Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie tapety będą modne w 2022 roku?

AZ

Tapety znów są modne! Po wielu perypetiach, bogatej historii te wspaniałe i praktyczne ozdoby wnętrz powróciły w wielkim stylu. Znów bardzo chętnie stawia się na nie przy projektowaniu domów i mieszkań. Różnią się od tych, które pamiętamy z przeszłości nie tylko jakością, trwałością, ale także różnorodnością wzorów i motywów. Jakie tapety będą modne w 2022 roku?

Hohenberger kolekcja Tropical
Hohenberger kolekcja Tropical
KBM

Czy tapety nadal będą modne w 2022 roku?

Historia tapet jest zadziwiająco długa, ponieważ pojawiły się w Europie już w XVI wieku. Na początku były towarem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić jedynie najbardziej zamożni. W Polsce najbardziej kojarzą się nam z epoką PRL-u. Królowały wówczas papierowe tapety, które trudno było precyzyjnie położyć. Dodatkowo brudziły się, płowiały, wybrzuszały i wyglądały okropnie. Wybór motywów i kolorów również był ograniczony. Kładziono je na wszystkich ścianach i w niemal wszystkich pomieszczeniach, jednak często brakowało spójnej koncepcji na ich użycie. Potem, przez długi czas, chcieliśmy zapomnieć o istnieniu tego rozwiązania wnętrzarskiego.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat tapety masowo zaczęły się pojawiać w największych magazynach wnętrzarskich, w propozycjach aranżacji od najlepszych projektantów. Nowoczesne okładziny różnią się jednak od tych, które porzuciliśmy w latach 90. XX wieku. Czym? Niemal wszystkim. Zmieniła się technologia produkcji, dzięki czemu mamy do wyboru mnóstwo różnych rodzajów o dużo większej gramaturze, trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim jednak dysponujemy niemal nieskończoną ilość wzorów i motywów. Dzięki temu mamy możliwość użycia tapety niemal w każdym stylu aranżacji: od skandynawskiego, rustykalnego przez boho, glamour po styl industrialny czy nowojorski. Ograniczać nas może jedynie wyobraźnia!

Zmienił się również sposób użycia tapety. Często nie tapetuje się wszystkich ścian, a na przykład jedną, która stanowi wówczas centralną ozdobę pomieszczenia. Dzięki użyciu tapety można wyróżnić część pokoju taką jak np. kącik muzyczny, przestrzeń do pracy czy odpoczynku.

Modne tapety we wzory roślinne – rodzaje

Motywy floralne mogą być rozumiane i realizowane w różny sposób. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz potrzeby. Jakie są modne tapety z wzorami roślinnymi?

Kt Exclusive kolekcja Rain Forest
Kt Exclusive kolekcja Rain Forest
KBM
  • Wielobarwne, wyraziste kwiaty

Realistyczne, malarskie lub uchwycone na fototapetach kwiaty lub rośliny o wyrazistych barwach, bardzo często sporych rozmiarów i o kontrastujących strukturach. Mogą to być zarówno popularne róże czy piwonie, ale także egzotyczne rośliny tropikalne.

  • Delikatny, regularny wzór roślinny

Bardzo często są to delikatne, drobne kwiaty rozłożone w symetryczne wzory na całej tapecie. Mniej lub bardziej wyraziste lub kontrastujące, doskonale sprawdzą się na przykład w stylu romantic lub boho chic.

  • Motyw dżungli

Tapety z motywem dżungli charakteryzują się dużą przewagą zieleni, a często występują z elementami zwierzęcymi (np. lamparty, flamingi).

  • Modna roślina - kaktus

Bardzo modnym motywem roślinnym w 2022 roku będzie kaktus. Znajdziemy go na tapetach w różnych formach - kaktusy zamknięte w malarską formę, symetrycznie rozłożone na całej okładzinie, sympatyczne rysunkowe kaktusy, które mogą doskonale sprawdzić się w pokoju dziecka, a nawet fototapety, na których króluje motyw tych roślin.      

Nowoczesne tapety w kwiaty pasują do różnych stylów: od angielskiego, shabby chic, romantycznego po styl nowoczesny. Wszystko będzie zależeć od wybranego przez nas motywu na okładzinie i naszej wyobraźni. Możemy użyć ich w salonie, kuchni, sypialni, przedpokoju, pokoju dziecka. Ważne, by pasowały i spełniały nasze oczekiwania- mogą przynosić relaks i ukojenie, ale również przenosić nas do egzotycznych zakątków świata, stanowiąc oryginalną ozdobę pomieszczenia. Nie musimy trzymać się żadnych konwencji. Czasem łamanie schematów tworzy naprawdę oryginalny i unikalny efekt końcowy.

