Kominki – przegląd najnowocześniejszych rozwiązań na rynku
Wyobraźmy sobie, że jest chłodny wieczór. Szukamy w naszym wymarzonym domu miejsca, gdzie chwilę odpoczniemy, ogrzejemy się i zrelaksujemy z kubkiem gorącej herbaty. Widzicie to miejsce? Tak, to kominek.
Nie ma nic bardziej magicznego w domu niż ciepło palącego się kominka. Nic dziwnego, ogień naturalnie towarzyszy człowiekowi od pradziejów. Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa. Tego, co daje naszemu organizmowi ciepło kominka nie zastąpi żadna nowoczesna technologia. Nie znaczy to jednak, że kominek i nowoczesne rozwiązania nie idą w parze. Wręcz przeciwnie, współczesne kominki wyposażone są w systemy, które niejednokrotnie stawiają je na podium wśród ekologicznych, efektywnych i bezpiecznych źródeł ogrzewania. Można powiedzieć, że pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu.
Kominek jako pełnoprawne źródło ogrzewania
Odpowiednio dobrany kominek to ekologiczne i efektywne źródło ogrzewania. Może z powodzeniem być ekonomicznym wsparciem głównego źródła, generując przy tym duże oszczędności, szczególnie w okresach przejściowych. A takich w naszym klimacie przecież nie brakuje. Ogrzewanie za pomocą drewna w kominku może być nawet 2 razy tańsze od ogrzewania gazowego. Warto też dodać, bo często o tym zapominamy, że kominek to doskonały sposób na ogrzanie domków letniskowych.
Planując zakup kominka przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, jakich funkcji od niego oczekujemy. Jeżeli chcemy, aby urządzenie grzało punktowo, do wyboru mamy piece wolnostojące i kominki powietrzne.
- Piece wolnostojące – to urządzenia, które mają na celu ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajdują. Wybierając je zawsze zwracajmy uwagę na ich moc, którą trzeba dostosować do metrażu. To idealne rozwiązanie, gdy zamarzy nam się kominek, a mamy już urządzone wnętrze. Instalacja tych kominków jest bezproblemowa w każdym miejscu.
- Kominki powietrzne - zabudowany powietrzny wkład kominkowy pozwala ogrzać powietrze, które następnie dzięki grawitacji lub specjalnym systemom nadmuchowym jest rozprowadzane po domu. To najpopularniejsze rozwiązanie, montaż nie jest drogi, a pozwala ogrzać duże powierzchnie. Trzeba pamiętać, że system grzeje tylko wtedy, gdy w kominku pali się ogień.
Nie zapominajmy jednak podczas planowania domu, że kominek może także być głównym źródłem ogrzewania całej jego powierzchni w okresach przejściowych jako ekonomiczna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Ponieważ w naszym klimacie okresy przejściowe potrafią trwać dość długo, może się okazać, że montaż kominka znacznie ograniczy koszty ogrzewania. Tu świetnie sprawdzą się wkłady kominowe z płaszczem wodnym lub rozprowadzeniem gorącego powietrza.
- Kominek z płaszczem wodnym – to system, który podobnie jak kocioł grzewczy podgrzewa wodę, która krąży w instalacji i rozgrzewa grzejniki w pomieszczeniach. Kominek z płaszczem wodnym, to rozwiązanie, dzięki któremu ogrzać możemy wszystkie pomieszczenia połączone instalacją i precyzyjnie regulować w nich temperaturę. Tego typu instalacje świetnie funkcjonują równolegle z innym źródłem ciepła – kotłem, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi.
- Wkłady DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) – najlepiej sprawdzają się w niewielkich domach jednorodzinnych. Ich działanie polega na tym, że ogrzany wkład kominkowy, dzięki systemowi izolowanych przewodów lub kanałów, rozprowadza ciepło do pomieszczeń znajdujących się w budynku. Kominek z dystrybucją gorącego powietrza może działać niezależnie od instalacji grzewczej lub z nią współpracować.
Kominek stylowo grzeje wnętrza
Kominek coraz częściej pełni rolę elementu dekoracyjnego wnętrza. Niezależnie od stylu, zawsze wygląda magicznie i przyciąga wzrok. Ma w sobie to coś, co czaruje zarówno w zamkowych komnatach, jak i loftowych salonach. Na rynku obecnych jest szereg różnych modeli i rozwiązań: kominki do zabudowy, wolnostojące lub też biokominki. Ciekawe rozwiązania konstrukcyjne pozwalają patrzeć na płomień z 2, a nawet z 3 stron. Dzięki temu kojący blask ognia można oglądać z różnych pomieszczeń. W obecnej, bardzo bogatej ofercie bez problemu można znaleźć kominek, który będzie idealnie dopasowany do stylu przestrzeni, w której ma zostać umiejscowiony.
