Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uniknąć przegrzewania domu, gdy na zewnątrz jest gorąco?

Artykuł sponsorowany

W letnie dni, intensywne promieniowanie słoneczne może bardzo szybko nagrzewać wnętrze domu. Dzięki zastosowaniu inteligentnych rolet, pergoli czy markiz, nie tylko uchronimy się przed nadmiernym przegrzaniem, ale będziemy też w stanie w pełni cieszyć się komfortem we własnych czterech kątach, jak i na świeżym powietrzu. Somfy podpowiada, jak rozwiązania smart home pomogą nam stworzyć wygodne i funkcjonalne miejsce odpoczynku.

Jak uniknąć przegrzewania domu, gdy na zewnątrz jest gorąco?
Jak uniknąć przegrzewania domu, gdy na zewnątrz jest gorąco?
Somfy

Negatywne skutki letniej pogody

Wraz z nadejściem okresu wiosenno-letniego, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, wiele budynków ulega przegrzaniu. Pomieszczenia, ale również taras nagrzewają się, a przebywanie w nich staje się uciążliwe i niekomfortowe. To właśnie w tym czasie rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwolą uniknąć tego problemu. Optymalne zarządzanie ciepłem staje się więc kluczowe dla zachowania dobrostanu mieszkańców. Naszą pierwszą myślą często są klimatyzatory. Warto jednak najpierw sprawdzić jak bardzo praca urządzenia może zwiększyć pobór energii. Zużycie prądu przez klimatyzację zależy przede wszystkim od mocy urządzenia, czasu jego pracy oraz wielkości domu. Możemy jednak znaleźć alternatywy, które pomogą nam w sterowaniu temperaturą w domu, m.in. wyposażenie się w inteligentne osłony na okna czy odpowiednie zadbanie o nasz taras. W ten sposób będziemy w stanie niwelować przyczynę problemu, zamiast walczyć z jego skutkami. Technologie smart home będą stanowić dla nas niezastąpione wsparcie, optymalizując wykorzystanie energii i pomagając w uchronieniu domu od przegrzania.

Negatywne skutki letniej pogody
Negatywne skutki letniej pogody
Somfy

Rolety i inteligentne czujniki dostosowane do Twoich potrzeb

Transformację naszego domu warto zacząć od okien. W przypadku domów z dużą ilością nowoczesnych panoramicznych przeszkleń czy rozległych okien tarasowych, problem przegrzewania może stać się jeszcze bardziej dotkliwy. Niedostateczna izolacja termiczna ścian i dachu oraz brak skutecznej wentylacji dodatkowo pogłębiają ten problem. To okna stanowią główne źródło energii słonecznej w budynku. Słońce przechodzące przez szybę do pomieszczenia, generuje średnio 500 W/m2. Z oknami ściśle powiązane są osłony zewnętrzne. Istotne staje się tutaj wybieranie energetycznie efektywnych technologii, na przykład automatycznych rolet. W ten sposób zabezpieczymy się przed nadmiernym dopływem promieni słonecznych. Poprzez automatyzację, rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę czy naszą nieobecność w domu. Napęd do rolet RS100 io od Somfy z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol® zagwarantuje poprawę komfortu użytkowania domu. Posiada dwie prędkości: standardową i dyskretną, która zapewnia niższy pobór energii. Możliwe jest także wykorzystanie funkcji miękkiego startu i zatrzymania, chroniącej rolety przed uszkodzeniem. Warty uwadze jest również RS100 Solar io, zasilany energią solarną dzięki wbudowanemu panelowi słonecznemu. Napęd nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej domu, umożliwiając nieinwazyjny montaż, który nie będzie ingerował w ściany. Posiada też pojemną baterię, która zapewnia 45 dni funkcjonowania w przypadku wykonywania 2 pełnych cykli dziennie, nawet w warunkach zupełnego braku światła słonecznego.

Dopiero pełna automatyzacja, dostosowująca położenie rolet do pory dnia, temperatury i nasłonecznienia, zapewni najlepsze efekty i skutecznie uchroni nas przed skutkami upałów. Czego jeszcze potrzebujemy? Odpowiedź jest prosta - czujników! Czujnik słoneczny Sunis od Somfy mierzy poziom naturalnego światła i przekazuje dane do centrali TaHoma switch. W ten sposób możemy do naszego scenariusza dodać polecenia, żeby rolety latem opuszczały się po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia. Dodatkowo, można zintegrować go z czujnikiem temperatury wewnętrznej Thermis V2 io. Z jego pomocą możliwe jest ustawienie trzech wartości progowych, od - 20 do +60 stopni, służących do sterowania napędami. Wartości temperatury przesłane zostaną do centralnego sterownika.

[1]Symulacje Somfy realizowane przy wsparciu Carbone 4, niezależnej firmy konsultingowej, specjalizującej się w strategii niskoemisyjnej i adaptacji do zmian klimatu. Wyniki różnią się w zależności od wielkości domu, jego geolokalizacji, roku budowy i wyposażenia okien (rolety, zewnętrzne żaluzje).

Rolety i inteligentne czujniki dostosowane do Twoich potrzeb
Rolety i inteligentne czujniki dostosowane do Twoich potrzeb
Somfy

Taras wyposażony w rozwiązania smart home

W sezonie letnim taras stanowi idealne miejsce na spędzanie czasu z bliskimi i relaks bliżej natury. Szklane zabudowy są w trendach, jednak mogą mieć negatywny wpływ na podwyższenie temperatury wewnątrz domu. Warto zainwestować w inteligentne rozwiązania, które zapewnią nam nie tylko komfort, lecz także funkcjonalność i styl. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu, dobrze od razu zadbać o kwestię umiejscowienia tarasu. Wpłynie to na sposób użytkowania i możliwości aranżacyjne. Warto wybrać świadomie i zadbać o to, aby warunki techniczne umożliwiały nam dopasowanie tej przestrzeni do naszych preferencji. Jeśli zdecydujemy się na usytuowanie tarasu w kierunku południowym, konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego zacienienia w gorące dni, natomiast od strony północnej zawsze będzie utrzymywał się w chłodnej temperaturze. Umiejscowienie od wschodu, zachodu lub w jednym z kierunków pośrednich pozwoli na wygodne korzystanie z powierzchni o różnych porach dnia, a dzięki inteligentnym rozwiązaniom – również w różnych warunkach atmosferycznych. Natomiast w sytuacji, gdy nasz dom już stoi i nie mamy możliwości zmiany usytuowania tarasu, możemy modyfikować jego charakter, dzięki zastosowaniu automatycznych rozwiązań. Inteligentne pergole czy markizy są idealnymi rozwiązaniami, które dodadzą uroku naszemu tarasowi, ale przede wszystkim zapewnią niezrównany komfort użytkowania.

Decydując się na markizę, możemy skutecznie osłonić nasz taras przed gorącymi promieniami słońca i ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dzięki czujnikowi nasłonecznienia będzie zamykać się i otwierać w pełni automatycznie – możemy ją zamontować na tarasie, bezpośrednio do ściany naszego domu. Wybierając markizę z odpowiednim napędem, takim jak Somfy Sunea io, zapewniamy sobie niezawodne użytkowanie w każdych warunkach pogodowych, które posłuży nam przez wiele lat.

Jeśli zależy nam na większej różnorodności opcji aranżacyjnych, warto rozważyć wybór pergoli. Solidna konstrukcja z nogami pozwoli na jej montaż w różnych miejscach tarasu, a dzięki inteligentnemu sterowaniu, jakie oferuje, m.in. centrala Pergola io Louver od Somfy, możemy łatwo dostosować nachylenie lamel pergoli do swoich potrzeb, zapewniając optymalny komfort cieplny i ochronę przed promieniowaniem UV. Dzięki czujnikom nasłonecznienia, wiatru i deszczu jest również w stanie działać niezależnie: lamele zamykają się, aby ochronić taras przed niekorzystną pogodą, a następnie otworzą się, aby ponownie go oświetlić, gdy nastąpi taka potrzeba.

Taras wyposażony w rozwiązania smart home
Taras wyposażony w rozwiązania smart home
Somfy

Serce sterowania inteligentnym domem

Każdym z wymienionych wyżej komponentów możemy sterować za pomocą TaHoma switch od Somfy, czyli serca i mózgu inteligentnego domu. Centrala jest kompatybilna z asystentami głosowymi dostępnymi na rynku: Google Home, Apple Homekit oraz Amazon Alexa, a dodatkowo można podłączyć do niej ponad 200 urządzeń. To sposób na życie w zgodzie z nowoczesnością, gdzie technologia współgra z Twoim stylem życia.

Wdrożenie rozwiązań smart home od Somfy to pewny krok w kierunku energooszczędności. Inteligentne urządzenia takie jak rolety, markizy czy pergole, nie tylko podniosą Twój poziom komfortu, ale także pozwolą ograniczyć koszty zużycia energii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uniknąć przegrzewania domu, gdy na zewnątrz jest gorąco?