Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mur jedno- czy trójwarstwowy: które rozwiązanie wybrać?

sponsorowany

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu wielu osób. Jednym z kluczowych wyborów, przed którym stają inwestorzy, jest decyzja o rodzaju konstrukcji ścian zewnętrznych. Na rynku dostępne są różne technologie, w tym mur jedno- i trójwarstwowy, a wybór ten ma istotne znaczenie zarówno dla kosztów budowy, jak i dla komfortu użytkowania budynku. Każda z technologii ma swoje zalety, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Mur jedno- czy trójwarstwowy - które rozwiązanie wybrać?
Mur jedno- czy trójwarstwowy - które rozwiązanie wybrać?
Allison H. Smith/Shutterstock

Ciepło, które gromadzi się we wnętrzach domu, ucieka z niego na kilka sposobów. Jednym z nich są ściany zewnętrzne, które mogą "wypuszczać" nawet pomiędzy 20 a 30 proc. ciepła. Redukcja strat ciepła przez ściany zewnętrzne ma kluczowe znaczenie dla poprawy efektywności energetycznej budynku, obniżenia kosztów ogrzewania i poprawy komfortu termicznego mieszkańców. 

To, jak ciepła jest dana ściana zewnętrzna, określa współczynnik przenikania ciepła U - ściana jest tym cieplejsza, im ten współczynnik jest niższy. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych od 2021 roku wartość ta powinna plasować się na poziomie 0,20 W/(m²·K). Można ją uzyskać zarówno stosując jednowarstwową technologię wznoszenia ścian zewnętrznych, jak i trójwarstwową.

Nowoczesna ceramika budowlana - dobry wybór

Wszystko jest uzależnione od wyboru odpowiednio ciepłych materiałów i starannego wykonania - dzięki nim będziemy mieć pewność, że ściany naszego domu będą nie tylko ciepłe, ale i wytrzymałe oraz zdrowe. Takie wymagania spełnia nowoczesna ceramika budowlana.

Firma ZCB Owczary oferuje ceramiczne materiały budowlane, które mogą być stosowane zarówno do budowy murów jednowarstwowych, jak i trójwarstwowych. Nowoczesna linia produktów TERMOton wyróżnia się na tle konkurencji doskonałymi parametrami. Pustaki z tej oferty cechują się bardzo niską gęstością objętościową, jednocześnie zachowując wysoką wytrzymałość. Zapewniają znakomite właściwości cieplno-wilgotnościowe, akumulacyjne i izolacji akustycznej, a także paroprzepuszczalność oraz parochłonność.

TERMOton DIAMENT PLUS
TERMOton DIAMENT PLUS
www.owczary.pl

Mur jednowarstwowy - łatwa i szybka budowa

Mur jednowarstwowy to ściana zewnętrzna budynku składająca się z jednej warstwy materiału. To rozwiązanie relatywnie proste i szybkie w realizacji, dedykowane inwestorom, dla których niezwykle istotne są prostota konstrukcji i całego procesu budowy oraz czas - a dokładniej jego zaoszczędzenie.

Zastosowanie nowoczesnej ceramiki poryzowanej do murowania ścian zewnętrznych sprawia, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowego ocieplenia. Mur po obu jego stronach wykańcza się na przykład tynkiem cienkowarstwowym.

Jednocześnie mur jednowarstwowy jest najtańszym rozwiązaniem, a to ze względu na mniejszą ilość użytych materiałów i krótszy czas pracy. Ścianę w tej technologii wznosi się z pustaków o niskiej masie i wyjątkowo wysokiej dokładności wymiarowej. Ponadto do wykonania spoin stosuje się cienkowarstwowe zaprawy klejowe.

Mur jednowarstwowy zajmuje mniej miejsca, co może być istotne na małych działkach, gdzie każdy metr kwadratowy jest cenny. Technologia ta jest mniej skomplikowana, a to z kolei zmniejsza ryzyko powstawania błędów wykonawczych.

Produkty TERMOton na Targach BUDMA 2024.
Produkty TERMOton na Targach BUDMA 2024.
www.owczary.pl

Mur trójwarstwowy - solidny i najcieplejszy

To najbardziej tradycyjna metoda stawiania ścian zewnętrznych z wykorzystaniem ceramiki budowlanej. Ta technologia wiąże się z dłuższym czasem realizacji niż ma to miejsce w przypadku stawiania ścian jednowarstwowych - wymaga też od wykonawców większego zakresu umiejętności. 

Mur trójwarstwowy składa się z trzech warstw: nośnej, izolacyjnej i oporowej. Warstwa nośna może być wykonana z ceramiki, izolacyjna to najczęściej styropian lub wełna mineralna - stosowana o wiele rzadziej ze względu na wymaganą precyzję w układaniu i konieczność zachowania pomiędzy nią a warstwą elewacyjną szczeliny powietrznej dla odprowadzenia ewentualnej wilgoci. Warstwę oporową takiej ściany stanowi z kolei cegła klinkierowa, płytki elewacyjne lub tynk.

ZCB Owczary oferuje trzy systemy murów trójwarstwowych:

  • system TERMOton S-48 (współczynnik przenikania ciepła 19 W/m2K),
  • system TERMOton S-52 (współczynnik przenikania ciepła 19 W/m2K),
  • system TERMOton S-56 (najniższy współczynnik przenikania ciepła 0,18 W/m2K).

W ich skład wchodzą: warstwa wewnętrzna z pustaków o grubości 25 lub 29 mm, zewnętrzna z pustaków o grubości 8 lub 11 mm oraz środkowa warstwa docieplenia o grubości 150 mm. 

Zalety muru trójwarstwowego przy udziale systemów  S-48, S-52 i S-56

  • najlepsza izolacyjność cieplna i akustyczna,
  • zwiększona odporność na ogień,
  • wyższa zdolność do utrzymywania zdrowego mikroklimatu w domu,
  • nieograniczone możliwości wykończenia elewacji,
  • atrakcyjna cena (przy odpowiedniej konfiguracji materiałów).

Które rozwiązanie wybrać?

Decyzja o wyborze muru jedno- lub trójwarstwowego zależy od wielu czynników. Jeśli priorytetem jest szybka budowa i niższe koszty, mur jednowarstwowy może być odpowiednim wyborem. Jednak dla osób ceniących długoterminowe oszczędności na ogrzewaniu, lepszą izolację termiczną i akustyczną oraz estetykę elewacji, mur trójwarstwowy będzie lepszym rozwiązaniem.

Dokonując wyboru technologii, warto skorzystać z szerokiej oferty wyrobów ceramicznych ZCB Owczary, w której znajdziemy nowoczesne pustaki i systemy ścian TERMOton. Produkty te pozwolą inwestorowi na zrealizowanie budowy dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb i wymagań. Oprócz wysokich parametrów izolacyjnych i akumulacyjnych wyróżniają się konkurencyjną ceną oraz zapewniają szybkie i tanie wznoszenie ścian.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mur jedno- czy trójwarstwowy: które rozwiązanie wybrać?