Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić bombki z papieru?

Red./C

Choinka zajmuje wśród bożonarodzeniowych dekorach najważniejsze miejsce. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, aby była piękna. Bombki należą do najbardziej popularnych ozdób choinkowych. Dzisiaj możemy je nie tylko kupić, ale także zrobić samemu. Do wykonania przepięknych bombek choinkowych świetnie nadaje się gładka bibuła, kolorowy papier, a nawet gazety albo starej książki. Robienie bombek z papieru nie jest trudne, z powodzeniem poradzą się z ich wykonaniem starsze dzieci. Bombki z papieru są przy tym bardzo efektowne, można je wykorzystać nie tylko do dekoracji choinki.

Jak zrobić bombki z papieru?
Jak zrobić bombki z papieru?
Shutterstock

Ozdoby DIY. Kilka słów o historii choinkowych bombek

Tradycja ubierania choinki w Polsce liczy około dwustu lat. Zwyczaj ten przywędrował do naszego kraju razem z niemieckimi kolonistami. Początkowo choinki można było zobaczyć jedynie w szlacheckich dworach i domach bogatych mieszczan. Na wsiach choinki pojawiły się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. W początkowym okresie choinki ozdabiano wieszając na nich orzechy i jabłka. Szklane bombki zaczęto produkować dopiero w 1840 roku. Ozdoby choinkowe wykonywano także z papieru, słomy i opłatków. Te ostatnie to tak zwane światy. Z czasem zaprzestano samodzielnego wykonywania ozdób choinkowych. Dzisiaj wszelkie dekoracje DIY stały się niezwykle modne, zwyczaj robienia choinkowych ozdób zaczął się powracać. Robienie bombek i innych ozdób na choinkę to wspaniały pomysł na wspólne spędzenia czasu z dziećmi.

Jak zrobić bombki z papieru?
Jak zrobić bombki z papieru?
Shutterstock

Oryginalne bombki na bożonarodzeniowe drzewko: jak zrobić bombkę jeżyka?

Jeżyka można wykonać zarówno z prasowanej bibuły, jak i z trochę grubszego papieru. Do wykonania tej bombki potrzebujemy także ołówka, kleju, mocnej nitki oraz cyrkla lub szklanki do odrysowania kółka. Na bibule lub papierze rysujemy dwadzieścia kółek o średnicy na przykład ośmiu centymetrów – możemy też odrysować je od szklanki. Kółka wycinamy i na każdym robimy osiem nacięć. Każdą z otrzymanych po nacięciu części zwijamy na ołówku w stożek delikatnie podklejając. Gotowe kółeczka nawlekamy na nitkę. Pierwsze dziesięć nawlekamy do dołu, a następne do góry. Nitkę związujemy lekko ściskając gwiazdki, aby powstała kula. Przez jeden z promieni przewlekamy nitkę, związujemy, aby powstała zawieszka i bombka jest gotowa. Jeżyk wykonany z prasowanej bibuły jest lekki i można zawiesić go nawet na cienkich gałązkach naturalnej choinki. Z wykonaniem jeżyka poradzi sobie nawet siedmiolatek czy ośmiolatek.

Jak zrobić bombki z papieru?
Jak zrobić bombki z papieru?
Shutterstock

Świąteczne ozdoby: bombki z kolorowego papieru

Do wykonania takiej bombki potrzebujemy ośmiu arkuszy kolorowego, trochę sztywniejszego papieru, ołówka, cyrkla lub szklanki do odrysowania kółka, kleju, zszywacza, nożyczek i guzika. Kolorowe kartki papieru układamy jedną na drugiej. Aby się nie przesuwały podczas wycinania, możemy połączyć je na brzegach zszywaczem. Rysujemy kółko o średnicy mniej więcej ośmiu centymetrów albo odrysowujemy je od szklanki, a następnie je wycinamy. Jednocześnie otrzymany osiem kolorowych kółek – w sam raz do wykonania jednej bombki. Jeśli chcemy zrobić więcej bombek, rysujemy na arkuszu więcej kółek. Każde kółko zaginamy równo z trzech stron, aby powstał trójkąt równoboczny.

Na nitkę nawlekamy guzik. Sklejamy ze sobą cztery kolorowe kółka – powstanie wtedy połówka bombki. Z pozostałymi kółkami postępujemy w taki sam sposób. Pomiędzy dwie połówki wkładamy nawleczony na nitkę guzik i sklejamy. Bombka jest gotowa do zawieszenia na choince. Bombka ta może wyglądać jeszcze bardziej efektownie, jeśli wewnątrz w utworzonym trójkącie narysujemy drugi mniejszy i wytniemy go na przykład nożykiem do tapet. Otwór, który powstanie zaklejamy trójkątami wyciętymi z prasowanej bibuły. Dalej postępujemy w taki sam sposób, jak poprzednio.

Bombki z papieru
Bombki z papieru
Shutterstock

Jak zrobić papierowe bombki ze starej książki?

Do zrobienia takiej oryginalnej bombki potrzebujemy starej książki, szklanki lub cyrkla, kleju, zszywacza, linijki, ołówka, nożyczek, kilku biurowych spinaczy. Przydadzą się także farby, pędzelek oraz oczywiście igła i nitka. Na jednej ze stronic książki rysujemy cyrklem albo odrysowujemy od szklanki dwa kółka. Kartkę wyrywamy razem z pięcioma kolejnymi, a następnie wycinamy kółka. W ten sposób otrzymujemy dwanaście kółek. Każde z nich składamy na pół. Połówki muszą być idealnie równe, dlatego warto sobie pomóc linijką i ołówkiem. Złożone kółka układamy jedno na drugim. Z nitki robimy zawieszkę, która posłuży do zawieszenia bombki na choince. Zawieszkę mocujemy do papieru zszywaczem.

Aby połączyć ze sobą wszystkie kółka, następne zszywki umieszczamy wzdłuż linii, która dzieli je na połowę. Papier kilka razy składamy na pół i rozkładamy, dzięki czemu płaskie kółka nabiorą przestrzennej formy i zmienią się w kulę. Z pomocą kleju i spinaczy łączymy kawałki papieru, które sąsiadują ze sobą. Gdy klej zaschnie zdejmujemy spinacze. Bombka jest gotowa. Teraz możemy pomalować ją farbami, ale nie jest to konieczne. Bombka z kartek ze starej książki nawet nie pomalowana wygląda bardzo efektownie. Jeśli chcemy, jej brzegi możemy posmarować klejem i posypać brokatem. Będzie wtedy pięknie błyszczała w świetle choinkowych lampek.

Bombki z papieru
Bombki z papieru
Shutterstock
Jak zrobić bombki z papieru?
Jak zrobić bombki z papieru?
Shutterstock

Skomentuj:

Jak zrobić bombki z papieru?