Kominki – przegląd najnowocześniejszych rozwiązań
Poniżej prezentujemy najważniejsze tendencje w rozwoju technologii kominków, które sprawiają, że od lat są w czołówce najczęściej wybieranych źródeł ciepła w domu. Produkty w przeglądzie pochodzą z oferty firmy kratki.pl – lidera wśród producentów kominków w Polsce. Firma stawia na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, którym zaufali klienci na całym świecie. Bogata oferta zawiera produkty, które cechują się wysoką jakością wykonania, bezpieczeństwem i świetnym wyglądem.
Ekologia na pierwszym miejscu
To ważne, aby kupowane przez nas produkty spełniały rygorystyczne normy chroniące środowisko naturalne. W przypadku kominów i pieców jest to norma Ekoprojekt, która określa jakie konkretnie parametry grzewcze i emisyjne muszą one spełniać. W wybieranych produktach szukajmy także dodatkowych rozwiązań sprzyjających ekologii spalania i oszczędzaniu energii.
Dobrym przykładem będzie tu kominek z płaszczem wodnym Lucy. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania pozwalają nie tylko na wygodne użytkowanie, ale także zapewniają energooszczędność korzystania. Bez problemu można go podłączyć do rekuperacji. Wykorzystanie materiału Termotec pozwala na zwiększenie temperatury w komorze, co przekłada się na lepszą efektywność użytkowania. Dodatkowo system dwóch deflektorów wydłuża drogę spalin, co pozytywnie wpływa na ekologiczność spalania. Wyjmowany ruszt i popielnik oraz specjalna perforowana konstrukcja klamki to dodatkowe udogodnienia, które ułatwiają utrzymanie wkładu w czystości. Lucy to model wart uwagi >>>
Ekonomiczne i efektywne palenie
Jeżeli bierzemy pod uwagę kominek, jako główne źródło ciepła, warto przed zakupem skonsultować się ze specjalistą, który fachowym okiem podpowie, jak dopasować go naszego zapotrzebowania, metrażu i oczekiwań. W tym wypadku chodzi o jak najlepsze dopasowanie sprzętu, aby zapewnić ekonomiczne i ekektywne palenie. Są wkłady, które zostały stworzone do tych celów.
Wkład z płaszczem wodnym Zuzia, dzięki wbudowanym płomieniówkom i wysokiemu czopuchowi (rurze łączącej kominek z kanałem w kominie), ma zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła, co doskonale wpływa na efektywność palenia. Został wykonany z najwyższej jakości stali, odpornej na działanie wysokich temperatur, co sprawia, że urządzenie jest nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne w użytkowaniu. Wkład spełnia wymagania ekologiczne, co gwarantuje maksymalną emisję CO. Ozdobny płotek i system zimnej klamki to dodatkowe udogodnienia, które ułatwiają użytkowanie i utrzymanie wkładu w czystości.
Wysoka jakość materiału
To, z jakiego materiału został wykonany kominek ma duży wpływ na jego użytkowanie. Warto się temu przyjrzeć przed zakupem. Odpowiednio dobrane parametry techniczne pozwolą np. dłużej utrzymać temperaturę palenia i akumulować ciepło.
Wkład MBM PW z zespołem wodnym to przykład takiego rozwiązania. Jego korpus i front zostały wykonane z wysoko gatunkowej stali odpornej na działanie wysokich temperatur. Płyty Termotec – materiał akumulujący ciepło – którymi została wyłożona komora spalania, pozwalają podwyższyć w niej temperaturę. Specjalny zespół płaszcza wodnego pozwala na odebranie ze spalin i przekazanie do systemu grzewczego dużej ilości ciepła, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej wkładu. System dwóch deflektorów wydłużających drogę spalin sprawia, że spalanie jest bardziej ekologiczne. Najwyższa jakość materiałów i dbałość o detale tego wkładu sprawiają, że jest on przystosowany do intensywnego palenia.
Do małych pomieszczeń
Małe przestrzenie domowe nie są już ograniczeniem do posiadania kominka. Wkłady przeznaczone do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni posiadają płytką komorę spalania. Nie znaczy to jednak, że trzeba do nich częściej dokładać opał. Dzięki pogłębionemu dnu mieszczą w sobie odpowiednią ilość drewna, a samo opróżnianie paleniska z popiołu jest znacznie rzadsze.
