Jak działa łóżko wodne i czy warto je kupić? Wady i zalety łóżka wodnego
Łóżko to podstawowy mebel w każdej sypialni. Do tych, które budzą duże zainteresowanie, zalicza się łóżko wodne. Jeszcze nie tak dawno łóżka wodne były w Polsce niedostępne. Polacy mogli je podziwiać co najwyżej w amerykańskich filmach z lat 80. i 90. W efekcie na temat łóżek wodnych wiedza Polaków jest bardzo nikła. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat produktu, jakim jest materac wodny.
Jak zbudowane jest łóżko wodne?
Najważniejszym elementem każdego łóżka, a więc także wodnego, jest oczywiście materac. W przypadku łóżka wodnego ten typ materaca jest wypełniony wodą. Do wykonania materacy w tych łóżkach wykorzystywany jest wytrzymały materiał PCV. Dzięki temu ryzyko przebicia materaca jest niewielkie. W zależności od modelu łóżka, materac może być zbudowany z kilku oddzielnych kieszeni albo tylko z jednej. Rama, na której osadzony jest wypełniony wodą materac zawsze wykonana jest z gąbki. Jeszcze bardziej zmniejsza to ryzyko, że podczas korzystania z łóżka dojdzie do jego przebicia.
Łóżko wodne wyposażone w element grzewczy. Efekt falowania w łóżkach wodnych
Dostępne obecnie na rynku łóżka wodne wyposażane są w element grzewczy. Umożliwia ona regulację temperatury wody. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Dzięki temu zawsze można się położyć do łóżka, które jest już zagrzane. W niektórych modelach łóżek wodnych producenci stosują także system redukcji fal. W takich łóżkach wewnątrz materaca umieszczone są specjalne wkładki. Sprawiają one, że falowanie łóżka w czasie snu jest mocno ograniczone, a czasem nawet całkowicie wyeliminowane.
Łóżka wodne - rodzaje
Na rynku dostępne są na chwilę obecną dwa rodzaje łóżek wodnych. Różnią się one między sobą sposobem, w jaki zbudowany został ich system hydrotermiczny. Osoby, które zainteresowane są łóżkami wodnymi mają do wyboru łóżka typu softside oraz hardside. Te pierwsze łóżka wodne posiadają stelaż wykonany ze specjalnej pianki izolacyjnej. Opiera się on na konstrukcji, do produkcji której wykorzystano konglomerat drewna i metal. Wnętrze materaca typu softside wypełnia rdzeń wody. Łóżka hardside składają się ze specjalnej sztywnej ramy, która opina wypełniony wodą materac. Każdy może więc wybrać łóżko wodne, które najlepiej spełni wszystkie jego oczekiwania i potrzeby.
Zakup łóżka wodnego - wady i zalety
Jest wiele osób, które zastanawiają się nad tym, czy warto kupić łóżko wodne. Warto więc poznać wady i zalety łóżka wodnego. Z pewnością zaletą łóżka wodnego jest to, że napełniony wodą materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika zapewniając tym samym naturalne podparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu, że materac łóżka wypełniony jest wodą, nie zbiera się w nim kurz, nie gromadzą alergeny i roztacza kurzu domowego. Materaca nie trzeba prać, wystarczy go tylko regularnie przecierać wilgotną, miękką ściereczką. Jest to ogromna zaleta, którą doceni każda osoba. W szczególności docenią to osoby, które cierpią z powodu alergii.
Utrzymanie w czystości łóżka wodnego jest niezwykle proste. Materaca nie trzeba prać, wystarczy go tylko regularnie przecierać wilgotną, miękką ściereczką. Osoby śpiące na łóżku wodnym mniej ruszają w poszukiwaniu najbardziej wygodnej pozycji. Dzięki temu ich sen jest spokojny i bardziej efektywny. Nie bez znaczenia jest także to, że łóżko wodne gwarantuje hydromasaż. Jest to więc łóżko, którego zalety docenią osoby, które mają problemy z układem krążenia. Wypełniony wodą materac odciąża kręgosłup i mięśnie. Docenią to osoby, które cierpią na bóle pleców.
Wady materaca wodnego. Materac wodny ma jednak nie tylko zalety, ale także wady. Jedną z jego największych wad jest bardzo duży ciężar. Wypełnienie wodą w takim materacu sprawia, że całość może ważyć nawet kilkaset kilogramów, co znacznie utrudnia zmianę aranżacji sypialni. Oczywiście jest ona możliwa, ale aby zmniejszyć ciężar łóżka, niezbędne jest spuszczenie wody. Wymiana wody w łóżku wodnym nie jest konieczna. Na rynku dostępne są specjalne preparaty chemiczne, które pozwalają zachować świeżość wodzie. Należy je wlewać do łóżka raz do roku.
Czy łóżko wodne faktycznie jest bardzo drogie? Ile kosztuje łóżko wodne?
Osoby, które interesuje łóżko wodne, zastanawiają się nad jego ceną. Pojawia się więc pytanie: czy łóżko wodne faktycznie jest bardzo drogie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona. Ceny łóżek wodnych są bowiem bardzo zróżnicowane i zależne od wielu elementów. Za pojedyncze, klasyczne, najprostsze, a więc nie wyposażone w system redukcji fal łóżko trzeba zapłacić około 300 zł. Modele, które są bardziej zaawansowanie technologicznie, są oczywiście droższe. Im więcej udogodnień posiada wybrane łóżko, tym jego cena jest wyższa.
Najwięcej, bo aż kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, trzeba zapłacić za materace wodne, które posiadają zarówno system redukcji fal, jak i możliwość regulowania temperatury wody. Jeśli w materacu wodnym mamy obie te funkcje, a dodatkowo jeszcze ich materac umieszczony jest w specjalnej wannie, będzie to opcja najdroższa. "Wanna" zabezpiecza łóżko przed uszkodzeniem i przeciekaniem. Z uwagi na ryzyko zalania, nie warto wybierać łóżka wodnego z najniższej półki cenowej - z zakupem łóżka wodnego tego typu mogą się wiązać późniejsze wysokie koszty remontu.
- Więcej o: