Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Królewska Wystawa Kwiatów. „Muzeum w zgodzie z naturą”

MP

'Królowa Warszawy’® to największa atrakcja tegorocznej Królewskiej Wystawy Kwiatów, której hasłem przewodnim jest „Muzeum w zgodzie z naturą”. Unikatowa odmiana róży stanie się wizytówką Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, a jej chrzest odbędzie się w sobotę, trzeciego dnia wystawy. Dlatego tematami przewodnimi ekspozycji będą róża i bioróżnorodność. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Królewska Wystawa Kwiatów. „Muzeum w zgodzie z naturą”
Królewska Wystawa Kwiatów. „Muzeum w zgodzie z naturą”
Fot. Królewska Wystawa Kwiatów

Historycznym rezydencjom królów i możnych często towarzyszyły założenia ogrodowe. Dzięki procesowi odtworzenia Ogrodów Górnego i Dolnego, przeprowadzonemu w ostatnich latach, Zamek Królewski w Warszawie ponownie stał się kontynuatorem wielowiekowej tradycji sztuki ogrodowej, a także jej mecenasem, zaangażowanym w edukację i wspieranie zjawisk artystycznych na tym polu. Ważnym wydarzeniem realizowanym w ramach tej misji jest Królewska Wystawa Kwiatów.

Ekspozycja prezentowana będzie we wnętrzach Arkad Kubickiego oraz w przestrzeni Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie, a jej hasłem przewodnim będzie „Muzeum w zgodzie z naturą”.

Głównym punktem programu wystawy będzie premierowa prezentacja nowej, unikatowej odmiany róży, która stanie się wizytówką Zamku Królewskiego w Warszawie. Kwiat zostanie uroczyście ochrzczony imieniem 'Królowej Warszawy’® 12 czerwca o godz. 12.00 w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska.

Rosa 'Królowa Warszawy'
Rosa 'Królowa Warszawy'
Fot. PTR

Królewska Wystawa Kwiatów łączyć będzie fascynację przyrodą i światem sztuki, a jednocześnie zwracać uwagę na ważkie kwestie, takie jak aktualne wyzwania związane ze zmianami klimatu czy wpływ dobrostanu natury na jakość naszego życia. Tematy przewodnie ekspozycji – róża i bioróżnorodność – posłużą za impuls dla artystycznej wyobraźni architektów krajobrazu, ogrodników i florystów, którzy połączą siły i talenty, by przestrzeń Arkad Kubickiego i ogrodów zamkowych wypełnić zachwycającymi instalacjami i kompozycjami roślinnymi.

Obcowanie z pięknem przyrody poddanym artystycznej pielęgnacji będzie okazją do odreagowania codziennego stresu, pobudzi zmysły i wyobraźnię, a także sprzyjać będzie refleksji nad naszym stylem życia w kontekście szacunku do natury i dbania o bioróżnorodność.

Arkady Kubickiego podzielone zostaną na strefy tematyczne, z których każda prezentować będzie nieco inne spojrzenie na relacje między przyrodą, sztuką i ekologią. Ogrody zamkowe z okazji wystawy również zyskają nową odsłonę – pojawią się w nich rzeźby, dekoracje różane i inne formy florystyczne oraz inne atrakcje dla dorosłych i dzieci.

Królewską Wystawę Kwiatów będzie można zwiedzać od 10 czerwca (czwartek) do 13 czerwca (niedziela) w godzinach 10.00–20.00.

Arkady Kubickiego – ekspozycja czynna w godzinach 10.00–20.00, bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie przed wejściem na wystawę lub online: https://bilety.zamek-krolewski.pl/

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – wstęp bezpłatny:

  • Cztery Żywioły i Dziewięć Muz – wystawa rzeźby ogrodowej i kompozycji florystycznych;
  • Strefy relaksu dla rodzin, specjalne atrakcje dla dzieci;
  • Królewska Trasa Ogrodowa - ścieżki dydaktyczne po Ogrodach Zamku Królewskiego;
  • Kino Letnie – projekcje filmowe w godzinach 20.30–22.00.

Wydarzenia towarzyszące:

12 czerwca 2021, godz. 11.15–22.00 – Uroczystość nadania imienia Róży ‘Królowa Warszawy’® - scena w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie między innymi Chrzest Róży – nadanie imienia róży ‘Królowa Warszawy’®, koncerty muzyki klasycznej, otwarcie Królewskiej Trasy Ogrodowej, wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Różanego (Królewski Ogród Doskonałości), konferencja „W zgodzie z naturą – wykłady i pokazy florystyczne, występ Grupy La Dance.

13 czerwca 2021, godz. 14.00–17.00 – Pokazy florystyczne i wykłady o tematyce ogrodowej - scena w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie.

12–13 czerwca 2021  zapraszamy do stoisk partnerów Królewskiej Wystawy Kwiatów, w ofercie między innymi produkty szkółek drzew i krzewów – ze szczególnym udziałem róż ogrodowych; zioła, byliny i kwiaty; sprzęt ogrodniczy, roboty koszące, nawozy i odzież ogrodnicza; kosmetyki i biżuteria kwiatowa; konfitury i inne przetwory. Poza możliwością zrobienia zakupów będzie można skorzystać z profesjonalnego doradztwa. 

Realizacja wystawy jest możliwa dzięki partnerom, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie  https://krolewska-wystawa-kwiatow.ogrody-krolewskie.pl/partnerzy 

Szczegółowy program na stronie: https://krolewska-wystawa-kwiatow.ogrody-krolewskie.pl/program.

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych z bieżącą ofertą!

https://www.youtube.com/ZamekKrolewski

https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa 

https://twitter.com/Zamek_Krolewski

    Więcej o:

Skomentuj:

Królewska Wystawa Kwiatów. „Muzeum w zgodzie z naturą”