Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najważniejszy jest umiar - o luksusowym apartamencie w Londynie

Patrycja Zaczyńska

Patrycja Zaczyńska, projektantka luksusowych wnętrz i budynków a także założycielka międzynarodowej pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD o tym, co w projektowaniu najważniejsze.

Projektowanie wymaga stworzenia odpowiedniej bazy, silną podstawę tworzą konsekwencja, właściwie dobrane detale oraz ciekawe zestawienia materiałów wykończeniowych.  Najważniejsze jednak jest zachowanie balansu podczas tworzenia kompozycji zestawianych ze sobą materiałów. Wyważenie, zachowanie umiaru w trakcie doboru finalnych wykończeń ma wpływ na efekt końcowy.

Dobór materiału powinien być w pełni przemyślany i uzależniony od formy detali, w których planowane jest ich zastosowanie.  Detale małej skali wymagają zupełnie innego podejścia niż większe powierzchnie. Ważnym czynnikiem jest też ich umiejscowienie w przestrzeni, czy mamy do czynienia z płaska nawierzchnią, czy też jest to element rozbudowany w przestrzeni.

Należy także zwrócić uwagę na to jak wybrane wykończenie pochłania, tłumi  bądź też odbija światło, gdyż światłocienie staną się częścią projektu. Mając tego świadomość możemy stworzyć ciekawszy pełny elegancji projekt, spełniający nasze oczekiwania.
Zestawianie materiałów wymaga dużej wrażliwości, którą należy ćwiczyć, tak aby z czasem wykształcić własne sposoby i techniki, które przełożą się na tworzoną w danej sferze atmosferę.

Zdjęcie przedstawiające ujęcie salonu pokazuje jak działają właściwie zestawione materiały. Szara ściana stanowiąca tło dla eleganckiej minimalistycznej ekspozycji grafiki została zaplanowana z użyciem szlachetnego gresu w szlachetnej teksturze. Dodatkowo dla złamania symetrii, zaprojektowano biały podkład rozbudowany kubaturowo, który poprzez grę światła i cienia przyciąga uwagę odbiorcy oraz pełni funkcje odprowadzenia spalin z kominka i kryje w sobie głośniki. Usytuowany poniżej element kamiennego kominka wykonanego z kamienia kompozytowego także w odcieniu szarości,  jednak już w satynowej odsłonie bez teksturowania. Podobny materiał przedstawiony w zupełnie odmienny ujęciu, zapewnia kontrast zaplanowany dla nadania wnętrzu niepowtarzalnego smaku i uroku.

Kolejnym istotnym aspektem w aranżacji tego wnętrza są tkaniny zastosowane do tapicerowania kanapy. Ciemne, kontrastowo dobrane kolory podkreślają wyrazistość form, linii oraz wykorzystanych materiałów. Matowe tkaniny utrzymane w monochromie o delikatnie odmiennej intensywności redukują ilość odbić skupiając uwagę osoby przebywającej w pomieszczeniu na chromowanych oraz szklanych elementach. Skala oraz czerń zasłon dramatycznie podkreśla wysokość wnętrz, pięknie domykając kadr, podobnie jak biblioteka wykonana w naturalnej dębowej okleinie barwionej na grafit.
W tym konkretnym przypadku zwieńczeniem w procesie projektowania wyjątkowej przestrzeni jest odrestaurowana stolarka okien o wypracowanej formie ozdobnych paneli, która tworzy rodzaj portalu rozświetlającego przestrzeń wnętrza.

Zróżnicowanie tekstur oraz kolorów ukazuje dynamiczny kontrast pomiędzy powierzchnią puszystego, delikatnego dywanu, a ostrymi liniami stołu. Można zaobserwować jak właściwie dobrane w proporcjach, pełne elegancji formy oraz wykończenia współgrają ze sobą tworząc pełne uroku domowe wnętrze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najważniejszy jest umiar - o luksusowym apartamencie w Londynie