Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kto odpowiada za zalanie mieszkania i szkody? Odszkodowanie za zalanie

MP

Zalanie mieszkania to jedna z najczęściej zgłaszanych szkód w blokach wielorodzinnych. Ustalenie przyczyny to jedyny sposób, aby określić, kto odpowiada za powstałe szkody i będzie zobowiązany do ich usunięcia. Co o zalaniu mieszkania mówią przepisy prawa?

Zalanie mieszkania
Zalanie mieszkania - kto odpowiada?
Shutterstock

Zalane mieszkanie - co dalej?

Zalane mieszkanie to duży kłopot, szczególnie gdy szkoda dotyczy więcej niż jednego lokalu. Gdy zalane są mieszkania powyżej pierwszej kondygnacji, najczęściej szkody powstają również w lokalach poniżej. W takiej sytuacji należy dokładnie ustalić przyczynę. Może się bowiem okazać, że za zdarzenie odpowiada nie sąsiad z góry, ale na przykład zarządca budynku.

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania – przepisy prawa

Zalanie mieszkania to problem prawny, który regulują dwa przepisy Kodeksu cywilnego - Art. 433 oraz Art. 415. Teoretycznie osoba, która spowodowała zalanie lokalu poniżej, jest zobowiązana do usunięcia szkody w mieszkaniu sąsiada. Kiedy jednak dochodzi do sporu sądowego, poszkodowany musi w sposób bezsporny wskazać przyczynę powstania szkody i ustalić winnego. Nie zawsze będzie to sąsiad — może to być choćby zarządca nieruchomości, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub producent urządzenia, którego wada doprowadziła do powstania szkody.

Ubezpieczenie mieszkania przewiduje wypłatę odszkodowania w zalanym lokalu, ale nie w mieszkaniu sąsiada. Taką rozszerzoną ochronę uwzględnia wyłącznie polisa z pakietem OC domu, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

W przypadku, gdy sąsiad zgłosił zalanie mieszkania u swojego ubezpieczyciela, to on wypłaci mu odszkodowanie za powstałą szkodę. Jednak kolejnym krokiem towarzystwa ubezpieczeniowego będzie wystąpienie do sprawcy z roszczeniem regresowym. Jeśli posiadasz OC, wystarczy, że podasz numer polisy i twój ubezpieczyciel przejmie roszczenie. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony zwrócić ubezpieczycielowi pieniądze za odszkodowanie dla sąsiada.

Zalanie mieszkania z instalacji wodno-kanalizacyjnej – przypisanie winy

Bardzo często przyczyną zalania mieszkania znajdującego się poniżej jest problem w instalacji wodno-kanalizacyjnej. W lokalu powyżej nie ma śladu wody, a u sąsiada z dołu już tak. Przeciek powstaje pomiędzy mieszkaniami, a jego przyczyną zawsze jest awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej. Błędem jest twierdzenie, że za każde tego typu zalanie odpowiada wspólnota mieszkaniowa. Kluczowe jest ustalenie miejsca przecieku, bo granica odpowiedzialności w tym przypadku przebiega bardzo wyraźnie. Za elementy w pionowej instalacji odpowiada spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. W sytuacji gdy przeciek powstał w rurach poziomych, wówczas odpowiedzialność spoczywa na właścicielu mieszkania z góry.

Kto odpowiada za zalanie mieszkania z instalacji grzewczej?

Co dzieje się w sytuacji, gdy przyczyną zalania mieszkania jest instalacja grzewcza? Tutaj nie ma rozgraniczenia na elementy wspólne i te, za które odpowiada właściciel lokalu. Za stan instalacji grzewczej, w tym kaloryfery, odpowiada wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli konserwację instalacji grzewczej wykonuje zarządca budynku, wówczas to on jest podmiotem odpowiedzialnym za ewentualne zalanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kto odpowiada za zalanie mieszkania i szkody? Odszkodowanie za zalanie