Lampka nocna w różnych aranżacjach
Lampka nocna ma dwa zadania: zapewnić wystarczającą ilość światła do wygodnego czytania i relaksu w sypialni, a jednocześnie idealnie wpasować się w jej wnętrze. Wybór odpowiedniego modelu może być trudny: musisz zdecydować o wysokości i wielkości lampy. Wybrać odpowiedni styl i nie przepłacić. Na szczęście istnieją podstawowe zasady projektowania i wyboru, które ułatwiają nam to zadanie.
Lampka nocna — ile lamp potrzebujesz?
Z reguły jedna lampa jest wystarczająca dla jednej osoby. Jednak w przypadku obszernej sypialni lub łóżka typu king-size, dwie lampy zapewnią optymalną równowagę światła i symetrii. Należy pamiętać, że nawet dwie lampy nie zapewnią wystarczającego oświetlenia całego pomieszczenia. Uzupełnij je żyrandolem, oprawami wpuszczanymi w listwy lub lampą podłogową.
Szerokość lampki nocnej
Częstym błędem w aranżacji wystroju sypialni jest wybór niewłaściwej wielkości lampy nocnej. Może być za mała lub za duża na szafkę nocną. Zastosuj tu „zasadę równowagi”: im szerszy materac, tym szersza szafka nocna. Im szerszy stolik nocny, tym szersza lampa na nim. Z grubsza przyjmuje się, że szafka nocna ma od jednej trzeciej do dwóch trzecich rozmiaru materaca, a lampka nocna ma jedną trzecią szerokości szafki nocnej, mierzonej w najszerszym miejscu mebla.
Wysokość lampki nocnej
Wybór ten jest szczególnie ważny dla tych, którzy lubią czytać przed snem. Przy czytaniu światło nie powinno świecić bezpośrednio w oczy i padać z góry, tworząc cień. Stolik nocny często ma taką samą wysokość jak łóżko (lub o różnicy kilku centymetrów). W tym przypadku obowiązuje zasada – wybieramy lampę o tej samej wysokości co szafka nocna plus dodatkowe 5-8 cm np. do szafki nocnej o wysokości 60 cm – odpowiednia będzie lampka o wysokości 65-68 centymetrów.
Gdzie umieścić włącznik do lamki nocnej?
Ważnym aspektem jest umiejscowienie włącznika. Aby go włączyć i wyłączyć, powinno wystarczyć wyciągnięcie ręki bez wstawania z łóżka. Idealna odległość przełącznika jest równa długości ramienia, która wynosi średnio od 55 do 70 centymetrów. Dobrym wyborem są lampki, których włącznik jest zainstalowany bezpośrednio na kablu, co jest znacznie wygodniejsze.
Oświetlenie — cień światła
Klosz odpowiedniej wielkości równoważy lampę. Zasadniczo wysokość klosza powinna wynosić około dwóch trzecich wysokości korpusu oprawy, licząc od podstawy do oprawki. Szerokość klosza powinna być około dwukrotnie większa od szerokości podstawy. Aby wygodnie czytać przed snem, podstawa klosza powinna znajdować się mniej więcej na tym samym poziomie, co oczy, gdy siedzisz w łóżku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest kolor abażuru. Białe lub inne jasne odcienie przepuszczają maksimum światła, ale kolorowe to świetny sposób na dodanie jasnego i niecodziennego akcentu do wnętrza. Możesz też kupić abażur osobno, jeśli stary stracił swój wygląd lub po prostu ci się znudził.
Styl lampy nocnej do sypialni
Najważniejsze jest, aby lampa pasowała do ogólnego wystroju wnętrza i podkreślała jego indywidualność. Jeśli chodzi o ogólne zasady, to do poszczególnych stylów pasują następujące modele lampek nocnych:
- Hi-tech: modele ze szkła i chromu, bez dodatkowego wystroju.
- Klasyka: abażury z tkaniny, bogate zdobienia w postaci zawieszek.
- Country: drewniana rama, solidność i klosz wykonane z naturalnych materiałów.
- Nowoczesny: niezwykłe kształty, niezwykłe materiały, odważne kolory.
- Orientalny: soczyste barwy, luksusowe błyszczące elementy i zaokrąglone kształty.
Jak wybrać idealną lampkę nocną? Na co zwrócić uwagę?
Istnieje jeszcze kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Są to:
- Temperatura barwowa — najlepsza temperatura barwowa do nauki to neutralna lub ciepła, ponieważ pomaga się skupić. Do czytania powinniśmy wybrać neutralną temperaturę barwową, a nocą zdecydowanie przestawić się na barwę ciepłą (żółtą) i w miarę możliwości przyciemnić promień światła. Pomoże nam się to wyciszyć i przygotować do nocnego wypoczynku.
- Strumień światła — mierzony w lumenach (lm); im wyższa wartość, tym silniejsze światło. Powinniśmy wybrać lampy o mocy od 200 do 500 lumenów, mocniejsze światło będzie zdecydowanie za ostre.
- Wskaźnik oddawania barw (Ra) — czy kiedykolwiek kupiłeś pomarańczową bluzkę, a potem jej kolor zmienił się w czerwień lub malinowy róż? Jest to wskaźnik oddawania barw wyrażony parametrem Ra. Jego wartość, może wynosić od 1 do 100, a im jest niższy, tym większe prawdopodobieństwo zniekształcenia kolorów. Wskaźnik oddawania barw powinien być równy 80 lub wyższy. Jest to ważne podczas czytania.
- Migotanie światła — migotania światła nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Powoduje jednak zmęczenie oczu, a nawet bóle głowy. Wiele źródeł światła LED wyposażonych jest w sterowniki o bardzo wysokiej częstotliwości, które zapewniają brak migotania (na opakowaniu ikona CC/IC). Wybierajmy tylko żarówki renomowanych producentów – choć mogą być droższe, to wytwarzane przez nie światło jest bezpieczniejsze dla oczu.
- Więcej o: