Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Murale na klatkach schodowych

red.

Pracownia Muralist ozdobiła klatki schodowe kompleksu Woronicza Qbik street-artowymi muralami

Coraz częściej powstają nowoczesne budynki mieszkalne zachwycające architekturą. Wszystko wydaje się być dopracowane w najmniejszym szczególe -  eleganckie korytarze, piękne windy, zadbane podwórka, posadzki wykonane z najlepszych materiałów. Klatki schodowe wydają się jednak być nadal traktowane po macoszemu. Inaczej jest na warszawskim osiedlu Woronicza Qbik, w którym ściany klatek schodowych pracownia Muralist zmieniła w street-artowe murale. Inspiracją dla zespołu muralistów pod kierunkiem Michała Stachyry były przestrzenie samego Qbika - surowa prostota i duch twórczej wolności, kojarzony z pierwszymi nowojorskimi loftami z lat 60. ubiegłego wieku, które powstawały w opuszczonych budynkach postindustrialnych właśnie jako przestrzenie do mieszkania i sztuki.

Pomalowano w sumie 350 ścian o łącznej powierzchni ok. 3000 m2. Każda z 11 surowych, betonowych klatek schodowych została opracowana według własnego tematu przewodniego. Na ścianach dwóch klatek schodowych i holi windowych znajdziemy inspirowane amerykańskim pop-artem motywy bliskie malarstwu Roya Lichtensteina, które tworzą rozpięty na 14 pięter komiks. Na innych ścianach powstały zestawienia prostych form i podstawowych barw w stylu Pieta Mondriana, a w jednej z klatek - malunki inspirowane abstrakcyjną twórczością Joana Miró kojarząca się z dziecięcymi rysunkami.

Trzy klatki schodowe prezentują typowo street-artowe murale z motywami industrialnymi - tryby i maszyny wymalowane w technice graffiti świetnie współgrają z klimatem Qbika, a w malunki doskonale wpasowane zostały oznaczenia pięter z ciekawym krojem czcionek współgrającym z ich stylem. Na zasadzie kontrapunktu do „przemysłowej” stylistyki w innym miejscu pojawia się subtelny motyw brzóz i wzlatujących ptaków.

    Więcej o:

Skomentuj:

Murale na klatkach schodowych