 

Hohenberger kolekcja FEEL (tapeta flocowa)
Hohenberger kolekcja FEEL (tapeta flocowa)
KBM

Tapeta art deco – czyli jaka?

Jak najłatwiej wytłumaczyć styl art deco? Można powiedzieć, że jest wysmakowanym przeciwieństwem chłodnego i ascetycznego minimalizmu. Art deco to celowe ozdabianie przestrzeni estetycznym luksusem, ale w taki sposób, by nie był on ciężki w odbiorze, kiczowaty i ostentacyjny. Każdy detal w tym stylu jest głęboko przemyślany, idealnie współgrający z innymi i już z daleka komunikujący wysoką jakość materiałów oraz pieczołowitość wykonania.    

Parato kolekcja 24CARATI
Parato kolekcja 24CARATI
KBM

Art deco to estetyka z dwudziestolecia międzywojennego (lata 20. i 30. XX wieku). W pewnym sensie stanowiła odpowiedź na secesję, ale była o wiele lżejsza, mniej zdobna i jaśniejsza. Dlatego też tapety w stylu art deco to często geometryczne, ale pełne symetrycznych ornamentów motywy, nawiązujące do malarstwa i architektury złotej ery stylu. Nie będą pasować do wszystkich wnętrz. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy zachowywać stu procentową konsekwencję estetyczną, jeśli chcemy jedynie delikatnie nawiązać do tej konwencji.

Paradoksalnie tapety w stylu art deco mogą świetnie sprawdzić się w minimalistycznych sypialniach, przestronnych salonach, czy też reprezentacyjnych, wysokich pomieszczeniach. Doskonale wpasują się również w styl glamour. Ważne, byśmy umiejętnie dopasowali je do ogólnego klimatu, jaki chcemy uzyskać. Co to znaczy? Jeśli przykładowo w łazience posiadamy elementy w złotych odcieniach (złote krany, złote ramy lustra), ciemnozielona, lub ciemnogranatowa tapeta art deco będzie z nimi znakomicie kontrastować. 

Tapety modne w 2022 roku – marmur

Marmur już od jakiegoś czasu jest modnym materiałem. Możemy spotkać marmurowe umywalki, zlewy, blaty, płyty ścienne lub podłogowe. Jest nie tylko bardzo trwały, ale również szalenie estetyczny. To właśnie dlatego motyw marmuru występuje nawet na etui telefonów, a nawet w manicure. To również jeden trendów tapetowych 2022.

AS Creation kolekcja Michalsky 4 Change is Good
AS Creation kolekcja Michalsky 4 Change is Good
KBM

Tapeta z motywem marmuru to znacznie mniejszy koszt niż położenie marmuru na ścianie, ale daje nam również dużo więcej możliwości. Doskonale sprawdzi się w stylu glamour, greckim, klasycznym czy minimalistycznym. Może zarówno pełnić rolę idealnego, harmonijnego dopełnienia danego stylu, jak i ciekawego, zaskakującego kontrastu (zarówno kolorystycznego jak i strukturalnego). W przeciwieństwie do montażu prawdziwego marmuru, marmurowa tapeta jest łatwa do założenia i dużo tańsza, a efekt końcowy jest równie imponujący.

Modne tapety to nie tylko wzory! Gdzie i jak przyklejamy tapety w 2022 roku?

Dużo zmieniło się od czasów, kiedy nasze ciocie i babcie miały obklejone wszystkie pomieszczenia i ściany tapetami. Obecnie bardzo modne jest przyklejanie tapety tylko do dwóch ścian, jednej ściany, a nawet jedynie do części ściany. Wówczas stanowi ona element całej aranżacji lub jedną z ważniejszych, kontrastujących ozdób. Dlatego czasami w propozycjach projektantów zauważymy pomysł na to, by dodatkowo wyodrębnić tapetę i jeszcze bardziej ją wyeksponować. Używa się do tego ozdobnych taśm lub listew. Przykładowo obszar z marmurową tapetą możemy oddzielić złotą taśmą.

KT Exclusive kolekcja THOM
KT Exclusive kolekcja THOM
KBM

Tapety służą również do wyodrębnienia danego miejsca w pomieszczeniu. Często więc wybieramy tapetę, która położona będzie w miejscu przeznaczonym wyłącznie do pracy, relaksu, spożywania posiłków, słuchania muzyki czy oddawania się pasjom. Dzięki temu przestrzeń wydaje się być nie tylko bardziej uporządkowana, ale niezwykle interesująca!

Artykuł powstał przy współpracy z KBM, jednym z wiodących dystrybutorów tapet w Polsce, w którego ofercie znajdziesz wszystkie prezentowane we wpisie tapety.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie tapety będą modne w 2022 roku?