Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe

Red./C

Świąteczne dekoracje bardzo pomagają w  stworzeniu wyjątkowego klimatu. Wiele z nich można wykonać samodzielnie za dosłownie kilka groszy. Własnoręcznie wykonane ozdoby i bombki będą nie mniej efektowną ozdobą choinki i domu niż gotowe dekoracje ze sklepu. Wykonywanie własnoręcznych ozdób to także sposób na spędzenie czasu wspólnie z dziećmi.

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Shutterstock

Ozdoby choinkowe - nie tylko bombki

W wielu rodzinach wykonywanie świątecznych ozdób stało się wielopokoleniową tradycją. Tradycyjne ozdoby świąteczne Mimo że choinka w takiej formie, jak ta znana nam dzisiaj pojawiła się w Polsce dość późno, bo dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a w niektórych regionach dopiero w dwudziestoleci międzywojennym, to dekoracje świąteczne pojawiały się znacznie wcześniej. Jak przybranie służyły podłaźniczki. W początkowym okresie choinki ozdabiano orzechami i jabłkami, z czasem zaczęły się na nich pojawiać ozdoby wykonane z kolorowego papieru, słomy i opłatka. Wyczarowywano z nich łańcuchy, pawie oczka, lalki, aniołki. Dzisiaj wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych można się nauczyć, biorąc udział w warsztatach, które w grudniu organizują muzea etnograficzne w wielu miastach.

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Shutterstock

Bombki DIY: jak zrobić bombkę jeżyka?

Jeżyk to tradycyjna, bardzo prosta do wykonania bombka choinkowa. Aby ją wykonać potrzebujemy gładkiej bibuły albo papieru śniadaniowego, ołówka, cyrkla (kółko możemy odrysować także od szklanki), kleju i mocnej nitki. Na papierze odrysowujemy dziesięć kółek, które następnie dzielimy na osiem różnych części. Narysowane koła wycinamy i przecinamy je wzdłuż zaznaczonych linii. Uwaga! Nie docinamy ich do końca. Każdą część nawijamy na ołówek tworząc mały stożek, koniec lekko smarujemy klejem. Tak postępujemy ze wszystkimi częściami i pozostałymi kółkami. Gotowe gwiazdki nawlekamy na nitkę. Pierwsze pięć powinny być skierowanych do dołu, pozostałe nawlekamy do góry. Związujemy nitkę lekko ściskając gwiazdki – powinna powstać kula. Teraz wystarczy tylko przewlec  nitkę przez jeden promień gwiazdki, zawiązać pętelkę o bombka jest gotowa.

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Shutterstock

Jak zrobić bombkę origami?

Gotowa bombka origami przypomina kwiat. Do jej wykonania potrzebujemy pięciu kwadratowych kartek o takim samym rozmiarze. Kartkę składamy najpierw na pół po przekątnej, aby powstał trójkąt. Powstałe roki pociągamy do góry – otrzymujemy kwadrat. Otwieramy powstałe skrzydełka, wygładzamy je starannie i zaginamy w odwrotną stronę. Otwieramy je i wygładzamy. Następnie otrzymane trójkąty zaginamy do siebie tak, aby otrzymać dwa trójkąty. Całość zginamy w pionie na pół. Zwijamy otrzymaną figurę i sklejamy. Z pozostałymi czterema karteczkami postępujemy w taki sam sposób. Kiedy wszystkie kwiaty mamy gotowe, musimy połączyć je ze sobą w kulę. Na zewnętrzną część płatków nakładamy trochę kleju i łączymy je ze sobą. Otrzymane dwie połówki łączymy w kulę. Bombka origami jest dość ciężka, gałązki świerku czy jodły mogą jej nie utrzymać. Świetnie za to sprawdzi się jako ozdoba zawieszona na karniszu czy żyrandolu.

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Shutterstock

Jak ozdobić styropianowe bombki?

Bombki można wykonać wykorzystują styropianowe kule. Są one dostępne w każdym sklepie papierniczym, w wielu pasmanteriach oraz w sklepach z artykułami kreatywnymi. Można je kupić w bardzo różnych rozmiarach i ozdabiać wykorzystując różnorodne materiały. Do wykonania bombki, której bazą jest styropianowa kula można użyć cekinów, koralików, ozdobnego papieru, wstążek, papierowych serwetek, szyszek. Także ryż, kasza i drobny makaron to produkty, które także nadają się do zrobienia bombek. Oprócz tego przyda nam się klej. Może to być klej introligatorski, który po zaschnięciu jest niewidoczny, wikol albo specjalny klej do decoupage. Może nam się również przydać klej na gorąco oraz szpilki.

Kupując styropianowe kule, nie zapominajmy dokupić do nich zawieszek. Wyjątkowo efektownie prezentują się bombki ozdobione cekinami. Cekiny dostępne są w różnych kolorach, wybieramy te, które podobają nam się najbardziej. Zrobienie takiej cekinowej bombki zaczynamy od zamocowania w niej metalowej zawieszki. Następnie przy pomocy szpilek każdy cekin mocujemy do kuli. Cekiny umieszczamy na kuli w taki sposób, aby nie pozostały puste przestrzenie. Bombka może być jednobarwna lub wielokolorowa. Z cekinów można stworzyć rozmaite, zarówno bardzo proste, jak i bardziej skomplikowane wzory. Wszystko zależy od naszych umiejętności plastycznych.

Jak zrobić bombki - DIY
Jak zrobić bombki - DIY
Shutterstock

Proste bombki decoupage

Są bardzo efektowne, a do ich wykonania oprócz styropianowej kuli potrzebujemy papierowych serwetek w świąteczne wzory, kleju i płaskiego pędzelka. Z serwetki wycinamy wzory, a następnie rozdzielamy je. Do wykonania bombki użyjemy tylko wierzchniej warstwy, na której jest nadrukowany wzór. Cienką warstwą kleju smarujemy fragment kuli i przyklejamy na nią wycięty wzór, następnie smarujemy go delikatnie klejem. W ten sam sposób pokrywamy całą bombkę. Po oklejeniu odkładamy bombkę i czekamy aż klej wyschnie. Gdy bombka jest już zupełnie sucha, smarujemy ją jeszcze raz i znów odkładamy do wyschnięcia. Do suchej bombki wkręcamy zawieszkę. Dodatkową ozdobą będzie zawiązana na zawieszce kokarda.

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe
Shutterstock

Skomentuj:

Jak zrobić bombki? DIY - ozdoby choinkowe