Meble z drewna konopnego na ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL
W tym roku w trakcie Łódź Design Festival można było zobaczyć wystawę prezentującą potencjał konopi włóknistych, lnu i innych roślin włóknistych, które można wykorzystać w produkcji mebli, materiałów budowlanych i wykończeniowych do wnętrz, a także żywności, tekstyliów i nutraceutyków. Ekspozycję opracowała grupa Green Lanes we współpracy z Husarska Design.
Rośliny jednoroczne stanowią idealny surowiec dla przyszłości opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju i cyrkularności. Wystawa Re-Hemptation w ramach Łódź Design Festival ukazała szeroką gamę zastosowań konopi i lnu, m.in. w sektorze drzewnym, w produkcji żywności, białka i innych produktów konsumpcyjnych. Re-Hemptation to dzieło Jadwigi Husarskiej i jej zespołu z Husarska Design Studio. Współorganizatorem wystawy była spółka Green Lanes, skupiająca marki The True Green, Green Lanes Proteins, Hempeat oraz East Hemp Agriculture.
- Uczestnicy wystawy mogli m.in. poznać nasze innowacyjne produkty zastępujące drewno lite w meblarstwie – mówi Piotr Pietras, prezes Green Lanes. - Husarska Design Studio zaprojektowało pierwsze meble z tarcicy konopnej - to stół Hempden i ławka Hempsquare. Modele mieliśmy już okazję prezentować m.in. podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Re-Hemptation to doskonała propozycja dla architektów i projektantów – dodaje Jadwiga Husarska-Sobina z Husarska Design Studio. - Wytworzona przez The True Green tarcica konopna może zastąpić drewno lite w meblarstwie i my prezentujemy pierwsze modele wykorzystujące ten rewolucyjny materiał. To także propozycja dla opiniotwórców oraz szerokiej publiczności zainteresowanej zrównoważonym rozwojem, ekologią i innowacjami. Wierzymy, że Re-Hemptation będzie inspirować do dalszych poszukiwań oraz rozwijania innowacji opartych na ekologicznym podejściu. Ufamy, że zmieni postrzeganie konopi i lnu, wspierając rozwój zrównoważonych rozwiązań dla naszej planety.
Co oznacza RE-HEMPTATION?
Re-Hemptation to połączenie dwóch słów: "re-" (odnawianie, przywracanie) i "hemptation" (od ang. hemp - konopie). W kontekście odnowy środowiska nazwa ekspozycji odnosi się zatem do koncepcji przywracania równowagi i odbudowy środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie konopi włóknistych i innych roślin włóknistych. Konopie wykazują potencjał do poprawy jakości gleby, oczyszczania wód i redukcji zanieczyszczeń atmosferycznych, co przyczynia się do odbudowy ekosystemów.
Nazwa sugeruje również rehabilitację roślin, w tym konopi włóknistych, które są wykorzystywane jako ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych materiałów. Poprzez promowanie korzystania z tych roślin wystawa stawia na ochronę i odbudowę różnorodności biologicznej oraz przywracanie naturalnych procesów i cykli w ekosystemach. W aspekcie zrównoważonego rozwoju Re-Hemptation nawiązuje również do idei zrównoważonego rozwoju, w którym innowacje i nowe materiały, takie jak konopie, odgrywają kluczową rolę.
- Więcej o:
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?
Salone del Mobile 2024: Paged Meble w aranżacjach Mai Ganszyniec
IKONY TRŁ: 50 polskich twórców ze specjalną nagrodą na 10-lecie Targów Rzeczy Ładnych
Polski design na prezent - inspiracje
Modern classic: uchwyty do drzwi i mebli marki PAP DECO