Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić bombki decoupage?

Red./C

Najważniejszą dekoracją w okresie świąt Bożego Narodzenia jest oczywiście choinka. Świąteczne drzewko bardzo chętnie dekorujemy przede wszystkim szklanym bombkami. Od pewnego czasu niezwykle modne stały się dekoracje DIY. Przybywa więc osób, które decydują się na samodzielne wykonywanie ozdób choinkowych. Do wykonania bombek świetnie nadają się kule styropianowe, które można ozdabiać wykorzystując bardzo różne materiały. Bardzo efektownie prezentują się bombki wykonane techniką decoupage. Wykonanie prostej bombki w tej technice nie jest trudne.

Jak zrobić bombki decoupage?
Jak zrobić bombki decoupage?
Shutterstock

Krótka historia choinki

Do Polski choinka przywędrowała z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo choinki – sosna, świerk lub jodła – pojawiły się tylko w szlacheckich dworach i domach bogatych mieszczan. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku choinki zawędrowały „pod strzechy”. Choinki ubierano w orzechy, jabłka, pierniki i cukierki. Z czasem zaczęły pojawiać się na nich światy – kule zrobione z opłatków. Później zaczęto wykonywać również ozdoby z papieru, słomy  i wydmuszek. Tworzono z nich łańcuchy, lalki, gwiazdki i bombki. Na choinkach umieszczano także miniaturowe, prawdziwe świeczki. Szklane ozdoby choinkowe pojawiły się dopiero w 1840 roku. Wymyślił je niemiecki szklarz, który z powodu biedy nie mógł sobie pozwolić na zakup orzechów i jabłek na choinkę. W Polsce pierwsze szklane bombki pojawiły się pod koniec XIX wieku. Dzisiaj jesteśmy jednym z największych producentów bombek. Bombki od polskich producentów są cenione na całym świecie. Dzisiaj na topie są nie tylko gotowe bombki, ale także te wykonane samodzielnie. Te decoupage są jednymi z bardziej efektownych.

Jak zrobić bombki decoupage?
Jak zrobić bombki decoupage?
Shutterstock

Decopupage: co to jest?

Decoupage to technika ozdabiania bardzo różnych przedmiotów przy pomocy papierowych serwetek. Technika te doskonale nadaje się do ozdabiania przedmiotów wykonanych z rozmaitych materiałów. Naklejając motywy wycięte z papierowych serwetek można ozdobić przedmioty z drewna, akrylu bądź styropianu. Techniką decoupage można odnowić stare doniczki, wazony, a nawet meble. Do stworzenia pierwszej, prostej bombki choinkowej w technice decoupage nie potrzeba zbyt wielu akcesoriów. Dzięki temu koszt wykonania bombki będzie naprawdę bardzo niewielki. Warto dodać, że motywy niezbędne do ozdobienia bombki można wyciąć także ze starych kolorowych czasopism.

Jak zrobić bombki decoupage?
Jak zrobić bombki decoupage?
Shutterstock

Materiały niezbędne do wykonania bombki decoupage

Do wykonania bombki decoupage potrzebna jest przede wszystkim styropianowa kula. Można ją kupić z łatwością w sklepie papierniczym, pasmanterii czy w sklepie z artykułami dla plastyków. Styropianowe kule są bardzo zróżnicowane pod względem średnicy. Do wykonania bombek w technice decoupage można użyć kul o dowolnej średnicy – może tylko z wyjątkiem tych bardzo małych, o średnicy około 2,5 cm. Niezbędny jest także klej wodny albo werniksowy, farba akrylowa (najlepiej biała), lakier akrylowy, płaski pędzelek, serwetki lub ilustracje ze świątecznymi motywami. Można kupić również specjalne papiery do decoupage z różnymi, także świątecznymi wzorami. Takie papiery dostępne są w sklepach z artykułami plastycznymi albo hobbystycznymi. Potrzebna jest także metalowa zawieszka do bombek oraz nożyczki do wycinania motywów.

Jak zrobić bombki decoupage?
Jak zrobić bombki decoupage?
Shutterstock

Jak wykonać bombkę ze styropianowej kuli metodą decoupage?

Najpierw trzeba całą kulę dokładnie pokryć białą akrylową farbą. Zanim jednak to zrobimy, powierzchnię kuli musimy delikatnie zmatowić drobnoziarnistym, wodnym papierem ściernym. Malowanie kupi znacznie sobie ułatwimy nabijając ją na patyk do szaszłyków. Pomalowaną kulę odkładamy do wyschnięcia. Gdy jest całkowicie sucha, malujemy ją raz jeszcze. Kiedy kula wysycha, możemy przygotować sobie wzory, które znajdą się na bombce. Wycinamy je nożyczkami nie zwracając uwagi na białe tło. Na pomalowanej białą farbą bombce będzie ono niewidoczne. Jeśli wzór wycinamy z serwetki, musimy ją rozdzielić. Do wykonania bombki potrzebna jest nam tylko wierzchnia warstwa. Gdy kula jest całkowicie sucha, wkręcamy w nią zawieszkę.

Fragment kuli smarujemy cienką warstwą kleju do decoupage i w centralnym miejscu przyszłej bombki umieszczamy motyw główny. Delikatnie smarujemy go klejem. Następnie przyklejamy w taki sam sposób mniejsze elementy, które chcemy, aby znalazły się na naszej bombce. Kiedy na bombce umieścimy ją wszystkie wzory, odkładamy ją do wyschnięcia. Gdy bombka wyschnie, raz jeszcze smarujemy ją klejem (możemy użyć kleju z brokatem) i czekamy aż będzie całkowicie sucha. Gotową bombkę możemy zabezpieczyć lakierem akrylowym, dzięki czemu będzie wyglądała jak ręcznie malowana. Naniesienie lakieru nie jest konieczne. Na koniec do zawieszki dowiązujemy ozdobny sznureczek albo wstążkę. Gotową bombkę może zawiesić nie tylko na choince. Można ją powiesić także na karniszu.

Bombki ręcznie robione metodą decoupage mogą też być wspaniałą dekoracją mieszkania. Wystarczy zawiesić je na specjalnym metalowym lub drewnianym stojaku na bombkę i ustawić na komodzie czy stoliku kawowym. Własnoręcznie wykonaną bombkę zawieszkę decoupage można też podarować komuś w prezencie.

Jak zrobić bombki decoupage?
Jak zrobić bombki decoupage?
Shutterstock

Skomentuj:

Jak zrobić bombki decoupage?