Przewodnik po sprzęcie ogrodowym
Mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia, wiosenne przygotowania ogrodu do sezonu będą prawdziwą przyjemnością – prace wykonamy i szybciej, i skuteczniej.
Narzędzia ręczne
Do tej grupy zaliczymy np. grabie, piły ogrodnicze, szpadle, szufle, motyki, łopatki i łopaty, sekatory oraz inny drobny sprzęt tego typu. Narzędzia te są niezbędne do wykonywania wielu codziennych prac na działce i w ogrodzie, np. grabie są potrzebne niemal przez cały rok (to w zasadzie podstawowe narzędzie ogrodnika). Świetnie sprawdzą się w pielęgnacji grządek i rabat, służą do grabienia liści i pozostałych odpadów ogrodowych, możemy też nimi wyrównać i spulchnić podłoże. Z kolei nożyce czy sekatory (jednoręczne albo dwuręczne) pozwolą na estetyczne i równe przycięcie gałęzi i krzewów. Takie zabiegi sprawią, że nasze rośliny będą wytwarzać nowe, zdrowe pędy – przycięte pędy krzewów wypuszczą kwiaty, a drzewa szybko zaowocują. Na rynku znajdziemy także nożyce w wersji teleskopowej z wielostopniową regulacją, które umożliwiają cięcie wyżej położonych gałęzi w koronie drzew, bez konieczności wspinania się (ostrza sekatorów i nożyc powinny być zabezpieczone specjalną powłoką, wówczas łatwiej będzie je konserwować i czyścić). Do pielęgnacji trawnika również mamy wielu „pomocników”, np. w postaci akumulatorowych nożyc do przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach. Jeśli dopiero jesteśmy na etapie zakładania trawnika, pomyślmy o zakupie siewnika – dzięki niemu równomiernie rozprowadzimy nasiona traw, urządzenie to może posłużyć nam również jako rozsiewacz nawozu.
Do prac porządkowych i pielęgnacyjnych (szczególnie do usuwania większych chwastów) przyda się motyka. Choć to niepozorne narzędzie, warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonane. Motyki w całości zrobione ze stali są odporne nawet na najsilniejszy nacisk, z kolei aluminiowe często dodatkowo mają miękkie uchwyty, co przekłada się na komfort pracy. W małych ogródkach i do rabat kwiatowych zamiast klasycznej lepiej wybrać ogrodniczą – jest znacznie mniejsza. Przy drobnych pracach w ogrodzie sprawdzi się też siekiera. Może to być model „zwykły” – ciesielski lub nieco bardziej „zaawansowany”, przeznaczony np. do rozłupywania drewna. Warto zdecydować się na model z młotem i trzonkiem z wytrzymałego włókna szklanego. Zwróćmy uwagę na rękojeść – nie może ślizgać się w dłoni.
Kompletując narzędzia, wybierajmy te, które mają ergonomiczny kształt (gwarantują właściwą postawę podczas pracy), są lekkie, poręczne, wygodne, a do ich wykonania zostały użyte materiały wysokiej, jakości. Takie narzędzia posłużą nam więcej niż jednej sezon ogrodowy i zapewnią maksymalny komfort pracy.
Maszyny ogrodnicze
To już nieco większe sprzęty, ale powinni sobie z nim poradzić zarówno okazjonalni ogrodnicy, jak i profesjonaliści. Są niezwykle przydatne do prac ogrodowych i pielęgnacji terenów zielonych.
Kosiarki. To jedne z najpopularniejszych maszyn ogrodowych. W zależności od powierzchni koszenia możemy zdecydować się ma model elektryczny albo spalinowy. Spalinowy doskonale sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni, dobrym wyborem będzie model wyposażony w kosz, do którego zasysane są ścięte źdźbła. W innej sytuacji (mniejszy ogród) w zupełności wystarczy nam kosiarka elektryczna – pamiętajmy jednak, że ogranicza nas wówczas długość kabla. Alternatywą mogą być kosiarki akumulatorowe – są ciche, mocne, równie wydajne i nie potrzebują dodatkowego źródła prądu, po naładowaniu akumulatorów pracują zwykle ok. 50 minut. Zarówno modele spalinowe, jak i elektryczne oraz akumulatorowe mają wiele funkcji i udogodnień, dzięki którym ich obsługa i użytkowanie są łatwe i komfortowe. Obecnie oferowane urządzenia są lekkie, zwrotne i łatwo można nimi manewrować. Zwykle mają kilkustopniową centralną regulację wysokości koszenia, która zapewnia precyzyjne cięcie trawnika na wybraną długość oraz pojemny kosz na trawę. Do wyboru mamy kosze materiałowe – lekkie i zajmujące mało miejsca po demontażu i te wykonane z tworzywa sztucznego, które z kolei łatwiej się czyści. A najnowsze modele są wyposażone w bardzo praktyczny wskaźnik informujący o napełnieniu kosza.
Coraz częściej spotkamy też kosiarki z systemem mulczowania – jest to zabieg polegający na rozdrobnieniu skoszonej trawy i pozostawieniu jej na glebie, gdzie ulega ona rozkładowi, dostarczając składników pokarmowych.
Wybierając kosiarkę, zwracajmy uwagę na jej wyposażenie i jakość wykonania. Ważny jest też napęd i sposób jego włączania (niektórzy preferują elektryczny rozrusznik, gdyż nie mogą lub nie chcą dokonać rozruchu kosiarki poprzez ręczne szarpanie linki) oraz moc silnika. Z tym ostatnim parametrem wiąże się szerokość koszenia. Im większa szerokość koszenia, tym większa moc silnika. Kosiarki o większej szerokości roboczej szybciej skoszą trawnik niż te o mniejszej szerokości. Jest to dla nas duże udogodnienie, ponieważ nie musimy wkładać aż tyle wysiłku w pracę.
