Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie żyje Teresa Kruszewska - jedna z najwybitniejszych polskich projektantek

red.

6 czerwca, w wieku 87 lat, zmarła Teresa Kruszewska.

Teresę Kruszewską, bez wahania można nazwać jedną z najlepszych polskich projektantek. Meble, które tworzyła od lat. 50 ubiegłego wieku wytrzymały próbę czasu - nadal zachwycają funkcjonalnością, oryginalnym wzornictwem i dopracowanymi w każdym szczególe detalami.

Zaprojektowała wiele mebli, które stały się ikonami polskiego designu. Bez wątpienia, jednym z najsłynniejszych jej projektów jest krzesło Muszelka z 1956 roku zrobione ze sklejki i igielitu. Nie było zaprojektowane jako osoby mebel, ale jako część całego zestawu przygotowanego z okazji 30-lecia Spółdzielni Artystów "Ład". Nie można zapominać o innych projektach tj. oryginalny fotel ogrodowy Tubus z 1965 roku czy zaskakujący formą fotel Tulipan stworzony w 1973 roku.

Teresa Kruszewska dużą część życia poświęciła na projektowaniu mebli i zabawek dla dzieci. Stworzyła m.in. meblozabawki dla Centrum Zdrowia Dziecka (1957 r.)  i wyposażenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (1959-63).

Wszystkie projekty Kruszewskiej robią wrażenie i nadal zachwycają nowoczesnością!

Dwa lata temu mieliśmy okazję spotkać się z projektantką podczas wystawy "Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość" zorganizowanej w Salonie Akademii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zobaczcie naszą rozmowę:

Skomentuj:

Nie żyje Teresa Kruszewska - jedna z najwybitniejszych polskich projektantek