Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych? 5 złotych zasad

AZ/materiał reklamowy

Drzwi wewnętrzne mają odgraniczać jedną przestrzeń od drugiej i zapewniać prywatność. Jednak ten element aranżacji wnętrz oprócz podstawowej funkcji praktycznej, odgrywa również ważną rolę dekoracyjną. Jakimi zasadami kierować się przy doborze kolorystyki drzwi wewnętrznych? Sprawdź.

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych? 5 złotych zasad
Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych? 5 złotych zasad
DRE

Zasada nr 1 – kolorystyczne połączenie z podłogą i ścianami

Dość popularnym rozwiązaniem jest dopasowanie koloru drzwi pod kątem tego, który najlepiej komponuje się z odcieniem podłogi. To praktyczne podejście, ale tylko wtedy, gdy podłoga we wszystkich pomieszczeniach jest taka sama. Jeśli podłoga w pokojach jest inna niż w kuchni lub łazience, określa się odcień, który jest dominujący i do niego dobiera drzwi tego samego koloru. Jeśli podłogi są ciemne, a ściany pomalowane na biało, najlepiej wybrać drzwi neutralne, czyli białe.

Zasada nr 2 – dobranie do koloru mebli

Możesz, ale nie musisz łączyć koloru drzwi wewnętrznych z kolorem podłogi. Inną opcją jest uwzględnienie dominującego koloru mebli w mieszkaniu. Jeśli są jasne, nie ma problemu – wybierz również jasne skrzydła drzwiowe. Jeśli meble są ciemne, postaw na te o kilka tonów jaśniejsze. W sytuacji, gdy wyposażenie pomieszczeń różni się kolorem, postaw na uniwersalność i wybierz drzwi pomalowane na biało.

Zasada nr 3 – wielofunkcyjna biel

Biały to kolor uniwersalny, który pasuje do każdego pomieszczenia. Nie ma znaczenia, jakiego koloru są ściany, podłoga, meble czy nawet ramy okienne. Biel uważana jest za kolor neutralny, lekki, swobodny, który nie koliduje z pozostałymi detalami wykończenia wnętrza. Idealny dla osób, które cenią elegancję i minimalizm.

Zasada nr 4 – ciemne kolory do jasnych pomieszczeń

Drzwi wewnętrzne w ciemnym kolorze, nawet czarnym, bardzo korzystnie prezentują się w jasnych pomieszczeniach. Zamontowanie ciemnych drzwi wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do naturalnego światła, przytłoczy wnętrze. Nie bój się kontrastów! Spróbuj połączyć ściany w mlecznej bieli z ciemnym odcieniem drzwi. Im większa różnica, tym atrakcyjniejszy efekt.

Zasada nr 5 – harmonijność ze stylem mieszkania

Podczas wyboru koloru drzwi wewnętrznych, nie warto pomijać dominującego stylu wnętrza. Wszędzie tam, gdzie pomieszczenia urządzone są w różny sposób, przy wyborze koloru drzwi najlepiej kierować się stylem salonu. Jest to główny pokój, do którego zapraszasz gości, więc to on powinien dominować nad pozostałymi pomieszczeniami. Jeśli w salonie nie przewidziano drzwi, możesz polegać na projekcie przedpokoju. Jest to przecież miejsce, które jako pierwsze wita osoby odwiedzające Twój dom.

Kolor drzwi wewnętrznych a styl aranżacji

Jak już wyżej wspomniano, w doborze kolorystyki drzwi wewnętrznych warto uwzględnić ogólny styl aranżacji wnętrza. Ogółem zasady dopasowywania są bardzo proste.

  • Naturalne, jasne drewno to odcień uniwersalny. Pasuje do wnętrz w każdym stylu.
  • Do wnętrz etnicznych wybierz ciepłe, ale ciemniejsze odcienie brązu.
  • Styl klasyczny uwzględnia zarówno ciemne, jak i jasne drzwi.
  • We wnętrzach w stylu wiejskim lub rustykalnym najlepiej zamontuj drzwi w naturalnych kolorach z efektem „postarzania”.
  • Proste drzwi bez przeszkleń, intarsji i innych elementów dekoracyjnych w zimnej tonacji szarości dobrze komponują się ze stylem minimalistycznym lub loftowym.
  • W nowoczesnych wnętrzach również najlepiej komponuje się szary lub grafitowy kolor drzwi wewnętrznych.
  • W stylu boho postaw na jasne odcienie naturalnego drewna.

Trendy kolorystyczne drzwi wewnętrznych

W dobieraniu koloru drzwi do pomieszczeń warto uwzględnić panujące trendy. Można szybko się z nimi zapoznać, przeglądając aktualną ofertę uznanych producentów drzwi wewnętrznych, takich jak firma DRE.

Niekwestionowanym liderem ostatnich sezonów są skrzydła drzwiowe utrzymane w odcieniach szarości. Kontynuowana jest również moda na białe drzwi, zwłaszcza do małych mieszkań oraz pomieszczeń w stylu minimalistycznym. Przewidziano też coś dla fanów odważniejszych kolorów. Ciemne odcienie zielonego lub niebieskiego są idealne dla tych, którzy poszukują nietuzinkowych rozwiązań.

Coraz częściej projektanci wnętrz proponują również kolor czarny, który dobrze komponuje się z nowoczesnymi projektami wnętrz w stylu loftowym i industrialnym. W trendach w branży wyposażenia wnętrz dominują również drzwi, które nawiązują do jasnych i naturalnych odcieni drewna.

Podczas dobierania koloru drzwi wewnętrznych warto zwrócić uwagę na styl ich wykończenia. Ciekawym trendem są skrzydła matowe, które nie odbijają światła i są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Innym rozwiązaniem są drzwi utrzymane w wysokim stopniu połysku, który daje efekt odbicia lustrzanego. To dobry wybór do małych pomieszczeń, ponieważ połysk poprzez odbicie światła optycznie powiększa przestrzeń oraz dodaje jej głębi.

Drzwi wewnętrzne to ważny element funkcjonalny i dekoracyjny wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Muszą komponować się z resztą aranżacji, dlatego dobieraj ich wygląd przede wszystkim do stylu wnętrza. Następnie wybierz element przewodni, który pozwoli Ci ukierunkować się, do czego chcesz dopasować ich kolor. Ściany, podłogi, meble a może ramy okienne? Wybór ostatecznie należy do Ciebie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych? 5 złotych zasad