Lucy Slim to wkład idealny do małych pomieszczeń i domów energooszczędnych. Można go podłączyć do rekuperacji. Potrójny system dopowietrzenia komory spalania zapewnia ekonomiczne i ekologiczne spalanie.
Bezpieczeństwo całej rodziny
Dzięki spełnieniu wszelkich norm jakości i bezpieczeństwa, piece i wkłady mogą być z powodzeniem stosowane w domach, w których mieszkają dzieci.
Wkład NBC to jeden z przykładów połączenia najbezpieczniejszych rozwiązań. Korpus i front wkładu, dzięki wysokogatunkowej stali z której je wykonano, są odporne na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo front wyposażony jest w ceramikę żaroodporną, wytrzymującą temperaturę do 800 st. C. Zamontowane szkło posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa. Wkład posiada także tzw. blokadę rodzicielską, która chroni przed niepowołanym otwarciem drzwi do góry. Przy całej gamie zabezpieczeń, wkład będzie cieszył oko najmłodszych użytkowników ze względu na niezwykle efektowne przeszklenie z trzech stron. Dokładne parametry wkładu sprawdzisz na https://kratki.com/pl/kominek-powietrzny-stalowy-nbc-7-kw-o-160-123477.
Dla czyścioszków też
Posiadanie kominka, czy pieca wolnostojącego nie musi się kojarzyć ze sprzątaniem. Tak było kiedyś. Obecnie są one tak skonstruowane, aby zapewnić maksymalną łatwość obsługi i czyszczenia. Wyjmowany ruszt i popielnik to udogodnienia, które ułatwiają utrzymanie wkładu w czystości. Aby zachować czystość przeszklenia wkładu stosuje się system czystej szyby, zwany kurtyną powietrza. System jest dużym ułatwieniem tym bardziej, gdy zależy nam na atrakcyjnej wizji ognia – przestronnej szybie i dużym palenisku, jak np. w modelu Titan.
Titan to piec z charakterystycznym zaokrąglonym frontem. Poza świetnymi rozwiązaniami zapewniającymi czystość palenia przy bardzo atrakcyjnym wyglądzie, piec zapewnia ekonomiczne i ekologiczne spalanie, co oznacza, że można cieszyć się wyjątkową grą płomieni, nie martwiąc o środowisko. Dodatkowym atutem jest w nim praktyczna półka w górnej części pieca, która może służyć jako miejsce na podgrzanie kubka z kawą lub herbatą. Włożenie do niej olejków eterycznych sprawi, że sprzątnięty dom wypełni się zapachem, a odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.
Różne wnętrza - jedna koza
Koza cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, koza zadowoli zarówno miłośników tradycyjnych rozwiązań, jak i kochających nowoczesność i minimalizm. Po prostu doskonale wygląda w każdym wnętrzu. Dla osób ceniących dobry design wybór kozy to doskonała okazja do przebierania w modelach, które są zróżnicowane ze względu na formę, kolor, moc, rozmiar i funkcjonalność. Wyjątkowy wygląd i uniwersalność tych piecy idzie w parze z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i doskonałą jakością materiałów.
Koza AB to seria najwyższej jakości stalowych pieców wolnostojących, które występują w różnych wersjach: prostej, na nodze, a także jako kominki obrotowe. Część z nich wykończona jest kaflem. Dzięki zastosowanym rozwiązniom, Koza AB może być stosowana w domach z rekuperacją i wentylacją mechaniczną i spełnia normy ekologiczne. Każdy znajdzie tu opcję idealnie dopasowaną do stylu swojego wnętrza.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem kominka?
Poza odpowiednim doborem rodzaju kominka do naszej przestrzeni, a także funkcji, jaką ma pełnić niewątpliwie powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiałów, z których powstał. To one decydują o bezawaryjności i bezpieczeństwie użytkowania. Bezwględnie wybierajmy te, które spełniają wszelkie normy ekologiczne i jakościowe. Istotna będzie też gwarancja – im dłuższa tym pewniejszy produkt. Warto postawić na krajowych producentów, z uwagi na dobry stosunek jakości do ceny, a także łatwość w uzyskaniu wsparcia technicznego, czy posprzedażowego. Prezentowane powyżej przez nas produkty spełniają wszystkie te wytyczne dlatego też są warte uwagi w wyborze tego wymarzonego kominka – www.kratki.com.
- Więcej o:
Lamele do łazienki - nowoczesny sposób na efektowne wykończenie strefy mokrej
PAVA design i oszczędność - jak wybierać produkty przyjazne środowisku bez kompromisów
Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?
Kompletny system dachowy- gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na lata
Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?
Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?