Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki router do domu?

JD

Praca zdalna, lekcje online z wykorzystaniem komunikatorów, oglądanie seriali na platformach streamingowych oraz granie online - czy to wszystko możliwe w tym samym czasie? W czasach kwarantanny domowa sieć internetowa potrafi być mocno obciążona. Aby wszystkie te usługi działały płynnie, bez przerw i buforowania, musimy zadbać o odpowiednio wydajne urządzenie odpowiedzialne za jego dystrybucję w domu.

router wi-fi, router lte, router na karę sim, router mobilny, router z modemem
Router w domu
TP SA

Router - rodzaje

Urządzeniem odpowiedzialnym za dystrybucję Internetu w całym domu jest router. Od jego parametrów zależy, czy będziemy mogli wykorzystać pełną przepustowość łącza od operatora oraz to, czy seriale na Netflixie i wideokonferencje nie będą się zacinać, a pliki będą się ściągały wystarczająco szybko. Jak go wybrać? Przede wszystkim musimy dopasować urządzenie do posiadanego łącza internetowego: jeżeli korzystamy z Internetu LTE, potrzebujemy routera z wbudowanym modemem na kartę SIM, do Neostrady potrzebny zaś będzie router z wejściem na kabel telefoniczny RJ11 i modemem ADSL/VDSL. Jeżeli nasz dostęp do Internetu jest realizowany poprzez kabel koncentryczny (operatorzy TV kablowej) lub światłowód, nie jest nam potrzebny żaden modem wbudowany w router. Jego obecność tylko niepotrzebnie podniesie cenę urządzenia.

router wi-fi, router lte, router na karę sim, router mobilny, router z modemem
Router w domu
TP-Link Archer MR600 to router na kartę SIM z modemem LTE-Advanced i odkręcanymi antenami LTE. Dostęp do złącz antenowych jest szczególnie istotny, gdy chcemy poprawić zasięg sieci komórkowej poprzez montaż zewnętrznej anteny LTE

Router - specyfikacja

Najważniejsze parametry w specyfikacji routera to standard i przepustowość punktu dostępowego WiFi oraz porty Ethernet, które odpowiadają za połączenia kablowe. Przepustowość portów Ethernet będzie dla nas ważna również wtedy, gdy nie planujemy podłączać kablowo żadnych urządzeń, ponieważ ten parametr dotyczy również portu WAN, do którego podłączamy kabel od operatora internetu. Na rynku obecnie dominują urządzenia z portami 10/100 Mb/s lub gigabitowymi (10/100/1000 Mb/s). Jeżeli nasz operator oferuje Internet o prędkości 100Mb/s lub szybszy, koniecznie wybierzmy router z gigabitowymi portami Ethernet.

Standard WiFi to inaczej jego generacja. W tej chwili na rynku znajdziemy urządzenia w standardach 802.11n (WiFi 4), 802.11ac (WiFi 5) oraz WiFi 6 (802.11ax). Routery w standardzie N to najprostsze urządzenia oferujące jednozakresowe WiFi o niskiej przepustowości. Urządzenia w nowszym standardzie AC obsługują już dwa pasma transmisji i umożliwiają znacznie szybszą transmisję danych. Natomiast najnowszy standard WiFi 6 jest nie tylko znacznie szybszy od poprzednika. Został zaprojektowany tak, aby sprostać wyzwaniom związanym z coraz większą liczbą urządzeń łączących się z WiFi oraz ograniczać zakłócenia sygnału powodowane przez inne sieci bezprzewodowe w sąsiedztwie. W każdym z powyższym standardów występują „podklasy” różniące się maksymalną przepustowością punktu dostępowego. Bardziej szczegółowo prezentujemy to w tabeli poniżej:

router wi-fi, router lte, router na karę sim, router mobilny, router z modemem
Router specyfikacja
TP SA

Warto wiedzieć, że maksymalna przepustowość z tabeli to jedynie wartość teoretyczna. Realnie możemy uzyskać trochę poniżej połowy tych prędkości w pojedynczej transmisji. Wynika to z faktu, że podczas transmisji WiFi  znaczna część przesyłanych informacji to dane kontrolne związane z nadzorowaniem i szyfrowaniem połączenia (im wyższa szybkość, tym jest ich więcej). Dlatego do łącza internetowego o prędkościach 100-250 Mb/s zalecamy router w najpopularniejszym obecnie standardzie AC1200 lub szybszym. Jeżeli dysponujemy wyższym budżetem, warto zainwestować w urządzenie z obsługą standardu WiFi 6. Router wymieniamy rzadko, a nawet jeśli teraz nie ma w domu komputerów i smartfonów z modułem Wi-Fi 6, to takie będziemy mieć za rok lub dwa. Warto być na to przygotowanym i wybrać sprzęt sieciowy, który będzie sprawdzał się przez wiele lat.

router wi-fi, router lte, router na karę sim, router mobilny, router z modemem
Router w domu
Ceny routerów w standardzie AC1200 zaczynają się od około 120 zł. Na zdjęciu router Mercusys AC12G z gigabitowymi portami Ethernet
router wi-fi, router lte, router na karę sim, router mobilny, router z modemem
Router w domu
TP-Link Archer AX10 to najtańszy obecnie dostępny router pracujący w WiFi 6

Router z dużym zasięgiem

WiFi jest technologią opartą o fale radiowe, co za tym idzie podatną na zakłócenia. Im dalej znajdujemy się od routera, tym niższe prędkości połączenia uzyskamy. Grube ściany, stropy, a także zakłócenia powodowane przez inne sieci WiFi w sąsiedztwie czy też kuchenki mikrofalowe potrafią skutecznie ograniczyć zasięg routera do poziomu, w którym sprawne ładowanie multimediów staje się niemożliwe.

Jeżeli mieszkamy w 4-pokojowym lub większym mieszkaniu, nawet najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie router może nie wystarczyć by zapewnić wydajne połączenia na całej jego powierzchni. Wynika to również z przepisów prawa, które ograniczają maksymalną moc nadajników WiFi. W takiej sytuacji warto zainteresować się systemami WiFi Mesh, czyli systemami połączonych ze sobą routerów, które nieustannie ze sobą współpracują. Urządzenia wchodzące w skład systemu Mesh komunikują się ze sobą, tworząc jednolitą sieć WiFi bez przerw w transmisji czy istotnych spadków prędkości. Użytkownik przemieszczając się po domu, cały czas korzysta z jednej sieci, choć jego smartfon czy laptop przełącza się pomiędzy urządzeniami dostępowymi.

router wi-fi, router lte, router na karę sim, router mobilny, router z modemem
Router w domu
System Mesh TP-Link Deco M4 pracujący w standardzie AC1200 i oferujący przepustowość do 867Mb/s w paśmie 5Ghz
    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki router do domu?