46 m kw. i trzy pokoje zamiast dwóch
Zamierzamy zmienić układ pomieszczeń w naszym mieszkaniu, a na dodatek wydzielić trzeci pokój (na razie jest nas dwoje, ale chcemy przy okazji znaleźć miejsce na pokój dla dziecka). Myślimy o salonie z otwartą kuchnią i kątem jadalnym. Przydałaby się również garderoba. Violetta
Zamierzamy zmienić układ pomieszczeń w naszym mieszkaniu, a na dodatek wydzielić trzeci pokój (na razie jest nas dwoje, ale chcemy przy okazji znaleźć miejsce na pokój dla dziecka). Myślimy o salonie z otwartą kuchnią i kątem jadalnym. Przydałaby się również garderoba. Violetta
ROZWIĄZANIE 1: Otwarta strefa
Strefę dzienną zaprojektowałam w pobliżu wejścia do mieszkania. Tworzy ją kuchnia i połączony z nią mniejszy pokój. Dawny pokój dzienny został podzielony na dwa pomieszczenia: sypialnię rodziców i pokój dziecięcy.
Pokój dzienny połączyłam także z przedpokojem – to optycznie powiększy przestrzeń i doświetli ciemną część wejściową. Strefa dzienna dzieli się umownie na trzy aneksy: kuchenny (z zabudową w kształcie litery U), jadalny (ze stołem przylegającym do zabudowy) oraz wypoczynkowy (z wygodną narożną kanapą).
W głębi mieszkania wydzieliłam wewnętrzny korytarz. Z niego wchodzi się do Państwa sypialni i pokoju dziecka, powstałych po podzieleniu dawnego salonu, oraz do garderoby, na którą przeznaczyłam część przedpokoju. Pokój dziecka może na razie służyć jako pokój gościnny albo gabinet – jest tu i dodatkowe miejsce do spania, i biurko.
Łazienkę powiększyłam kosztem przedpokoju. Zaprojektowałam w niej prostokątną wannę (170 x 70 cm), podwieszony sedes oraz wpuszczoną w blat umywalkę (szer. 60 cm). Pod blatem wystarczyło miejsca na pralkę (60 x 60 cm).
ROZWIĄZANIE 2: Małe różnice
Anna Malesińska
Ze względu na usytuowanie pionów kuchnia musiała pozostać na swoim miejscu. Tak jak w poprzedniej wersji, została połączona z pokojem obok.
Układ mieszkania i ważnych instalacji nie pozwala na zbyt duże zmiany w stosunku do poprzedniego wariantu. W kuchni zaprojektowałam zabudowę w kształcie litery L. Wtedy zmieści się większy stół, a szafek i tak będzie wystarczająco dużo – to dzięki powiększeniu kuchni (po przedłużeniu ściany oddzielającej ją od łazienki również ta druga zyskała na metrażu). Z dawnego salonu powstały Państwa sypialnia i pokój dziecka (bez balkonu, co będzie dla malucha bezpieczniejsze).
W powiększonej łazience proponuję zainstalować i wannę (170 x 70 cm), i kabinę prysznicową (80 x 80 cm). Poza tym jest sedes, bidet oraz umywalka (szer. 55 cm) wpuszczona w blat, pod którym schowałam pralkę (60 x 60 cm).
- Więcej o:
Jak stworzyć wygodną otwartą kuchnię?
Dwa pokoje na 36 metrach - jak je wydzielić?
Jak wydzielić pokoje dla dorastających dzieci?
Zmiany funkcjonalne w mieszkaniu
W nowej konfiguracji - projekt mieszkania
Ładnie i funkcjonalnie - mieszkanie dla 5-osobowej rodziny
70-metrowe mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci
Przemyślany podział 50-metrowego mieszkania