Napisy na ścianę — jak dopasować je do wystroju wnętrza? Jak zrobić napis na ścianie?
Moda na dekorowanie ścian mieszkań cytatami i napisami pojawiła się już w latach 60. ubiegłego wieku, ale w ostatniej dekadzie napisy na ścianie w pokoju stały się szczególnie chętnie wykorzystywane do dekoracji.
Napisy na ścianę
Wybierając jeden lub drugi projekt, chcesz stworzyć z jego pomocą wyjątkowe wnętrze. Wiele czasu poświęca się temu, aby salon czy kuchnia stały się odzwierciedleniem gustów, aspiracji i osobowości właścicieli.
Możesz osiągnąć upragniony cel na różne sposoby. Najczęściej na ratunek przychodzą różne dekoracje: przedmioty artystyczne, tekstylia, naczynia, lampy. Ale ostatnio udekorować salon czy sypialnie można również za pomocą napisów. Mogą one:
- Dekorować wolną ścianę i podzielić pomieszczenie na strefy.
- Podkreślić wybrany styl wnętrza.
- Służą jako akcent, pomagając podkreślić styl pomieszczenia.
Rodzaje napisów na ścianę
Możesz kupić gotowy napis dekoracyjny, zamówić swój ulubiony cytat lub wykonać go samodzielnie z improwizowanych materiałów. Każdy materiał nadaje się do pracy, o ile nam się podoba i jest zgodny ze stylem pomieszczenia. Powszechne są następujące rodzaje dekoracji:
- Ten, który jest nakładany bezpośrednio na ścianę. Do stworzenia napisu wykorzystaj farby, winylowe litery samoprzylepne lub gotowe naklejki z cytatem, markery permanentne.
- Ten, który przykleja się do ściany. Zawiera gotowe szyldy z tekstem, a także cytaty wykonane z różnych materiałów: metalu, drewna (sklejki), tkaniny, plastiku. Napisy do wnętrza mogą mieć objętość. Wystrój 3D można wykonać własnymi rękami z pianki, drewna, drutu lub tkaniny.
- Najczęściej litery są nakładane za pomocą farby lub markera. Jest to najtańsza opcja dekoracji ścian. Zwłaszcza jeśli możesz pochwalić się pewną ręką, dobrym okiem i wyczuciem stylu, który pozwala wybrać odpowiednią czcionkę i kolor liter. Farba akrylowa nadaje się idealnie do tej pracy, szybko schnie i jest bezpieczna dla zdrowia.
Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności artystycznych, możesz zaprosić projektanta lub artystę. Napis zostanie wykonany profesjonalnie, co jednak wpłynie na koszt wystroju. Tańszym sposobem jest użycie szablonu. Jest kupowany jako gotowy lub wykonany samodzielnie, co zajmie trochę czasu.
Napisy na ścianie — rodzaje dekoracji
Popularnym sposobem na udekorowanie ściany jest zakup gotowych oprawionych napisów. To łatwiejsze i szybsze niż malowanie ściany lub wycinanie szablonów. Aby stworzyć wystrój, nie trzeba stosować gwoździ. W przypadku lekkiej ramy wystarczy taśma dwustronna lub plastikowy system mocowania.
Osobnym rodzajem są napisy świetlne. Dekoracje LED lub neonowe można zamówić w wyspecjalizowanej firmie. Napisy wykonane z elektrycznej girlandy wyglądają spektakularnie i romantycznie.
Osobną kwestią są napisy w stylu retro. Idea zdobienia ścian hasłami rozkwitła w Paryżu w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy to ukształtował się tam awangardowy ruch lettryzmu. Takie tapety vintage z tekstem są nadal popularne, łatwo je znaleźć w każdym dość dużym specjalistycznym sklepie.
Kolekcje tapet artystycznych są zróżnicowane pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Piękne napisy na ścianach, wykonane na tapecie, nadają się do dekoracji każdego pomieszczenia.
Styl pomieszczenia
Wydruki w języku angielskim lub francuskim sprawdzą się we wnętrzach w stylu vintage, w tym w stylu shabby chic, prowansalskim, art déco. Szczególnie oryginalnie będzie wyglądać powierzchnia przypominająca wyblakły, lekko żółtawy papier. W przypadku wystroju w stylu vintage odpowiedni jest również motyw wycinków z gazet lub pasków z gazet. Do minimalistycznego wnętrza wybierz wzór z czcionkami o prostych konturach, bez frywolnych ozdób. Paleta kolorów powinna być prosta: połączenie bieli z szarością lub czernią.
W nowoczesnym wnętrzu zaakcentowaną ścianę zdobić może tapeta z dużymi drukowanymi literami - idealne rozwiązanie do loftu lub nowoczesnego pokoju.
Napisy ścienne, które się zmieniają
Wiele osób boi się takich dekoracji, ponieważ obawiają się, że każdy, nawet genialny cytat czy fraza motywacyjna, prędzej czy później im się znudzi. Na szczęście jest kilka sposobów rozwiązujących ten dylemat:
- Pióro kulkowe (uchwyt ścienny) z papierem kraft. Wygląda stylowo i pozwala zapisać nie tylko dzisiejsze menu, notatki i listę zakupów, ale także przelać swój nastrój, inspirujące pomysły i codzienne radości życia. Takie tablice można powiesić nie tylko w kuchni, ale również w sypialni, biurze czy salonie.
- Tablica łupkowa (kredowa). Pomaga także aktualizować wnętrze tak często, jak chcesz, a producenci oferują szeroki wybór kształtu, rozmiaru i grubości modeli. Tablica łupkowa idealnie sprawdzi się w pokoju dziecinnym czy kuchni, gdzie można z niej zrobić np. część fartucha.
- Tablica magnetyczna. Składa się z czarnej lub białej powierzchni magnetycznej oraz zestawu liter, cyfr i znaków. Możliwości nie są nieograniczone, ale można ją wykorzystać do napisów w kuchni.
Uwzględnij charakter pomieszczenia
Wybierając tą opcję dekorowania, warto wziąć pod uwagę nie tylko styl pomieszczenia, ale także jego przeznaczenie. Wystrój ten jest odpowiedni w przestrzeni każdego pomieszczenia, jeśli wybierzesz odpowiedni materiał, styl i rozmiar.
- Pokój dzienny. W klasycznym wnętrzu odpowiednie są obrazy z napisami, frazy lub pojedyncze słowa.
- Sypialnia. Napisy powinny być w kojących kolorach i umieszczone u wezgłowia łóżka lub na przeciwległej ścianie. Treść może być komplementem, wyrazem motywacji lub po prostu życzeniem na dzień dobry - wszystkim, co dodaje energii na cały dzień.
- Pokój dla dzieci. Jasny i wesoły alfabet pomoże maluchom się rozwijać, a nastolatek doceni nazwę swojego ulubionego zespołu na ścianie. W każdym wieku sprawdza się tablica kredowa.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach