Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?
Mieszkanie pod skosami ma urok, ale nastręcza też trudności. W tym wnętrzu ściany kolankowe są bardzo niskie, mają zaledwie 1,3 m. Jak urządzić takie mieszkanie podpowiadają architekci.




Mamy problem z urządzeniem mieszkania na poddaszu. Ściany pod skosami dwuspadowego dachu (kolankowe) mają zaledwie 1,3 metra wysokości. Chcemy, by salon, kuchnia (ze spiżarnią) i jadalnia tworzyły wspólną otwartą przestrzeń. W jednym z mniejszych pokoi na razie będzie gabinet, który w przyszłości stanie się pokojem dziecka. Gdzie wydzielić spiżarnię? Milena
Rozwiązanie 1: Kuchnia po drugiej stronie
Justyna Burdow-Gołoś
Kuchnię urządziłam w jednym z mniejszych pokoi, a w jej miejscu powstała Państwa sypialnia (z dużym oknem, a więc bardzo widna i łatwa do wietrzenia). Pozostałą część strefy dziennej zajmuje wygodny przestronny salon z jadalnią.
Strefa dzienna jest połączona z przedpokojem szerokim przejściem, naprzeciw którego znajduje się częściowo otwarta kuchnia z oknem dachowym. Zaplanowałam w niej ciąg roboczy w kształcie litery U; w najwyższym miejscu (przy wejściu) umieściłam wysoką zabudowę, m.in. z lodówką). Między kuchnią a gabinetem, który w przyszłości będzie pokojem dziecka, wydzieliłam sporą spiżarnię (należy pamiętać o doprowadzeniu do niej osobnej wentylacji).
W aneksie wypoczynkowym zaaranżowanym w głębi salonu, stoją dwie kanapy i stolik kawowy. Przy ścianie wydzielającej przedpokój jest dobre miejsce na szafkę RTV. Z części jadalnianej salonu wchodzi się do Państwa sypialni, w której mieści się dostępne z dwóch stron łóżko i przestronna szafa garderobiana. Sporą szafę przewidziałam również w gabinecie.
Łazienka jest wyposażona w dużą narożną kabinę prysznicową (90 x 120 cm), za którą wydzieliłam minischowek gospodarczy – wnękę na pralkę (60 x 55 cm). Przy przeciwległej ścianie proponuję zainstalować szafką z umywalką (szer. 77 cm) oraz podwieszane sedes i bidet.
Rozwiązanie 2: Dobry układ
Krzysztof Radzanowski
Wszystkie pomieszczenia pozostały na swoim miejscu. Przy kuchni, częściowo otwartej na salon, znajduje się spiżarnia z mnóstwem praktycznych schowków.
Wygodna zabudowa kuchenna w kształcie litery L zajmuje narożnik na lewo od wejścia do strefy dziennej. Na początku zabudowy zaprojektowałem wysokie szafki, a pod oknem, czyli w najwidniejszym miejscu – szafki dolne z blatem roboczym. Przy ściance przesłaniającej aneks kuchenny stoi stolik śniadaniowy; duży stół, na większe posiłki, umieściłem w przestrzeni salonu. Z kuchni wchodzi się do spiżarni (również w tym przypadku trzeba zapewnić dodatkową wentylację).
Łazienka, sypialnia rodziców i gabinet (w przyszłości pokój dziecka) tworzą ciąg pomieszczeń po drugiej stronie mieszkania. Gabinet został nieco zmniejszony, dzięki czemu pozostałe dwa wnętrza nieco zyskały na metrażu. W wygodnej łazience mieści się zarówno ustawiona pod skosem wanna (160 x 70 cm), jak i kabina prysznicowa (90 x 90 cm). Jest też umywalka (szer. 70 cm) zamontowana na długim blacie oraz sedes i bidet.
- Więcej o:
Jak połączyć dwa mieszkania?
Jak urządzić trzypokojowe mieszkanie dla 4-osobowej rodziny?
Jak urządzić mieszkanie dla 4-osobowej rodziny?
96 m kw., dla 4 osób: brakuje jednego pokoju
Ładnie i funkcjonalnie - mieszkanie dla 5-osobowej rodziny
Przyjemne z pożytecznym - mieszkanie i miejsce pracy w jednym
70-metrowe mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci
Przemyślany podział 50-metrowego mieszkania