Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki na podczerwień – opinie, koszty, zalety, wady

Robert Gutowski

Ogrzewanie na podczerwień - co to jest i czy warto je zastosować we własnym domu? Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i obawy związane z zastosowaniem podczerwieni w domu.

Grzejnik na Podczerwień Grosmann Infra ISP 700 z termostatem TS10
Grzejnik na Podczerwień Grosmann Infra ISP 700 z termostatem TS10
Fot. Grosmann

Podczerwień – działanie i zastosowanie. Co warto wiedzieć?

Podczerwień, czy promieniowanie podczerwone (ang. infrared) to promieniowanie elektromagnetyczne miedzy światłem widocznym, a falami radiowymi. Fale podczerwone emituje każde ciało fizyczne, które ma wyższą temperaturę niż zero bezwzględne. Podczerwień stosuje się w wielu dziedzinach. Te najbardziej nam znane to m.in. komunikacja (np. piloty do domowych sprzętów) noktowizja (możliwość filmowania w nocy), fotografia, astronomia, meteorologia, a także ogrzewanie podczerwienią - temu zastosowaniu podczerwieni przyjrzymy się bliżej.

Co to jest ogrzewanie na podczerwień? Jak działa?

Promienniki podczerwieni, grzejniki IR (IR- infrared) przetwarzają prąd w ciepło, które jest emitowane przez promieniowanie podczerwone. Tak najprościej można wytłumaczyć, jak działa ogrzewanie na podczerwień. Promienniki podczerwieni najpierw ogrzewają osoby i obiekty będące w zasięgu promieniowania, czyli odwrotnie niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. To czyni promieniowanie cieplne bardziej efektywnym nośnikiem ciepła niż tradycyjne grzejniki. Panele infrared dają przyjemne ciepło odczuwalne na ciele, co możemy porównać do stania na słońcu w chłodny dzień.

Promienniki podczerwieni to proste w użyciu urządzenia, które najczęściej wystarczy zamontować w wybranym miejscu i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Składają się najczęściej z elementu grzewczego, obudowy, ekranu odbijającego promieniowanie, sterownika i podstawy. Ogrzewanie na podczerwień to ekologiczne rozwiązanie, które można zastosować jako podstawowy system ogrzewania, a także ogrzewanie uzupełniające. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii można je zastosować np. jako ogrzewanie podłogowe lub po to, aby uzyskać efekt ciepła w danym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie na zimę może przynieść wiele korzyści. Pod warunkiem jednak, że postawisz na dobrej jakości urządzenia, które spełnią wszystkie kluczowe kryteria użytkowe.

Ogrzewanie na podczerwień - rodzaje

Podstawowym kryterium podziału rodzajów ogrzewania na podczerwień są długości fal:

krótkofalowe (IR-A) - krótka fala to najprościej rzecz ujmując szybkie, intensywne ciepło. Jak można się domyślić to także duże zużycie energii z uwagi na sporą ilość światła, które jest wydzielane podczas grzania. Światło to może być bardzo rażące, dlatego też często na krótkie fale stosuje się specjalne filtry tłumiące. Ogrzewanie krótkofalowe, z uwagi na ryzyko poparzeń lub zapalenia, powinno być stosowane na dużych powierzchniach, z daleka od ludzi i przedmiotów, jak np. w dużych halach. Wówczas jest ono bezpieczne. Krótkofalowych lamp na podczerwień używa się w rehabilitacji podczas krótkiej ekspozycji na wybraną część ciała, w komorach leczniczych, a także do utrzymywania ciepła żywności.
Średniofalowe (IR-B) - średnia fala to trochę mniejsze ciepło, ale także mniej emitowanego światła, a zatem mniejsze zużycie energii i większe bezpieczeństwo. Ogrzewania średniofalowego używa się w konkretnych pomieszczeniach lub wydzielonych strefach.
długofalowe (IR-C) - długa fala daje najmniej ciepła, nie emituje światła. Najczęściej korzysta się z niej do ogrzewania domu - podstawowego lub uzupełnienia podstawowego ogrzewania.
Ogrzewanie podczerwienią można podzielić również ze względu na urządzenia, które je emitują. Promienniki podczerwieni, czyli nagrzewnice (krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe), które stosowane są często w dużych przestrzeniach, gdzie tradycyjne ogrzewanie się nie sprawdza. Świetnie sprawdzą się w dużych magazynach, galeriach, a także na tarasach. Często spotykamy je w ogródkach restauracyjnych. Do ogrzewania domów, mieszkań i biur najczęściej stosowane są natomiast panele grzewcze na podczerwień. To funkcjonalne urządzenia grzewcze, które są bardzo łatwe w korzystaniu. Najczęściej wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego, a odpowiednie ich rozmieszczenie pozwala ukryć panel tak, aby był niewidoczny. Jeżeli inwestor stawia na wybór ogrzewania na podczerwień jako podstawowego, najczęściej stosuje się maty i folie grzewcze (akumulacyjny system grzewczy). Świetnie sprawdzają się do ogrzewania podłogowego, ale można je montować także w ścianach. Fale elektromagnetyczne nie ogrzewają powietrza, nie wywołują więc jego wzmożonego ruchu, jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

