Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wydzielić dodatkowy pokój w dwupokojowym mieszkaniu?

red.

Na 54 metrach kwadratowych mieszka 3 osobowa rodzina. Potrzebują trzeciego pokoju, ale czy da się go wydzielić? Architekci mają dwie propozycje.

Anna Malesińska
Anna Malesińska

Zwracam się z problemem, jaki gnębi wielu właścicieli mieszkań - jak wydzielić dodatkowy pokój w dwupokojowym mieszkaniu. Czy udałoby się go urządzić w miejscu kuchni, a tę przenieść do pokoju dziennego? Proszę o pomoc, bo sama nie mogę sobie poradzić z taką zmianą. Anna

Rozwiązanie 1: Podziel na dwa
Wioletta Sawczuk

Dawną kuchnię podzieliłam na dwie części i jedną z nich (z oknem) przeznaczyłam na dodatkowy pokój – małą sypialnię. Siłą rzeczy kuchnia jest teraz mniejsza niż na planie wyjściowym, ale nadal można ją wygodnie urządzić.

Zmniejszona kuchnia jest otwarta na pokój dzienny i na przedpokój. Ciąg roboczy ma kształt litery L; dodatkowo wzdłuż ściany przedpokoju zaprojektowałam praktyczną wysoką zabudowę z lodówką i pojemnymi szafkami (część z nich może służyć jako domowy schowek gospodarczy). Przy ściance osłaniającej kuchnię i sypialnię jest dobre miejsce na spory stół.

Pokój dziecka nieco zmniejszyłam na korzyść przedpokoju, który stał się szerszy – dzięki temu tuż przy wejściu do mieszkania mogła powstać duża szafa. Mniejszy schowek na ubrania ustawiłam w dziecięcym pokoju.

Łazienka ma tę samą wielkość i kształt jak na planie wyjściowym. W pomieszczeniu tym proponuję zainstalować dużą kabinę prysznicową (model o wymiarach 120 x 80 cm), podwieszony sedes oraz umywalkę (szer. 55 cm) zamontowaną na długim blacie. Pod nim z powodzeniem da się ukryć płytką pralkę (np. model 44 x 60 cm).

Rozwiązanie 2: Duża sypialnia
Anna Malesińska

W tej wersji sypialnia „zagarnęła” całą kuchnię, przeniosłam tylko wejście do tego nowego pokoju. Kuchnię natomiast urządziłam w przedpokoju.

Nowy pokój jest na tyle przestronny, że udało się w nim pomieścić ustawione centralnie łóżko oraz dużą szafę. Wchodzi się do niego z pokoju dziennego przez przesuwane drzwi chowane w ścianie (dzięki temu od strony salonu można przy niej ustawić szafkę RTV). Aneks kuchenny zajmuje teraz szerszą część przedpokoju, a ściślej mówiąc – jego dłuższą ścianę, przy której zaprojektowałam jednociągową zabudowę. Naprzeciwko jest pojemna szafa ubraniowa.

Dwie mniejsze szafy znajdują się w pokoju dziecka; między nimi umieściłam regał, a w drugiej części pomieszczenia – biurko oraz łóżko z szafką nocną. W tym wariancie łazienkę proponuję wyposażyć w prostokątną wannę (170 x 70 cm), umywalkę (szer. 50 cm) osadzoną na dużej szafce, sedes oraz standardową pralkę (60 x 60 cm). Ta ostatnia stoi w wydzielonej ścianką wnęce.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wydzielić dodatkowy pokój w dwupokojowym mieszkaniu?