Kosy i podkaszarki. Kosy i podkaszarki – podobnie jak kosiarki – oferowane są jako urządzenia elektryczne (zasilane z gniazdka sieciowego) i spalinowe, możemy też wybrać model akumulatorowy.
Kosy spalinowe (czasem zamiennie określa się je jako podkaszarki spalinowe) świetnie sprawdzą się na rozległych terenach, w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, bez problemu skosimy nimi większą powierzchnię, a także gąszcze niedostępne dla tradycyjnej kosiarki. Kupując kosę spalinową, zapytajmy sprzedawcę o kilka ważnych kwestii – o moc silnika, szerokość cięcia oraz o rodzaj układu tnącego – wszystkie te parametry musimy odnieść do wielkości oraz ukształtowania terenu, który będziemy kosić. Jeśli chodzi o moc silnika, to w mniejszych ogrodach wystarczy nam urządzenie o mocy 500 W, na trudniejszym, większym terenie lepiej sprawdzi się kosa o mocy od 1000 do 1500 W. Decydując się na odpowiedni układ tnący, mamy do wyboru żyłkę lub tarczę tnącą. Na to, jaki układ ostatecznie wybierzemy, powinien mieć wpływ głównie stopień skomplikowania prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Odnośnie szerokości cięcia, to przy mniejszych trawnikach powinny dać sobie radę kosy, których szerokość cięcia nie przekracza 30 cm, większa szerokość – powyżej 38 cm – sprawdzi się na trudniejszych, gęściej zarośniętych terenach. Generalnie trzeba pamiętać o tym, że im większy posiadamy teren, tym większy powinien być każdy z tych parametrów – przekłada się to na szybkość i efektywność skoszenia danej powierzchni. Sprawdźmy także, czy urządzenie wyposażone jest w szelki (to wbrew pozorom ważny element dla naszej wygody i zdrowia, ze względu na to, że kosy spalinowe są dość ciężkie).
Natomiast wykaszarki akumulatorowe i podkaszarki elektryczne stosowane są raczej do sporadycznych prac w przydomowych ogródkach, do koszenia krawędzi trawnika czy innych trudno dostępnych miejsc wokół drzew, ścieżek czy krawędzi murków. Są poręczne, przeważnie mają niedużą wagę i łatwo je obsługiwać.
Inne narzędzia do ogrodu
Do tej grupy zaliczamy między innymi wszelkiego rodzaju elektronarzędzia, wśród których na szczególną uwagę zasługują nożyce ogrodowe. Ten sprzęt z pewnością docenią ci właściciele ogrodów, którzy mają na swoim terenie zieloną ścianę – żywopłot.
Tak, jak w przypadku innych narzędzi czy urządzeń ogrodowych, zasada wyboru konkretnego modelu jest podobna – w niewielkim ogrodzie z niewysoką roślinnością wystarczą nożyce mechaniczne – akumulatorowe lub zasilane sieciowo. Możemy też ciąć ręcznie, ale wadą nożyc ręcznych jest mała wydajność pracy i duże obciążenie fizyczne. W większym ogrodzie lub na działce, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony, lepszą decyzją jest zakup nożyc spalinowych.
Decydując się na ich zakup najpierw powinniśmy określić zieleń znajdującą się w naszym ogrodzie pod kątem rodzaju roślinności i jej gabarytów oraz grubości gałęzi, które będą ewentualnie przycinane. Ułatwi nam to dobór odpowiedniej mocy nożyc – im większa moc, tym płynniejsze i bardziej pewne cięcie.
Automatyczne kosiarki do trawy
W dobie mody na „smart” również producenci sprzętu ogrodniczego wprowadzają urządzenia do automatycznej i zdalnej obsługi ogrodu. Wystarczy do tego celu tablet lub smartfon i odpowiednia aplikacja. Takie inteligentne urządzenia to ogromna oszczędność czasu
– nie każdy właściciel ogrodu może sobie pozwolić na częste koszenie trawy, a problem ten narasta w sezonie wakacyjnym, podczas naszej nieobecności. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy kosiarki automatycznej, czyli robota do koszenia trawy. Kosiarka automatyczna może pracować praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Nie musimy nią sterować, ani jej kontrolować, ponieważ dzięki wbudowanemu systemowi nawigacji oraz zasilania, porusza się ona samodzielnie. Wystarczy go zaprogramować i… włączyć. Urządzenie skosi cały trawnik, a jeśli napotka przeszkodę, rozpozna ją i ominie. Pewną przeszkodą w jego zakupie może być wysoka cena – przewyższa ona koszt tradycyjnych kosiarek. Dobry, bezpieczny sprzęt od renomowanego producenta to wydatek powyżej 4 tys. zł.
- Więcej o:
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof
Ognisko - czy można je rozpalić w ogrodzie? Czy można palić gałęzie i liście na działce?
Hydroizolacja basenu, czyli w jaki sposób można zaimpregnować swój basen?
19 pomysłów na ogród zimowy - wskazówki i inspiracje
Kosiarka spalinowa nie odpala. Jak sobie poradzić z usterkami kosiarki - najczęstsze przykłady awarii
Grillowanie w chińskim stylu według Lee Kum Kee - czy grill może być zdrowy i jak temu zaradzić?