Ogrzewanie podczerwienią - zalety rozwiązania

Producenci paneli grzewczych podają, że dzięki ogrzewaniu podczerwienią jesteśmy w stanie ograniczyć koszty nawet do 70% w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego. Koszty miesięczne ogrzewania są oczywiście zależne od odpowiedniej izolacji domu, szczelności stolarki okiennej, odpowiedniej regulacji temperatury oraz dobrania odpowiedniego rozwiązania. Niewątpliwą zaletą ogrzewania na podczerwień jest wysoka nośność cieplna, która daje natychmiast pożądaną temperaturę, a zatem komfort cieplny odczuwalny przez człowieka jest szybko zaspokojony. Promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, a co za tym idzie nie generują ruchu powietrza, czyli są bezpieczniejsze dla alergików i astmatyków. Zalet wynikających z zastosowania ogrzewania na podczerwień jest więcej. To ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem można połączyć z fotowoltaiką, co daje nie tylko poczucie dbałości o planetę, ale także duże oszczędności użytkowania. Nowoczesne systemy grzewcze dają możliwość zdalnego sterowania z każdego miejsca, a zatem zawsze możemy ogrzać dom przed przyjazdem z podróży.

Jakie są wady ogrzewania podczerwienią?

ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza. Wady ogrzewania na podczerwień powstają głównie z nieodpowiedniego doboru samego sprzętu, złych wyliczeń. Wówczas może okazać się, że koszt ogrzania domu znacznie przewyższa nasze możliwości. Zakup paneli grzewczych może się także okazać nierentowny w przypadku starych, kiepsko ocieplonych budynków. Na koniec najważniejsza kwestia - koszt ogrzewania na podczerwień jest zależny od zen prądu, na które niestety nie mamy wpływu.

Nieco wyższe obecnie koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią niż w przypadku paliw stałych czy gazu skonsumują uzyskaną na instalacji systemu oszczędność dopiero… za około 15-20 lat!

Ogrzewanie na podczerwień – koszty

Koszty ogrzewania domu prądem? Koszt ogrzewania foliami na podczerwień zależy od izolacyjności domu, szczelności stolarki okiennej, powierzchni domu, usytuowania budynku, oraz kosztów energii elektrycznej, które ostatnimi czasy potrafią być bardzo zmienne. Po ostatnich podwyżkach cen prądu wiele osób zapewne zastanawiało się, czy ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne. Dla celów praktycznych, aby oszacować koszty miesięczne ogrzewania i zużycie prądu, przyjmuje się następujące roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą: 170 – 200 kWh/m 2 dla starszych nieocieplonych domów, 140 – 160 kWh/m 2 dla starszych, ale ocieplonych domów, 80 – 120 kWh/m 2 dla domów nowobudowanych, 50 – 70 kWh/m 2 dla domów energooszczędnych. Producenci sugerują, aby przy planowaniu założyć średni koszt ogrzewania od 3 do 5 zł za metr kwadratowy. Można więc przyjąć, że miesięczny koszt na sezon grzewczy w przypadku 100-metrowgo domu wyniesie około 300 - 500 zł. Roczny koszt ogrzewania podczerwienią o powierzchni 100m2 za pomocą paneli grzewczych to około 4000zł

Dodatkowe ogrzewanie – grzejnik na podczerwień - czy warto?

Grzejnik na podczerwień to bardzo dobry sposób na dodatkowe ogrzewanie. Posiadacze tradycyjnego rozwiązania coraz częściej wybierają podczerwień na dogrzanie konkretnej przestrzeni lub chociażby zapewnienie sobie komfortu cieplnego w chłodne dni, szczególnie gdy sezon jesienno-zimowy daje się we znaki. Podczerwień wydaje bardzo przyjemne ciepło, które z powodzeniem możemy porównać do ciepła kominka. Jednak panel grzewczy jest o wiele bardziej ekologiczny. Za pomocą paneli grzewczych możemy z powodzeniem dogrzać jedno konkretne pomieszczenie lub np. przestrzeń tarasową. Ciepło z podczerwieni ogrzewa bowiem nasze ciało i przedmioty, a nie powietrze. Promiennik podczerwieni możemy także zastosować w łazience, np. w podłodze lub w ścianach, dzięki czemu nie tylko będziemy się tam dobrze czuć po kąpieli, zapewnimy sobie ciepłą podłogę, ale również nasze ściany będą chronione przed wilgocią. O tym, że promienniki podczerwieni doskonale sprawdzają się jako dodatkowe ogrzewanie, czy dogrzewanie konkretnych miejsc, świadczy szerokie zastosowanie ich w medycynie, rehabilitacji, czy nawet hodowlach roślin i zwierząt.

Grzejniki na podczerwień - opinie

Temat ogrzewania podczerwienią jest żywo komentowany w sieci. Wśród wielu opinii znajdziemy zarówno zdecydowanych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników tego typu rozwiązań. Z pewnością warto wysłuchać każdej ze stron. Jeżeli jednak zastanawiamy się nad zastosowaniem ogrzewania na podczerwień podczas budowy domu, weźmy pod uwagę opinie osób, które zastosowały już ten rodzaj ogrzewania, używają go jakiś czas, aby poznać realne koszty eksploatacji, roczny koszt ogrzewania, koszt instalacji oraz czy zastosowane rozwiązania przyniosły oszczędność pieniędzy. Warto wejść na strony producentów, sprawdzić, jakie byłoby optymalne rozwiązanie w naszym przypadku, ponieważ odpowiedni dobór urządzenia do warunków ma ogromne znaczenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Grzejniki na podczerwień – opinie, koszty, zalety, wady