Kuchnia z płyty laminowanej
Planujesz remont kuchni i potrzebujesz nowych mebli? Pragniesz, aby były solidne, atrakcyjne wizualnie oraz funkcjonalne przez wiele lat, ale zastanawiasz się, jaki materiał będzie najlepszy do ich produkcji? Postaw na laminowane płyty i blaty kuchenne.
Aby meble kuchenne służyły przez wiele lat, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów. Warunki w kuchni bywają wymagające - szafki i szuflady są otwierane wielokrotnie w ciągu dnia, wokół płyty grzewczej panują wysokie temperatury, a przy zlewie występuje wilgoć. Aby zapobiec negatywnym skutkom tych czynników, warto zdecydować się na materiał wysokiej jakości, który wytrzyma codzienne, intensywne użytkowanie. Wybierzmy zatem solidne płyty laminowane, laminowane blaty kuchenne, blaty kompaktowe, laminaty HPL oraz płyty HDF. W jaki sposób można zastosować wymienione materiały?
Meble kuchenne - korpusy szafek
Podstawą mebli kuchennych są korpusy szafek - to na nich opierają się blaty, przymocowane fronty oraz zamontowane wyposażenie wewnętrzne. Płyty laminowane są doskonałym rozwiązaniem w tej kwestii. Dlaczego? Ponieważ są wytrzymałe i odporne na intensywne użytkowanie. Lista ich zalet jest imponująca. Jest to materiał łatwy do obróbki, który doskonale sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających projektach. Można je dopasować do różnych kształtów, na przykład do modnych łuków, poprzez przycinanie.
Płyty laminowane stanowią doskonałą alternatywę dla drogiego i nie zawsze dostępnego drewna. Jeżeli priorytetem jest dla nas ekologia, wybierzmy płyty laminowane powstające z surowców poddawanych recyklingowi lub z odpadów pozostałych po produkcji w innych gałęziach przemysłu drzewnego.
Inną zaletą płyt laminowanych jest ich szeroki wybór kolorów, wzorów i tekstur, co umożliwia dopasowanie do indywidualnego stylu kuchni. Można wybrać dekoracje naśladujące naturalne drewno, kamień, metal i inne materiały, co daje atrakcyjny wygląd bez konieczności wydawania pieniędzy na droższe opcje. Płyty laminowane są stosowane do tworzenia frontów kuchennych, więc mogą mieć różnorodne wzory - od tradycyjnego dębu lub orzecha, przez modne pastele, po stylowe czernie lub eleganckie marmury.
Trwały blat kuchenny
Powierzchnie blatów, najbardziej eksponowane w codziennym użytkowaniu, powinny charakteryzować się trwałością i łatwością w utrzymaniu czystości. Blaty laminowane są jednym z najpopularniejszych wyborów w projektowaniu kuchni, nie tylko ze względu na ich konkurencyjną cenę, ale i niezawodność. Laminowane powierzchnie są wytrzymałe i mogą być bezpiecznie używane w pobliżu palników i piekarników. Są również praktyczne i łatwe w codziennym czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z łagodnym detergentem, aby usunąć zabrudzenia. Nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, takich jak olejowanie czy polerowanie, które są konieczne w przypadku blatów drewnianych lub kamiennych. To oszczędność czasu i pieniędzy.
Marka Pfleiderer przygotowała różne opcje do wyboru:
- blaty laminowane o grubości 38 mm lub 28 mm,
- cienkie blaty UltraFit (jedynie 13 mm grubości), których bazą jest płyta konstrukcyjna P5 (nowość),
- cienkie (12 mm grubości) blaty Duropal Compact wykonane z laminatu wysokociśnieniowego z jednorodnym rdzeniem.
Blaty Pfleiderer można dopasować pod względem wzoru i koloru do frontów z płyty laminowanej i ścianek przyblatowych, co daje szerokie możliwości aranżacji. Jeśli zaś chodzi o dekory, jest w czym wybierać - od inspiracji najróżniejszymi gatunkami drewna oraz kamienia, poprzez wzory betonu i stali, po dekory tekstylne i fantazyjne.
Blat roboczy na szafce i na wyspie kuchennej
Jak więc wybrać blat, który będzie idealnie pasował do stylu kuchni i harmonijnie współgrał z meblami, jakby został wykonany na zamówienie? Blaty laminowane Pfleiderer o grubości 38 mm wspaniale uzupełniają kuchnie o rustykalnym, klasycznym lub angielskim charakterze. Jeśli preferujesz tradycyjne wzornictwo, jest to doskonały wybór. Natomiast w nowoczesnych aranżacjach, gdzie ważna jest lekkość, a często również minimalizm, doskonale sprawdzą się cienkie blaty Ultrafit lub eleganckie blaty Duropal Compact. Obie kolekcje są zgodne z najnowszymi trendami wzorniczymi i stanowią doskonałą alternatywę dla naturalnego kamienia lub konglomeratu.
Blaty UltraFit są wykończone obrzeżem ABS w kolorze powierzchni blatu, co nadaje im spójny i jednolity wygląd, doskonale imitujący naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno. Ze względu na dwustronne oklejenie dekoracyjnym laminatem są doskonałym wyborem do obudowy wysp kuchennych i blatów stołowych. Mogą być również wykorzystane jako okładziny ścienne, ścianki przyblatowe lub fronty meblowe (ze względu na ich grubość wynoszącą 13 mm). Blaty UltraFit są również niezwykle trwałe - są odporne na zarysowania, uderzenia, ścieranie oraz wilgoć, czyli na większość czynników, które mogą wystąpić przy codziennym użytkowaniu blatów kuchennych. Są to materiały, które świetnie sprawdzą się w różnych pomieszczeniach domowych. W porównaniu do blatów Duropal Compact, mają one białe, czarne lub szare rdzenie, co oznacza, że nie wymagają dodatkowego obrzeża, a ich grubość wynosi tylko 12 mm.
- Więcej o:
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie
Blaty robocze EGGER Signature Selection: estetyka i funkcjonalność w kuchni
Ekologiczne przechowywanie żywności: jak dbać o środowisko i zdrowie?
Trendy kuchenne 2024/2025