagę na moc grzejnika – za średnią temperaturę wewnętrzną w pokojach przyjmuje się 20 st. C, a w łazience 24 st. C.

Nowoczesny grzejnik może być też elementem dekoracyjnym. Warto więc zwrócić uwagę na nietypowe powierzchnie niektórych modeli. Przykładem może być matowy kolor Technoline, który nadaje grzejnikowi unikatowy wygląd. Surowa stal pokryta lakierem bezbarwnym to idealne rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych, jak i ultranowoczesnych.

Kaloryfery nowoczesne pod duże okna

W takich pomieszczeniach w domu, jak salon lub sypialnia, gdzie znaczna część ściany jest przeszklona i nie ma miejsca na zamontowanie standardowego grzejnika, fachowcy polecają montaż modeli konwektorowych. Do wyboru mamy urządzenia ukryte w podłodze w specjalnej wannie (kanałowe) lub stojące na niskich nóżkach.

Grzejniki konwektorowe kanałowe przykrywa się od góry sztywnymi lub zwijanymi kratkami, zwanymi też rusztami lub podestami. Kratki wykonuje się z aluminium naturalnego, lakierowanego w dowolnym kolorze lub pokrytego anodowaną powłoką odporną na ścieranie. Inne materiały to stal nierdzewna oraz różne gatunki drewna, takie jak buk, jesion, merbau, mahoń.

Na rynku dostępne są modele kanałowe z naturalnym przepływem powietrza lub wymuszonym przez wentylatory. W tej drugiej wersji nagrzewanie pomieszczenia jest zintensyfikowane.

W urządzeniach stojących obudowa najczęściej zrobiona jest ze stali lub aluminium, ale może też być z egzotycznych gatunków drewna.

Nietypowe grzejniki, a często też z dodatkową funkcją

Mogą mieć niebanalny kształt, formę, wykończenie lub wielkość. Atrakcyjność tych grzejników podkreśla niekiedy także materiał, na przykład tafla szkła czy powierzchnia pokryta przetłoczeniami lub szlifami. Niektóre modele dodatkowo spełniają również zadanie użytkowe – wieszaka bądź ławki w przedpokoju albo barku w kuchni. Pamiętajmy także o tym, że zazwyczaj grzejniki dekoracyjne sprowadzane są na zamówienie, więc należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na ich dostawę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne grzejniki łazienkowe, czyli idealnie dopasowane do wnętrza. Jaki grzejnik wybrać?