Jak dopasować krzesła do stołu w jadalni?
Dopasowanie krzeseł do stołu w jadalni jest ważne zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Źle dobrane mogą zniechęcać do spędzania w jadalni czasu z rodziną i przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w dopasowaniu krzeseł do stołu.
Odpowiednia szerokość krzesła
Wbrew pozorom nie chodzi tylko o wygodne użytkowanie samego krzesła, a o to, czy zmieści się między nogami stołu i będzie można swobodnie je wysuwać i przestawiać. Stąd też tak istotne jest, aby przed zakupem krzeseł zmierzyć odległość między nogami stołu i sprawdzić, czy przy jego dłuższym boku zmieszczą się dwa lub trzy krzesła. W sklepach znajdziemy modele różniące się od siebie nie tylko kształtem i konstrukcją, ale i wymiarami, ale najczęściej szerokość krzesła wynosi 60 cm. Warto pamiętać, że pomiędzy dwoma krzesłami przy dłuższym boku stołu powinno zostać 30-40 cm wolnego miejsca - w ten sposób zapewnimy sobie komfort spożywania posiłków i manewrowania krzesłem.
Wysokość krzesła dopasowana do wysokości stołu
Ergonomia w jadalni dotyczy również swobody poruszania nogami, kiedy już zasiądziemy przy stole. Zwykło się przyjmować, że siedzisko krzesła powinno znajdować się mniej więcej na wysokości 49 cm od podłogi (lub nieco niżej, ale nie wyżej), z kolei odległość między dolną krawędzią blatu stołu a siedziskiem krzesła powinna wynosić około 30 cm. Zachowanie tych parametrów zapewni nam wygodę nawet, kiedy założymy nogę na nogę, ponadto będziemy w stanie komfortowo oprzeć ręce na powierzchni stołu.
Jakie oparcie krzesła?
Odpowiednia konstrukcja i kształt krzesła są istotne nie tylko ze względu na wygodę, ale i zdrowie. Siedzisko i oparcie powinny sprzyjać prawidłowej postawie w trakcie siedzenia, aby nie obciążać kręgosłupa i stawów. Przyjmuje się, że oparcie krzesła powinno wystawać ponad blat o maksymalnie 20 cm.
Głębokość siedziska
Wybierając model krzeseł do jadalni, lepiej unikać takich, które mają zbyt płytkie siedziska lub w drugą stronę - bardzo głębokie. Przede wszystkim powodują dyskomfort, poza tym płytkie generują większe obciążenie dla naszych nóg, a głębokie mogą powodować trudności z oparciem stóp na podłodze, a tym samym wymuszać nieprawidłową dla kręgosłupa postawę. Zaleca się, aby głębokość siedziska była tak dopasowana, by pozwala na utrzymanie około 1/3 długości uda poza siedziskiem.
Podłokietniki krzesła
Podłokietniki nie są w krześle niezbędne, ale znacząco poprawiają komfort użytkowania, dlatego warto rozważyć zakup takiego modelu. Pamiętajmy jednak, że taka konstrukcja wiąże się z większym rozmiarem krzesła. Modele z podłokietnikami wymagają większej powierzchni, a także stołu o odpowiedniej wysokości, by móc wsunąć je bez problemu pod blat.
Materiał, z jakiego krzesło zostało wykonane
Krzesła z tworzywa sztucznego mają nowoczesny charakter, idealnie wpiszą się we wnętrzach modernistycznych i minimalistycznych. Co ważne, są one trwałe, odporne na uszkodzenia, ale przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości. Drewniane krzesła to uniwersalna klasyka gatunku, która odnajdzie się zarówno w tradycyjnych, rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Z kolei krzesła o ażurowej konstrukcji nadają pomieszczeniu lekkości.
Dopasowany styl
W tradycyjnym podejściu do aranżacji, krzesła dobiera się stylem do stołu. Aby jednak podkreślić charakter jadalni, możemy śmiało dobrać krzesła w różnych stylach. Łączenie wzorów i kolorów to ciekawy zabieg, który dodaje wnętrzu wyrazistości.
- Więcej o: